Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

17 listopada 2020 r.
17:01

Filmy, spotkania i warsztaty. Przed nami 14. Lubelski Festiwal Filmowy (program)

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
23 listopada 2020 16:30
(fot. materiały promocyjne)

Chociaż tegoroczny Lubelski Festiwal Filmowy w całości przeprowadzony zostanie w formule online, to organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby nie zabrakło elementów, które przez lata stanowiły o jakości imprezy. W sieci odbędą się nie tylko projekcje filmowe, ale i spotkania z ciekawymi gośćmi czy warsztaty dla odbiorców w różnym wieku. Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-28 listopada.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od Złotych Mrówkojadów do LFF

Historia najważniejszego lubelskiego festiwalu filmowego sięga 2007 roku, kiedy po raz pierwszy wręczono słynne już statuetki Złotych Mrówkojadów. Inicjatywa Macieja Misztala i Andrzeja Rusina bardzo szybko zyskała uznanie i ogólnopolski, a wkrótce także międzynarodowy, charakter. Dość powiedzieć, że Złote Mrówkojady odbierali w Lublinie uznani dziś twórcy filmowi z kraju i zagranicy.

- Złote Mrówkojady otrzymali m.in.: Kuba Czekaj, Cesar Diaz Melendez, Grzegorz Jaroszuk, Moritz Krämer, Paweł Maślona, Miłosz Sakowski, Grzegorz Szczepaniak, Max Zähle, czy Grzegorz Zariczny - wymieniają organizatorzy festiwalu.

Od 10. jubileuszowej gali organizatorzy ogłosili zmianę nazwy na Lubelski Festiwal Filmowy. Przez lata na lubelskiej imprezie pokazano blisko 1000 filmów. Tylko w tym roku organizatorzy pokażą ponad 120 produkcji w ramach kilku sekcji tematycznych i konkursowych. Mimo że po raz pierwszy wydarzenie będzie miało zupełnie inny charakter niż dotychczas, bo w całości przeprowadzone zostanie online, odbędą się zarówno projekcje filmowe, jak i szereg wydarzeń towarzyszących.

Ponad 50 filmów w konkursach

Podczas tegorocznej edycji LFF zaprezentowanych zostanie 6 filmów pełnometrażowych w ramach konkursu Fokus: Pełny Metraż. Polskę reprezentuje dwóch debiutantów: Bartosz Kruhlik z nagrodzoną na festiwalu w Gdyni "Supernovą" i Piotr Adamski z nagrodzonym na festiwalu w Koszalinie "Easternem". Oprócz tego widzowie zobaczą aż 4 premiery, będą to: cypryjski "Obywatel senior", łotewska "Jełgawa 94'", czeskie "D2: Pociągiem na koniec świata" oraz rosyjski film "Etiuda #2".

Lubelski Festiwal Filmowy będzie również świętem krótkiego metrażu. O statuetki Złotego Mrówkojada powalczy w 7 konkursach 50 filmów. Przed nami konkursy: Animacja, Dokument, Emocje, Pomysł, Temat, Eksperyment i konkurs filmów dziecięcych.

W tym roku w jury festiwalu zasiądą: Katarzyna Borowiecka (znana do niedawna z radiowej Trójki, a obecnie autorka POPcastu) oraz Agnieszka Pisarek i Dawid Adamek (autorzy najpopularniejszego w Polsce kanału dyskusyjnego poświęconego filmom Sfilmowani). Tegorocznych laureatów Festiwalu poznamy 28 listopada.

Nie tylko rywalizacja

Tradycyjnie Lubelski Festiwal Filmowy będzie obfitował w wydarzenia towarzyszące. Nie zabraknie ciekawych spotkań z zaproszonymi gośćmi oraz prelekcji. Organizatorzy zaproszą m.in. na spotkanie z reżyserami dokumentu "Książę i dybuk" (26 listopada, godz. 17), dyskusję "Jak opowiadać o historii?", którą poprowadzi dr Radosław Bomba z UMCS (26 listopada, godz. 20), czy wykład poświęcony jednemu z pionierów kina - Kazimierzowi Prószyńskiemu (27 listopada, godz. 16). O perspektywach festiwali filmowym będą dyskutowali organizatorzy tworzący sieć Film Festivals Constellation (28 listopada, godz. 19).

Ważnym elementem tegorocznej odsłony LFF będą warsztaty festiwalowe z ekspertami. W poniedziałek, 23 listopada o godz. 20 odbędą się warsztaty języka filmowego dla studentów, z kolei we wtorek, 24 listopada o godz. 18 organizatorzy zaproszą licealistów na zajęcia poświęcone nowoczesnemu pisaniu i mówieniu o filmie. Będzie też koncert Czułej Obserwacji (26 listopada, godz. 22), a na amatorów wyzwań czeka Filmowy Pub Quiz (25 listopada, godz. 22).

Lubelski Festiwal Filmowy w Internecie

W tym roku wszystkie wydarzenia festiwalowe będą darmowe i odbędą się za pośrednictwem Internetu. Aby obejrzeć wybrany film, należy wejść na stronę internetową lff.lublin.pl i w zakładce "Edycja 2020" wybrać "Harmonogram". Następnie należy zarejestrować się na wybrany pokaz poprzez system Evenea i uzyskać kod dostępu do projekcji.

Większość wydarzeń towarzyszących odbywać się będzie na żywo na Facebooku LFF. Niektóre z nich, na przykład warsztaty, będą prowadzone za pośrednictwem platformy ZOOM. W takim przypadku również wymagana jest darmowa rejestracja w systemie Evenea. Szczegółowy program dostępny jest na stronie festiwalu.

Program Festiwalu:

23 listopada:
- godz. 16.30 - filmy w sekcji "Niedostosowani"
- godz. 18 - konkurs "Fokus: Emocje, cz. 1"
- godz. 18.30 - konkurs "Fokus: Pełny metraż"
- godz. 20 - filmy w sekcji "Online stories"
- godz. 20 - warsztaty języka filmowego
- godz. 22 - Klub Festiwalowy Online, Filmowy Open-Mike, Stand-Up

24 listopada:
- godz. 16.30 - filmy w sekcji "Animowany Świat cz. 1"
- godz. 17 - rozmowa o filmie "Z dalekiego kraju"
- godz. 18 - konkurs "Fokus: Eksperyment"
- godz. 18 - warsztaty nowoczesnego pisania i mówienia o kinie
- godz. 18.30 - konkurs "Fokus: Pełny metraż"
- godz. 20 - filmy w sekcji "Animowany Świat cz. 2"

25 listopada:
- godz. 16.30 - filmy w sekcji "Brutalna rzeczywistość"
- godz. 17 - rozmowa o filmie "Dybuk"
- godz. 18 - filmy w sekcji "Świat w offie"
- godz. 18.30 - konkurs "Fokus: Pełny metraż"
- godz. 19.45 - konkurs "Fokus: Dokument cz. 1"
- godz. 22 - Klub Festiwalowy Online, Filmowy Pub Quiz

26 listopada:
- godz. 16.30 - filmy w sekcji "Świat kobiet"
- godz. 17 - pokaz filmu "Książę i dybuk" i spotkanie z twórcami
- godz. 18 - konkurs "Fokus: Temat cz. 1"
- godz. 19 - konkurs "Fokus: Pełny metraż"
- godz. 19.30 - filmy w sekcji "Zoom na emigrację"
- godz. 20 - Lublin Media Meetings: jak opowiadać o historii?
- godz. 22 - Klub Festiwalowy Online, Koncert Czuła Obserwacja

27 listopada:
- godz. 16 - rozmowa o Kazimierzu Prószyńskim
- godz. 16.30 - konkurs "Fokus: Dokument cz. 2"
- godz. 18 - konkurs "Fokus: Pomysł"
- godz. 19 - konkurs "Fokus: Pełny metraż"
- godz. 20 - konkurs "Fokus: Animacja"
- godz. 21.30 - filmy w sekcji "Czego się boimy"

28 listopada:
- godz. 10 - filmy w sekcji "Rodzinne kino 10+"
- godz. 11 - konkurs "Fokus: Dzieci 7+"
- godz. 12 - warsztaty dla rodzin
- godz. 13 - filmy w sekcji "Przyszłość w offie"
- godz. 14.15 - filmy w sekcji "Zrozumieć dorosłość"
- godz. 16.30 - konkurs "Fokus: Emocje, cz. 2"
- godz. 18 - konkurs "Fokus: Pełny metraż"
- godz. 18.30 - konkurs "Fokus: Temat cz. 2"
- godz. 19 - Lublin Media Meetings: nowy początek?
- godz. 20 - filmy w sekcji "Przemoc rodzi przemoc"

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia