Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

28 lutego 2012 r.
20:37
Edytuj ten wpis

Wielkopostne śpiewanie u Dominikanów

Wielkopostne śpiewanie
Wielkopostne śpiewanie

Przez pięć niedziel (między 4 marca a 1 kwietnia) zawsze o godz. 15 zaczynać się będą koncerty w ramach cyklu Wielkopostne Śpiewanie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Już po raz jedenasty organizujemy cykl wielkopostnych koncertów i zapraszamy do wysłuchania słowa, muzyki i do udziału w mszy świętej. W tym roku myślą przewodnią rekolekcji jest modlitwa "Ojcze nasz”. Do tej pory nie komentowaliśmy tej modlitwy. Jedynej, której nas nauczył Pan Jezus. Nie traktujmy jej tylko do przeganiania snu, ale zastanówmy się nad każdym jej słowem, przeżywajmy je, niech ona nas nasyci na cały dzień i będzie drogowskazem – mówi ojciec Robert Głubisz, przeor Dominikanów w Lublinie.

W programie tegorocznego Wielkopostnego Śpiewania w świątyni przy ul. Złotej wystąpią zespoły bardzo różne – od klasyki po folk.

– Chcemy pokazać różną tradycję śpiewu. Żyjemy w świecie wielowątkowym, tylko paradoks życia i śmierci jest doświadczeniem każdego człowieka. Przestrzeń klasztoru jest przestrzenią dialogu i szukamy go poprzez muzykę. Liturgia to pewien rodzaj dramatu, a temu zawsze towarzyszyła muzyka. Jest też potrzeba pewnego rodzaju mistyki, żeby poruszyć naszą wrażliwość. Boga odbieramy każdym zmysłem, a muzyka jest w stanie wydobyć to, czego gest i słowo nie dopowiedzą – dodaje przeor.
(Kmo)

Program Wielkopostnego Śpiewania

Przed każdym koncertem słowo głoszone będzie dotyczyło modlitwy "Ojcze nasz”. Po koncercie msza święta. Bazylika o. Dominikanów (ul. Złota 9 w Lublinie) Wstęp wolny.

4 marca, "Ojcze nasz”

Słowo: o. Grzegorz Kluz OP. Wystąpi Kapela Brodów w składzie: Ania Broda – śpiew, cymbały, Witek Broda – lira korbowa, skrzypce, portatyw, śpiew, Anatol Broda – basetla, Iwona Sojka – skrzypce.
W programie: "Pieśń Łabędzia konającego”, barokowe pieśni: z tradycji wiejskiej, miejskiej i szlacheckiej, pasyjne, katechizmowe, piety, żywoty Świętych Pańskich, lamenty.

11 marca, "Bądź wola Twoja”
Słowo: o. Sławomir Brzozecki OP. Wystąpi zespół wokalny Flores Rosarum: s. Suzana Ferfoglia, Anita Pyrek, Katarzyna Płoszczyńska, Katarzyna Stanik, Joanna Oleniak, Barbara Serwatka, Sylwia Olszyńska, s. Magdalena Putyra, Aleksander Tomczyk – renesansowe i barokowe instrumenty dęte i perkusyjne.
W programie: Laudario di Cortona – pieśni z rękopisu zawierającego laudy (starowłoskie pieśni religijne) z drugiej połowy XIII wieku.

18 marca, "Chleba naszego...”
Słowo: o. Stanisław Nowak OP. Wystąpi Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej przy Fundacji Muzyka Kresów w składzie: Anastazja Bernad, Zofia Bernad, Magdalena Flak, Magdalena Jakubowska, Olga Kozieł, Hanna Linkowska, Bartłomiej Drozd, Jakub Korona, Edmund Kuryluk, Tomasz Sawicki, Ewa Grochowska. Paweł Grochocki – przygotowanie koncertu, Jan Bernad – prowadzenie zespołu.
W programie "Ojcze Boże Wszechmogący” (XIX w.), "O duszo wszelka nabożna” (XVIII w.), "Zbliżam się k Tobie Jezu mój kochany” (XVIII w.), "Klęcząc w Ogrójcu” (XIX w.), "Rozważajcie proszę chrześcijanie” (XIX w.), "Jużem dość pracował dla Ciebie człowiecze” (XIX w.), "Same się muszą kruszyć twarde skały” (XIX w.), "Witaj Matko Uwielbiona” (XVIII w.), "Płaczcie Anieli” (XVIII w.).

25 marca, "Odpuść nam nasze winy”
Słowo: o. Artur Hącia OP. Wystąpią: Anna Nehrebecka – recytacje, Jacek Ścibor –tenor, Jolanta Münch – fortepian.
W programie: Lodovico Siadana – "O dulcissima Maria (Concerto Ecclesiastico)”, Alessandro Stradella – "Pieta, Signore”, Jan Sebastian Bach – "Lasset uns mit Jesu ziehen BWV 481”, "Die bitt're Leidenszeit beginnet BWV 450”, "Brich entzwei, mein armes Herze BWV 444”, Stanisław Moniuszko – "Modlitwa (O Maryjo, bądź pozdrowiona)”, "Hymn do Matki Boskiej”, oraz wiersze współczesnych poetów polskich.

1 kwietnia, "Spraw abyśmy nie ulegli pokusie”
Słowo o. Ludwik Wiśniewski OP. Wystąpi Zespół Muzyki Dawnej Perfugium w składzie: Natalia Kucia, Joanna Przybyłowska, Bożena Solarz – sopran, Anna Iwan, Zofia Nowak, Magdalena Rychlak – alt, Paweł Iwan, Mateusz Solarz – tenor, Michał Kłos, Piotr Przybyłowski – bas.
W programie: "Krzyżu Chrystusa” – melodia tradycyjna, "Boska dobroci” – melodia tradycyjna, "Hymn ku czci Krzyża Świętego” – Paweł Bębenek, "Crux Fidelis” – hymn gregoriański (druga połowa VI w. ), "Adoramus te, Christe” – Orlando di Lasso (1532 - 1594 ), "Krzyżu Święty” – melodia tradycyjna, "Adoramus te, Christe” – Giovanni Pierluigi da Palestrina (ok. 1525-1594), "Bądź pozdrowion, Krzyżu Święty” – melodia XV w., "Krzyżu Święty i chwalebny” – na podstawie hymnu Crux Fidelis, Anonim XVI w., "Motteto de Sancta Cruce (Adoramus te)” – Mikołaj Zieleński (1550-1616), "Króla wznoszą się znamiona” – hymn Vexilla Regis, "Vexilla Regis” – hymn gregoriański, "Żołtarz Jezusów” – melodia według przekazu bł. Władysława z Gielniowa (druga poł. XV w.), "Per Tuam Crocem” – Cristobal de Morales (ok. 1500-1553r)

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28