Na koncert, na spektakl, albo na zakupy. Centrum Spotkania Kultur zaprasza.
Za CSK pierwszy pełny rok funkcjonowania instytucji.
– Mam głębokie przekonanie, że najlepsze dopiero przed nami – stwierdza Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za kulturę. Niewykluczone, że jedyna w regionie 1000-osobowa sala w przyszłym roku wielokrotnie się wypełni do ostatniego miejsca. W programie na 2018 koncerty, opery, spektakle i targi.
Teatr
– Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w budowie” to wydarzenie flagowe naszej instytucji bazujące na architekturze naszego budynku – podkreśla Piotr Franaszek, dyrektor CSK.
Od stycznia do kwietnia będziemy oglądać spektakle nominowane przez kapitułę konkursu „Złota kieszeń”. To „Gorset” Sceny Plastycznej KUL (24 stycznia, bilety od 20 zł), „Malowany ptak” w reż. Mai Kleczewskiej (4 lutego, bilety od 30 zł), „Chłopi” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego (29 marca, bilety od 30 zł) i „Księgi Jakubowe” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w reż. Eweliny Marciniak (20 kwietnia, bilety od 40 zł).
A poza konkursem, jeszcze w styczniu, na scenie CSK także spektakl warszawskiego Och-teatru „Pomoc domowa” w reżyserii Krystyny Jandy. (20 stycznia, bilety od 75 zł), „Chiński Nowy Rok” w wykonaniu Pekińskiej Akademii Tańca Youth Dance Company (27 stycznia, bilety od 30 zł) i Narodowy Balet Gruzji Sukhishvili (30 stycznia, bilety od 140 zł).
– W marcu do CSK wróci też Moscow City Balet, a w czerwcu zobaczymy „Człowieka z La Manczy”, bardzo malowniczą produkcję w reżyserii Witolda Mazurkiewicza – dodaje Franaszek.
Opera
Premiera „Orfeusza i Eurydyki” Mariusza Trelińskiego w ten weekend we Wrocławiu. Opera, gdzie „rzeczywistość sceniczną czaruje mistrz filmowego prowadzenia akcji” do Lublina przyjedzie we wrześniu.
– Rozmawiamy też o innych pozycjach – przyznaje Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery Wrocławskiej. – Chcieliśmy w Lublinie pokazać nasz zespół baletowy z muzyką na żywo w „Dziadku do orzechów” lub „Romeo i Julii”. zapraszam też na pierwsze dzieło operowe Leszka Możdżera tak świetnie odebrane przez wrocławską publiczność.
„Immanuel Kant” w CSK 29 czerwca i 1 lipca. Jazz spotyka się z operą, literatura z filozofią, a kostiumy przygotowała Ewa Minge.
Muzyka
Już 9 lutego „Siedem bram Jerozolimy” - koncert pod dyrekcją maestro Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu orkiestry Filharmonii Krakowskiej. Bilety wkrótce w sprzedaży.
Można już za to kupić bilety na Grzegorza Turnaua (13 stycznia, od 70 zł ), Piotra Nalepę Breakout Tour (21 stycznia, od 55 zł), Trebunie-Tutki & Urmuli Quintet z Gruzji (11 lutego), Kult akustycznie (11 marca, od 120 zł), Perfect (24 marca, od 90 zł).
W ramach 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena 22 marca w Sali Operowej wystąpi amerykańska Buffalo Philharmonic Orchestra (bilety od 40 zł). A dzień później w archikatedrze zagra Szymanowski Quartet.
– Wstęp na koncert w katedrze jest bezpłatny – podkreśla dyrektor Franaszek.
A 5 maja prawdziwa gwiazda: Bobby McFerrin (bilety od 80 zł).
Zakupy
W pierwszej połowie roku nie zabraknie też przeglądu najlepszych dokumentów (15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, 14-20 maja) i zmagań konkursowych (na Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoniny Campi - 20-26 maja - zgłosiło się 150 uczestników z całego świata).
Do tego showroom z rzeczami najlepszych polskich projektantów (otwarcie dziś) i cykliczne targi. Od dziś do niedzieli w przestrzeniach CSK East Ænd Art.
– Lokalni wytwórcy i najlepszy design. Oryginalne pomysły na prezenty – zachęca Barbara Wybacz z CSK.
Inny powód niż zakupy by w ten weekend wybrać się do CSK to spotkania i rodzinne warsztaty. – Można się jeszcze zapisywać – zachęca Wybacz.
Bilet na prezent
Kto w weekend kupi dwa bilety na jeden z koncertów czy spektakli dostanie prezent: jedno z wydawnictw Centrum Spotkania Kultur (płyta lub książka).