Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

10 stycznia 2013 r.
20:03
Edytuj ten wpis

Sputnik nad Chatką Żaka. Festiwal filmów rosyjskich

Autor: Zdjęcie autora (agdy)
Cielec (Materiały prasowe)
Cielec (Materiały prasowe)

Pierwszy będzie film o wybitnym rosyjskim aktorze, poecie i bardzie – Włodzimierzu Wysockim. W sobotę w Kinie Studyjnym w Chatce Żaka zaczyna się festiwal filmów rosyjskich. W ramach repliki warszawskiego festiwalu Sputnik nad Polską, do końca stycznia zobaczymy 9 tytułów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– W sposób szczególny tegoroczna lubelska odsłona Sputnika skoncentruje się na twórczości Aleksieja Bałabanowa, zestawiając jego najnowszy film "Też chcę” z 2012 roku z o dziesięć lat starszym tytułem "Rzeka” – zachęcają organizatorzy.

Natomiast z twórczości Aleksandra Sokurowa, który za "Fausta” odebrał w Wenecji 2011 Złotego Lwa, wybrano jeden z autorskich portretów przywódców politycznych XX wieku. Film "Cielec” śledzi ostatnie dni Włodzimierza Iljicza Lenina, pozbawionego już rewolucyjnej pasji.

Karnety na 9 projekcji kosztują 40 zł. Na poszczególne seanse 10–12zł. Więcej: www.dzienikwschodni.pl

Zobaczymy:
12 stycznia, g. 19. WYSOCKI. DZIĘKUJĘ, ŻE ŻYJĘ • 16 stycznia, g. 18. KOKOKO • 20 stycznia, g. 19. JA, KUBA • 26 stycznia, g. 19. KONWÓJ • 27 stycznia, g. 19. CIELEC • 28 stycznia, g. 18. TEŻ CHCĘ • 29 stycznia, g. 18. BEDUIN • 30 stycznia, g. 18. RZEKA • 31 stycznia, g. 19. POWSTAŃ, UMRZYJ, ZMARTWYCHWSTAŃ.
12.01.13, sobota, g. 19.00

WYSOCKI. DZIĘKUJĘ, ŻE ŻYJĘ
reż.: Piotr Busłow
scen.: Nikita Wysocki
zdj.: Igor Grinjakin
w.: Siergiej Bezrukow, Oksana Akinszina, Andriej Smoljakow, Iwan Urgant, Maksim Leonidow
prod.: Rosja 2011 (132 min)

"Wysocki. Dziękuję, że żyję” to pierwszy film o wybitnym rosyjskim aktorze, poecie i bardzie - Włodzi-mierzu Wysockim.
Wysockiego pamiętają i kochają w Rosji, wszystko dzięki jego pieśniom. Jest ich ponad 600 i w każdej jest prawda o życiu – prawda, która w sowieckich czasach mogła słono kosztować.
Wysocki w rzeczywistości zapłacił za swoją uczciwość, szczerość, za swój talent – zdrowiem zniszczonym przez alkohol i narkotyki. Zmarł w wieku 42 lat.
Jest to film o jednym z najdramatyczniejszych okresów w życiu Włodzimierza Wysockiego. Jest u szczytu sławy i jest najpopularniejszym radzieckim artystą lat 70-tych. Ale sam Bard nie ma już sił, czuje się wy-palony, już nie tworzy...

16.01.13, środa, g. 18.00

KOKOKO
reż.: Awdotja Smirnowa
scen.: Awdotja Smirnowa, Anna Parmas
muz.: Siergiej Sznurow
zdj.: Maksim Osadczij
w.: Anna Michałkowa, Jana Trojanowa, Anna Parmas, Julija Snigirj, Konstantin Szelestun, Jewgienij Mu-rawicz, Gennadij Smirnow, Tatiana Riabokoń, Lubow Arkus
prod.: Rosja 2012 (100 min)
Nagroda Rosyjskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych na MFF w Moskwie '2012, Nagroda za najlepszą rolę kobiecą (A. Michałkowa, J. Trojanowa) na festiwalu filmowym KINOTAWR w Soczi '2012

Bohaterkami filmu są dwie kobiety, które z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego. Liza jest typową przedstawicielką petersburskiej inteligencji. Pracuje w muzeum etnografii, wieczorami ogląda wiadomości na PEН-TV a w weekendy spotyka się z byłym mężem. Wika to zwyczajna kobieta z prowincji. Urlop w Sankt Petersburgu to dla bohaterki alkohol, imprezy i miłosne przygody. Spotkanie kobiet jest zderzeniem dwóch żywiołów - wody i ognia. Liza i Wika przedstawiają dwa różne oblicza współczesnej Rosji.



20.01.13, niedziela, g. 19.00

JA, KUBA
reż.: Michaił Kałatozow
scen.: Jewgienij Jewtuszenko, Enrique Pineda Barnet
zdj.: Siergiej Urusiewski
muz.: Carlos Farinas
w.: Raul Garia, Sergio Corrieri, Jose Gallardo, Luz Maria Collazo, Jean Bouise
prod.: ZSRR/Kuba 1964 (141 min)

Film wydobyty z niebytu przez Martina Scorsese i Francisa Forda Coppolę, zafascynowanych filmową podróżą radzieckiego reżysera na wrzącą Kubę, będącą u progu rewolucji i obalenia dyktatury proamerykańskiego dyktatora Fulgencio Batisty. Kilka czarno-białych nowel ukazuje pełne kontrastów społeczeństwo. Młody sprzedawca zakochuje się w swojej sąsiadce, skromnej dziewczynie, która walcząc z biedą, sprzedaje się amerykańskim turystom. Oszalały z rozpaczy farmer podpala cały zbiór trzciny cukrowej, kiedy jego pole zostaje sprzedane wszechwładnemu United Fruit. Studenci spiskują, chcąc obalić dyktatora na tronie. A w dalekich górach Sierra Maestra zaczyna się prawdziwa walka na śmierć i życie.
Niecodzienne połączenie dokumentu i fabuły, zmysłowe, zaskakujące, melancholijne i pełne życia jednocześnie – trochę jak sama Kuba.


26.01.13, sobota, g. 19.00

KONWÓJ
reż.: Aleksiej Mizgiriow
scen.: Aleksiej Mizgiriow
muz.: Aleksander Manockoj
zdj.: Janis Eglitis
w.: Oleg Wasilkow, Azamat Nigmanow, Dmitrij Kuliczkow, Jewgienij Antropow, Rusłana Doronina
prod.: Rosja 2012 (80 min)
Nagroda za najlepszą rolę męską (A. Nigmanow) i muzykę (A. Manockoj) na festiwalu filmowym KINOTAWR w Soczi '2012

Film przedstawia historię oficera o randze kapitana, który konwojuje dezertera do jednostki wojskowej. Bohaterowie spędzają w Moskwie 24 godziny. Są tam świadkami licznych sytuacji, które ukazują realia życia we współczesnej metropolii. Wspólna podróż wpłynie na los dwojga żołnierzy.


27.01.13 niedziela, g. 19.00

CIELEC
reż.: Aleksander Sokurow
scen.: Jurij Arabow
muz.: Andriej Sigle
zdj.: Aleksander Sokurow
w.: Leonid Mozgowoj, Marija Kuzniecowa, Sergiej Razhuk, Natalia Nikulenko, Lew Jelisejew, Nikolai Ustinow
prod.: Rosja/Niemcy 2001 (104 min)

Akcja filmu toczy się w 1922 roku i ukazuje ostatnie chwile z życia wodza bolszewickiej rewolucji - Włodzimierza Iljicza Lenina. U kresu życia postać ma w sobie niewiele cech dominującego przywódcy. Pozostał już tylko schorowany człowiek, któremu w ostatnich chwilach towarzyszy żona, siostra, lekarz oraz jego następca - Józef Stalin. Film nie jest ani historycznym, ani politycznym zarysem ówczesnej epoki. Stanowi kontemplację losu człowieka u schyłku jego życia. Lenin nie jest ukazany jako wielki rewolucjonista, lecz jako bezbronny starzec, którego z dnia na dzień coraz bardziej zawodzi umysł.
"Cielec” jest swego rodzaju debiutem Sokurowa. To właśnie przy tym filmie reżyser po raz pierwszy próbował swoich sił jako operator.

28.01.13, poniedziałek, g. 18.00

TEŻ CHCĘ
reż.: Aleksiej Bałabanow
scen.: Aleksiej Bałabanow
muz.: Leonid Fiodorow
zdj.: Aleksandr Simonow
w.: Jurij Matwiejew, Aleksander Mosin, Oleg Garkusza, Aleksiej Bałabanow
prod.: Rosja 2012 (89 min)

Film opowiada historię podróży pięciorga osób - Bandyty, jego przyjaciela Matwieja i starszego ojca, Muzyka oraz pięknej, młodej dziewczyny. Wybierają się oni razem na poszukiwanie Dzwonnicy Szczęścia, która według wierzeń znajduje się gdzieś między Sankt Petersburgiem a Ugliczem, w pobliżu opuszczonej elektrowni atomowej. Mówi się, że Dzwonnica "zabiera” ludzi, spełniając ich marzenia. Ale nie wszystkich. Każdy z jadących ciemnym, dużym samochodem wierzy, że Dzwonnica "zabierze” właśnie jego i pozwoli osiągnąć mu wieczne szczęście.

29.01.13, wtorek, g. 18.00

BEDUIN
reż.: Igor Wołoszyn
scen.: Igor Wołoszyn
muz.: Gingger Szankar
zdj.: Aleksiej Radionow
w.: Olga Simonowa, Serafina Migai, Michaił Jewłanow, Remigiusz Sabulis
prod.: Rosja 2011 (90 min)

Córka Rity choruje na białaczkę. W celu uzyskania niezbędnej sumy pieniędzy na leczenie Rita jedzie do Rosji, aby zostać matką zastępczą – surogatką. Według umowy surogatka nie może opuszczać miasta, a obiecane pieniądze są wypłacane w równych ratach przez cały okres ciąży. Rita nie zdążyła zdobyć pieniędzy na dalsze leczenie, którego nie można przerywać.
Poszukiwanie dawcy i zaplanowana operacja przeszczepu szpiku kostnego wymaga szybkich decyzji. Bezradność lekarzy wobec choroby zmusza Ritę do zrobienia kolejnego szalonego kroku. Przez przypadek dowiaduje się, że w Jordanii podobne choroby leczą mlekiem wielbłąda. Jordania staje się jej ostatnią nadzieją. Rita zabiera córkę i leci z nią do kraju, który zmienia w ich życiu wszystko.



30.01.13, środa, g. 18.00

RZEKA
reż.: Aleksiej Bałabanow
scen.: Aleksiej Bałabanow, Ewert Pajazatian
zdj.: Siergiej Astachow
w.: Tujara Swinobojewa, Michaił Skriabin, Wasilij Borisow, Anna Fliegontowa, Masza Kyczkina, Marija Katajewa
prod.: Rosja 2002 (50 min)

Akcja filmu toczy się w końcu XIX w. pośród malutkiej kolonii trędowatych w jakuckiej tajdze. Młoda, zdrowa dziewczyna, która trafia tu przypadkowo, zakochuje się w jednym z chorych — młodym chłopaku. Zachodzi w ciążę. Niespodziewanie z "kontynentu” przyjeżdża do niego żona. W tym miłosnym trójkącie dojrzewać będzie tragedia. Film Aleksandra Bałabanowa, według opowieści polskiego pisarza Wacława Sieroszewskiego, był już w połowie nakręcony, jednak po katastrofie lotniczej, w której zginęła aktorka odgrywająca główną rolę, Tujara Swinobojewa, produkcja filmu została wstrzymana. Rok później reżyser zmontował zrobiony materiał i sam skomentował brakujące fragmenty.

31.01.13, czwartek, g. 19.00

POWSTAŃ, UMRZYJ, ZMARTWYCHWSTAŃ
reż.: Witalij Kaniewski
scen.: Witalij Kaniewski
zdj.: Władimir Bryljakow
muz.: Sergiej Banewicz
w: Dinara Drukarowa, Paweł Nazarow, Jelena Popowa, Walerij Iwczenko, Wiaczesław Bambuszek, Wadim Jermolajew
prod.: ZSRR 1990 (105 min)

Autobiograficzna historia, której akcja rozgrywa się w 1947 w niewielkim, górniczym miasteczku, przypominającym raczej obóz pracy niż miejsce życia wolnych ludzi. Głównym celem funkcjonowania tego miejsca jest dostarczenie państwu jak największej ilości "czarnego złota”. Śledzimy tu losy dwóch podrostków, Walerego i Gali, którzy mieszkają w jednym baraku i wspólnie marzą o przyszłym szczęśliwym życiu, w tym zapomnianym przez Boga miasteczku.

Pozostałe informacje

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Po dwóch wygranych z rzędu z zespołami z czołówki kibice Górnika Łęczna liczyli, że ich ulubieńcy kolejny raz zapunktują za pełną pulę. Niestety zielono-czarni we wtorek dość mocno rozczarowali i zaledwie zremisowali z walczącą o utrzymanie Kotwicą Kołobrzeg

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski w Turcji finiszowali w drugiej dziesiątce

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski startowali w Turcji

Tureckie Grand Prix Syedra Ancient City nie będzie najmilej wspominany przez kolarzy Monogo Lubelskie Perła Polski. Trasa była bardzo ciekawa i zawierała aż 8 ostrych podjazdów, finisz zresztą też kończył się na trasie wiodącej pod górę.

Wojciech Matysek (w białej koszulce) to jedna z gwiazd LNBA

LNBA: Patobasket oraz Matematyka zmierzą się w finale

To była pasjonująca niedziela w rozgrywkach LNBA. W hali sportowej I liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbyły się tylko trzy mecze, ale ich stawka była olbrzymia.

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole
UWAGA!

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole

Gdzie będą te kontrole? Wszędzie. Kiedy? W środę, 9 kwietnia. W działaniach wezmą udział również policyjne grupy Speed.

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina
koncert
10 kwietnia 2025, 19:00
film

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina

Wesoła reggae ferajna z miasta Warszawy, czyli Vavamuffin w najbliższy czwartek przyjedzie do Lublina z najnowszym materiałem. Będzie nawijka Pablopavo, będzie melodyjnie i dancehallowo, tak więc będzie do czego potupać nóżką.

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II
foto
galeria

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku (20 lat temu) w Rzymie odbyły się uroczystości pogrzebowe ukochanego Papieża Polaka Jana Pawła II. Było to jedno z największych zgromadzeń chrześcijan w historii świata. Na ceremonię przybyło ok. 2-4 milionów ludzi (niektóre źródła mówiły o około 5 milionach pielgrzymów) z całego świata, w tym wiele osób z Lublina. Jednym ze świadków tego wydarzenia był fotoreporter „Dziennika Wschodniego” Maciej Kaczanowski, którego zdjęcia publikujemy.

Cwiczenia Wiosenny Kryzys 25

Wiosenny Kryzys: wspólne ćwiczenia terytorialsów i strażaków

Wszystko wszędzie naraz: dywersja, pożary, wypadki i poszukiwanie osób zaginionych. Taki był scenariusz ćwiczeń Wiosenny Kryzys 25, jakie dęblińscy Terytorialsi przeprowadzili wspólnie z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych.

Noc Kultury:  O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

Noc Kultury: O.S.T.R. już czeka. Kto jeszcze wystąpi na scenie rapu?

15 młodych raperów walczy o występ na scenie rapu podczas Nocy Kultury, gdzie gwiazdą wieczoru będzie O.S.T.R. Na przesłuchania w Teatrze Starym w Lublinie wstęp wolny.

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

Miliarderzy popierający Trumpa zaczynają krytykować jego poczynania

„Pęknięcia w obozie cheerleaderów Trumpa”. Po wielkim zamieszaniu na rynkach kapitałowych, miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową – pisze „Washington Post”. I ostrzega, że prezydent USA doprowadzi do zamrożenia amerykańskiej gospodarki.

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

Stado żubrów w Lasach Janowskich wkrótce może się powiększyć

W zeszłym roku pojawiły się dwa byczki i jedna jałówka. Teraz stado żubrów żyjących na wolności od 2021 roku w Lasach Janowskich liczy 14 zwierząt. W najbliższych miesiącach leśnicy spodziewają się kolejnych dwóch, trzech wycieleń.

Kto wypełni puste miejsce po przewodniczącej Rady Miasta Chełm?

Po odwołaniu Doroty Rybaczuk: Kto będzie nowym przewodniczącym Rady Miasta?

Ostatnia sesja Rady Miasta Chełm przejdzie do historii jako jedna z najbardziej burzliwych. Choć początkowo miała dotyczyć przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, to niespodziewane wydarzenia związane z odwołaniem Doroty Rybaczuk z funkcji przewodniczącej zdominowały obrady. Decyzja ta może mieć daleko idące konsekwencje dla politycznego układu sił w mieście.

Motor Lublin - Lech Poznań. Napewno będą emocje. I dodatkowe autobusy

Motor Lublin - Lech Poznań. Napewno będą emocje. I dodatkowe autobusy

W niedzielę palmową na Arenie Motor Lublin piłkarze z Lublina zmierzą się z Lechem Poznań. Kibice po meczu będą mogli skorzystać z większej ilości kursów autobusów.

5000 złotych za pomysł dla szkoły. Wracają Szkolne Budżety Obywatelskie

5000 złotych za pomysł dla szkoły. Wracają Szkolne Budżety Obywatelskie

Uczniowie z Lublina znów mogą zmieniać swoje szkolne otoczenie dzięki Szkolnym Budżetom Obywatelskim. Nabór do konkursu „Rozwój partycypacji uczniowskiej w Lublinie” juz trwa.

Radny Marek Woch (PiS) uważa, że urzędnicy podlegający Teresie Gutowskiej (PO) popełnili błąd i złamali kodeks wyborczy. Starosta puławska z taką oceną się nie zgadza
polityka

Agitacja za Trzaskowskim w urzędzie? Starosta przekonuje, że prawa nie złamano

Wysyłanie drogą urzędową kierowanych do radnych rady powiatu puławskiego ulotek wyborczych Rafała Trzaskowskiego zostało uznane przez starostę puławską Teresę Gutowską za zgodne z prawem. Tym samym komisarz wyborczy nie zostanie o tym fakcie poinformowany.

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych
galeria

Dom aukcyjny sprzedaje ponad 70 dzieł sztuki w pałacu Potockich. Ceny: od tysiąca złotych

W radzyńskim pałacu Potockich odbędzie się aukcja warszawskiego domu aukcyjnego Art in House. Do licytacji będzie 75 przedmiotów.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30