Jerzy Stachura, Mirosław Czyżykiewicz, Anna Chodakowska, Marek Gałązka i Federacja wystąpią w weekend muszli koncertowej Ogrodu Saskiego (24-26.07)
W tegorocznym wydaniu Ogrodów Piosenek zabraknie konkursu. Odbędą się za to projekcje filmowe. Podczas pierwszych dwóch dni festiwalu przybliżą one publiczności twórczość i postać Edwarda Stachury.
W piątek pokazany zostanie obraz „Wszystko jest poezją. Dokumentacja o życiu poety” w reżyserii Andrzeja Brzozowskiego.
– Film jest swoistym portretem człowieka wrażliwego i niezwykłego pisarza – opisuje Agnieszka Wojciechowska z organizujących festiwal Warsztatów Kultury. – Skomponowany został ze wspomnień przyjaciół i matki artysty, prezentacji jego utworów, a także suchych relacji i komunikatów o śmierci poety. Wiersze wielkiego Steda śpiewają Grzegorz Bukała, Przemysław Gintrowski, Wacław Juszczyszyn i Jacek Kaczmarski.
W sobotę wyświetlona zostanie fabuła „Siekierezada” w reżyserii Witolda Leszczyńskiego. – To poetycka opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie i próbie zachowania własnej niezależności, oparta na powieści Stachury pod tym samym tytułem – analizuje Wojciechowska. – W filmie zagrali wybitni aktorzy: Daniel Olbrychski, Iga Cembrzyńska, Franciszek Pieczka, Edward Żentara i Krzysztof Majchrzak.
Kulminacją Ogrodów Piosenek będzie niedzielny koncert „Stachura – 30 lat później”, w którym Mirosław Czyżykiewicz, Marek Gałązka, Anna Chodakowska, Federacja i Jerzy Stachura na swój osobisty sposób zinterpretują twórczość Edwarda Stachury.
Jerzy Stachura to bratanek zmarłego w 1979 roku artysty. Wydał 12 tomików poezji, mikropowieść „Mleczne bary” oraz album z piosenkami Edwarda Stachury, na którym wykonuje charakterystycznym głosem piosenki sławnego stryja.
– Lubelski koncert poświęcony autorowi „Missy Pagany” będzie największy w Polsce – reklamuje Jan Kondrak, kierownik artystyczny festiwalu i członek Federacji. – Były pomysły na równie duże przedsięwzięcia w innych miastach, na innych imprezach, ale gdzie indziej nie doszło do realizacji z powodów finansowych.
Program imprezy dopełniają recitale czworga młodych, znakomitych śpiewających poetów. Zaplanowano po dwa takie występy na piątek i sobotę. Pierwszego dnia zaprezentuje się m.in. Basia Stępniak-Wilk, pochodząca z Lublina artystka, która już jako krakowianka zrobiła ogólnopolską karierę.
Wstęp na wszystkie pozycje festiwalu będzie wolny.
Program
Piątek, 24 lipca
19.00: Kamil Wasicki z zespołem (Konin)
20.30: Basia Stępniak-Wilk z zespołem (Kraków)
22.00: Film „Wszystko jest poezją. Dokumentacja o życiu poety”, reż. Andrzej Brzozowski
Sobota, 25 lipca
19.00: Mateusz Rulski-Bożek (Warszawa)
20.30: Beata Osytek z zespołem (Warszawa)
22.00: Film „Siekierezada”, reż. Witold Leszczyński
Niedziela, 26 lipca
19.00: Koncert specjalny pt. „Stachura – 30 lat później”