Żeby w majowy weekend nudzić się w Lublinie, trzeba będzie się mocno uprzeć. Wiele darmowych atrakcji będzie czekać na mieszkańców i gości od 26 kwietnia do 5 maja. Można będzie pójść na koncert, potańcówkę lub jedną z wielu wycieczek tematycznych. Poniżej spis wydarzeń, na które można się wybrać za darmo bez wcześniejszych zapisów
Spacer szlakiem Unii Lubelskiej
Dźwiękowy przewodnik sam pokieruje uczestników spaceru do miejsc na Jagiellońskim Szlaku Unii Lubelskiej. Urządzenie wypożycza się w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej (róg Bramowej i Jezuickiej, czynne od godz. 10 do 17). Wypożyczenie jest bezpłatne, ale trzeba zostawić 100 zł kaucji zwrotnej. Spacer trwa 1,5 godziny.
Miejsce: LOITiK, Jezuicka 1/3
Czas: 26, 27, 28, 29, 30 kwietnia, 1, 2, 3, 4, 5 maja
Bohaterka z czasów wojny
Podczas 1,5-godzinnego spaceru będzie można poznać postać Kazimiery Wołowskiej, zakonnicy, która w czasie II wojny światowej organizowała tajne nauczanie i ratowała ludność żydowską. W 1942 r. została rozstrzelana przez gestapo, w 1992 r. została beatyfikowana, teraz trwają zabiegi o jej kanonizację.
Miejsce: główna brama cmentarza przy Lipowej
Czas: 26 kwietnia, godz. 16 oraz 5 maja o godz. 16
Śladami kobiet nauki i radnych
O kobietach przemilczanych przez podręczniki historii można posłuchać podczas spaceru „Edukacja jest kobietą – śladami kobiet nauki i pierwszych radnych miasta”. Wycieczka jest poświęcona biografiom pań, które odegrały ważną rolę w życiu miasta. Spacer trwa dwie godziny.
Miejsce: pl. Kochanowskiego
Czas: 26 kwietnia, godz. 17 oraz 5 maja o godz. 10
Litwo, ojczyzno moja!
Dwugodzinny spektakl przygotowała ekipa Poławiacze Pereł Improv Teatr. Artyści starają się oddać klimat obozu szlachty litewskiej, która zjechała do Lublina przed historycznym aktem unii polsko-litewskiej. Rozmowy stajennych, koniuszy i kucharzy mają się przeplatać z rozmowami szlachty.
Miejsce: pl. Litewski przed Wydziałem Politologii
Czas: 26 kwietnia, godz. 17
Historie więźniów Majdanka
Uczestnicy zorganizowanego spaceru z przewodnikiem będą prowadzeni do rozmieszczonych w śródmieściu plansz z fragmentami komiksu opartego na relacjach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu na Majdanku. Wydarzenie nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 14 lat. Spacer trwa dwie godziny.
26 kwietnia o godz. 17 przed Instytutem Fizyki UMCS (róg Radziszewskiego i Akademickiej)
4 maja o godz. 9.30 na skwerze Władysława Bartoszewskiego (przed cmentarzem przy Lipowej)
Rowerem przez historię
Wycieczka rowerowa organizowana w ramach comiesięcznej Masy Krytycznej będzie nawiązywać do wydarzeń związanych z unią lubelską i wielokulturowością miasta. Dziesięciokilometrowa trasa ma być pokonana spacerowym tempem, przejażdżka ma trwać dwie godziny, rower trzeba sobie zapewnić samemu.
Miejsce: pl. Litewski, pomnik Unii Lubelskiej
Czas: 26 kwietnia, godz. 18
Unijne tajemnice Lublina
Wieczorny spacer po miejscach, które 450 lat temu żyły sejmem lubelskim. Będzie można posłuchać o euforii mieszkańców, królewskiej biesiadzie, dowiedzieć się, jak spędzała czas polska i litewska szlachta, a także zajrzeć na tarasy widokowe i mało znane podwórka. Spacer potrwa dwie godziny.
Miejsce: przed wejściem do Zamku
Czas: 26, 27, 28, 29, 30 kwietnia oraz 1, 2, 3, 4, 5 maja. Zawsze o godz. 19
Co widział Bolesław Prus
Jeden ze spacerów poświęcony będzie Lublinowi z czasów Bolesława Prusa, który właśnie tutaj spędził swoje dzieciństwo i wczesną młodość. Gdzie bywał, jak spędzał czas? O wszystkim opowie przewodnik. Drugi spacer poświęcony Prusowi odbędzie się wśród grobów na cmentarzu przy Lipowej, gdzie będzie można poznać osoby związane z pisarzem towarzysko i rodzinnie.
Miejsce: Trybunał Koronny
Czas: 27 kwietnia, godz. 10
Miejsce: główna brama cmentarza przy Lipowej
Czas: 28 kwietnia, godz. 10 i godz. 14
Szlakiem symboli Lublina
Wyprawa dla dzieci w wieku szkolnym (muszą przyjść z rodzicem lub opiekunem). Impreza jest przygotowana w formie gry miejskiej i umożliwi poznanie bardziej i mniej znanych symboli miasta. Zainteresowani powinni zarezerwować sobie cztery godziny.
Miejsce: Zamek Lubelski
Czas: 27 i 28 kwietnia oraz 4 i 5 maja. Zawsze o godz. 10
Śladami wielkiego Polaka
Miejsca, w których bywał Karol Wojtyła, czyli papież Jan Paweł II będzie można obejrzeć podczas zorganizowanej, trzygodzinnej wycieczki, na której trasie znajdzie się m.in. archikatedra, klasztor urszulanek, czy też Katolicki Uniwersytet Lubelski, z którym w latach 1954-78 związany był Wojtyła. Będą też wspomnienia z jego pielgrzymki do Polski w 1987 r.
Miejsce: przed archikatedrą
Czas: 27 kwietnia o godz. 10, 29 kwietnia o godz. 16, 2 maja o godz. 14
Lublin pod koniec okupacji
W tym roku mija 75 lat od odbicia Lublina z rąk Niemców. Podczas spaceru po mieście przewodnik opowie o codziennym życiu mieszkańców miasta, o działaniu nazistowskiego aparatu terroru, radzieckim bombardowaniu Lublina, walkach o miasto i o tym, jak funkcjonował Lublin pod rządami Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.
Miejsce: plac Teatralny (róg Al. Racławickich i ul. Grottgera)
Czas: 29 kwietnia o godz. 17, 1 maja o godz. 11
Poczta, jakiej nie pamiętamy
Gdzie w Lublinie mieściła się pierwsza poczta? Gdzie były postoje pocztowych dyliżansów? Jak wyglądały pierwsze znaczki i stemple? Tego i wielu innych ciekawostek dowiedzą się uczestnicy spaceru poświęconego dziejom polskiej poczty od czasów Zygmunta II Augusta aż do współczesności.
Miejsce: Poczta Główna
Czas: 29 kwietnia o godz. 11
Coś ładnego na osiedlach
Uczestnicy tego spaceru wybiorą się na poszukiwanie murali zdobiących osiedla Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej będących pozostałością po Lubelskich Spotkaniach Plastycznych zorganizowanych w tej części miasta w latach 1976-79. Nie będą to poszukiwania po omacku, o wszystkim opowie przewodnik.
Miejsce: przed budynkiem przy Krasińskiego 2
Czas: 3 maja w samo południe
Trasa w pieluszkach
Rodzice z niemowlętami i malutkimi dziećmi mogą się wybrać na wycieczkę, na której nikt nie obrazi się na płacz dziecka. Tegoroczny „Baby Tour” będzie poświęcony 450. rocznicy podpisania aktu unii lubelskiej. Organizatorzy stawiają sprawę jasno: przepustką na wycieczkę jest maluszek, opowieść jest dla dorosłych, ale jeśli przyjdzie też starsze rodzeństwo, nie powinno się nudzić.
Miejsce: dziedziniec Zamku
Czas: 5 maja o godz. 11
Połazimy po knajpach?
„Knajpiane życie Józefa Cz.” to tytuł tematycznego spaceru poświęconego Józefowi Czechowiczowi, najbardziej znanemu lubelskiemu poecie, który nie stronił od lokali gastronomicznych.
Miejsce: Rynek po stronie ul. Złotej
Czas: 5 maja o godz. 10 i 12.30
Gdzie w Lublinie straszy?
Spacer śladami duchów, opowieści o duchach i miejscach, które przed laty mieszkańcy omijali szerokim łukiem i bali się nawet o nich mówić. Spacer z dreszczykiem, tak na wszelki wypadek, zaczyna się jeszcze przed zmrokiem.
Miejsce: pl. Wolności przy fontannie
Czas: 5 maja o godz. 18.30
Przechadzka z poetką
Nie każdy wie, że właśnie Lublin był rodzinnym miastem Janiny Porazińskiej, poetki i pisarki rozmiłowanej w polskim folklorze, autorki wielu książek dla dzieci oraz redaktorki pism dla najmłodszych. Gdy sama była mała, chciała zostać… dorożkarzem. Co jeszcze kryło się w głowie małej Janeczki? Gdzie lubiła chadzać? O tym opowiedzą organizatorzy spaceru przeznaczonego dla dzieci i ich rodziców.
Miejsce: Róg Rybnej i Noworybnej
Czas: 28 kwietnia o godz. 14, 4 maja o godz. 10
Król Zygmunt August jak żywy
Głównym bohaterem spektaklu na wirydarzu klasztoru dominikanów będzie król Zygmunt August, który zjawił się w klasztorze po zaprzysiężeniu unii polsko-litewskiej, aby uroczyście odśpiewać pieśń Te Deum Laudamus. Muzycznie spektakl będzie oparty na chorale gregoriańskim oraz muzyce cerkiewnej.
Miejsce: klasztor dominikanów, ul. Złota
Czas: 4 maja o godz. 17
O, popatrz! Mural!
Po krótkim wyjaśnieniu różnic między graffiti a muralem, będzie można wyruszyć na spacer wśród lubelskich murali. Trasa będzie biegłą od Al. Racławickich przez okolice Krakowskiego Przedmieścia i Stare Miasto a zakończy się na Lubartowskiej. Naprawdę nie widzieliście psa na Lubartowskiej?
Miejsce: Dziedziniec KUL przy Al. Racławickich
Czas: 30 kwietnia o godz. 16
Piknik Europejski
To będzie pięciodniowa impreza dla dużych i małych, każdego dnia organizowane mają być zabawy i gry dla dzieci, konkursy z nagrodami, wielkie gry planszowe, malowanie na szkle, warsztaty sitodruku na torbach oraz plac zabaw dla najmłodszych. Wszystko z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Miejsce: pl. Litewski
Czas: 1, 2, 3, 4, 5 maja, zawsze od godz. 13 do 18
Filharmonia w plenerze
Koncert symfoniczny pod gołym niebem będzie jedną z atrakcji tegorocznej majówki w Lublinie. Wystąpią lubelscy filharmonicy, chór Akademii Muzycznej i Teatralnej z Wilna oraz wybitny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka
Miejsce: pl. Litewski
Czas: 1 maja o godz. 18
Matejko na żywo
W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej będzie można się wcielić w jedną z postaci z obrazu „Unia Lubelska”. Poławiacze Pereł Improv Teatr zapraszają do wspólnego zdjęcia na wzór obrazu. – Co 30 minut na planie zdjęciowym będzie się pojawiać nowy zespół statystów – obiecują organizatorzy.
Miejsce: pl. Litewski
Czas: 2 maja od godz. 11 do 17
Coś dla najmłodszych
Rodziny z dziećmi mogą się wybrać na spektakl „Fju, fju!” przygotowany specjalnie dla najmłodszych i przenoszący ich w świat ptaków. Fabuła jest ograniczona do minimum, żeby nadążyć za percepcją małych widzów.
Miejsce: wirydarz Centrum Kultury
Czas: 2, 3, 4 i 5 maja, zawsze o godz. 14
Bardzo pechowa żyrafa
Spektakl „Brak sesnsu, Aniołek, Żyrafa i Stołek” jest przeznaczony dla dzieci od lat 3 do 93, ale starszych też wpuszczą. To opowieść o Żyrafie, którą prześladuje pech i to do tego stopnia, że inne zwierzęta po prostu jej unikają, by nie ściągnęła na nie jakiegoś nieszczęścia. Pewnego dnia Żyrafa spotyka jednak wyjątkowych kompanów, z którymi wyrusza w podróż.
Miejsce: pl. Litewski
Czas: 2 maja o godz. 18, 3 maja o godz. 16
Wiwat Maj, Trzeci Maj!
Święto Narodowe Trzeciego Maja nie obędzie się bez uroczystego apelu na pl. Litewskim (godz. 11.45) oraz następującej po nim defilady kompanii honorowych, jazdy konnej w historycznych mundurach oraz pojazdów historycznych, o godz. 13 każdy chętny będzie mógł zatańczyć na deptaku poloneza, a o godz. 14.15 zacznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej.
Miejsce: pl. Litewski, deptak
Czas: 3 maja od godz. 11.45
Jazzowo na placu
Europejskie i światowe standardy jazzowe w wykonaniu lubelskich muzyków z Right Music Quartet. Organizatorzy obiecują mocno niestandardowe wersje i dużo improwizacji.
Miejsce: pl. Litewski
Czas: 3 maja o godz. 19
Potańcówka w CK
Europejski wieczór muzyki to propozycja spędzenia wieczoru razem z lubelskim kolektywem DJ-ów Soul Service, czyli trzema płytowymi szperaczami, którzy obiecują sporo funku, solulu i brzmień z lat 60 i 70.
Miejsce: Wirydarz Centrum Kultury
Czas: 3 maja, godz. 20
Nowy pokaz w fontannie
Multimedialne widowisko „Unia Narodów” przygotowane specjalnie na rocznicę zawarcia unii lubelskiej oraz rocznicę wstąpienia polski do Unii Europejskiej będzie prezentowane w fontannie na pl. Litewskim.
Miejsce: fontanna multimedialna
Czas: 3, 4, 5 maja o godz. 21
Opowieść o pomniku
Mało znana historia pomnika Unii Lubelskiej będzie tematem spektaklu „Duch Unii”, który przygotowuje Poławiacze Pereł Improv Teatr. Widzowie dowiedzą się, że pierwszy pomnik został zniszczony przez władze carskie, a ten obecny zawdzięczamy Stanisławowi Staszicowi.
Miejsce: pl. Litewski
Czas: 5 maja o godz. 16
Nieśmiertelne piosenki
Spektakl muzyczny z wykorzystaniem piosenek autorstwa Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego (czyli Kabaretu Starszych Panów) będzie można zobaczyć w wykonaniu Teatru Seniora
Miejsce: pl. Litewski
Czas: 4 maja o godz. 15
Jeszcze jedna potańcówka
Muzykę z płyt będzie grał DJ, a do tego przygrywać będą dwaj muzycy na trąbce i kongo. Tak będzie wyglądać wieczorna zabawa w klimatach muzyki świata.
Miejsce: Wirydarz Centrum Kultury
Czas: 4 maja, godz. 20
Urodziny kompozytora
5 maja minie równo 200 lat od narodzin Stanisława Moniuszki. Jego arie i pieśni będzie można usłyszeć w specjalnym, wieczornym koncercie na pl. Litewskim (początek o godz. 20.30), wcześniej zaplanowano tu projekcję opery Straszny Dwór (początek o godz. 18), zaś cała impreza urodzinowa zacznie się w południe na Czechowie, na osiedli noszącym imię kompozytora, gdzie przewidziano rodzinny piknik, koncert i tort.
Miejsce: Czechów, os. Moniuszki (od godz. 12 do 16), pl. Litewski (od godz. 18 do 22)
Czas: 5 maja