Dziennikarka Anna Maruszeczko będzie w sobotę i niedzielę (26–27.06) rozmawiała z lublinianami na Krakowskim Przedmieściu o emocjach.
Emocje Polaków zbadał Instytut Badawczy Pentor. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAPI na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 osób, wiosną 2010 roku. Wynika z nich, że mieszkańcy Polski uważają, że uwalnianie emocji jest dobre dla zdrowia (72%). Ale lublinianie poszli dalej. 84% mieszkańców Lublina zadeklarowało chęć otaczania się wyłącznie osobami, które nie kryją uczuć. Jest to wynik ogólnego przekonania mieszkańców tego regionu, że osoby emocjonalne są szczęśliwsze (86%).
W odróżnieniu od innych regionów, lublinianie najbardziej podkreślają odstresowującą rolę uwalniania emocji i dlatego często reagują emocjonalnie – głośno krzyczą (60%) i chętnie się śmieją (89%). Według badań, w stresujących sytuacjach chętniej też sięgają po herbatę (43%), niż alkohol (40%). Emocjonują się natomiast bardziej przy telewizorze (79%), niż w pracy (29%).
Częścią eksperymentu socjologicznego jest podróż Anny Maruszeczko po kraju, podczas której dziennikarka rozmawia z mieszkańcami poszczególnych regionów o emocjach. Przez wiosenno-letnie weekendy dziennikarka sprawdza osobiście deklaracje w pięciu największych polskich miastach. Towarzyszy jej niebieska sofa, międzynarodowy symbol projektu, na której dziennikarka prowadzi swoje rozmowy. Zebrane opowieści posłużą jej jako inspiracja do napisania nowej książki.
Anna Maruszeczko wraz z kanapą odwiedziła już Warszawę (29–30 maja), Gdańsk (5–6 czerwca) i Kraków (12–13 czerwca), gdzie łącznie spędziła na rozmowach 36 godzin. Przeprowadziła w tym czasie około 200 rozmów.
Już w sobotę i niedzielę od godziny 11 do godziny 17 z dziennikarką będzie można porozmawiać na niebieskiej sofie na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie.