Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Koncerty

24 lipca 2009 r.
18:10
Edytuj ten wpis

Piotr Banasik zagra w niedzielę w Lublinie

0 0 A A

Program tego koncertu (26.07) robi ogromne wrażenie. To wyjątkowo piękne i szczególnie trudne do wykonania utwory fortepianowe. Udźwignąć taki repertuar może tylko prawdziwy wirtuoz. Ale artysta, który jest na afiszu, nie zaplanował czegoś ponad swoje siły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Śląski pianista Piotr Banasik już kilkakrotnie pokazał w Lublinie, że nie jest kimś przypadkowym przy fortepianie i nie siada do fortepianu, bo nie ma nic lepszego do roboty.

Kiedy słuchało się jego gry, miało się wrażenie, że jest ona dla niego najlepszym sposobem na komunikowanie się ze światem. Wychowanek profesora Andrzeja Jasińskiego i kursant jego ucznia Krystiana Zimermana, perfekcyjnie opanował język pianistyki i wypowiada się w nim z rzadko spotykanym polotem.

Słyszeliśmy to, kiedy wykonywał I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Chopina czy I Koncert fortepianowy b-moll Czajkowskiego. To były trudne rzeczy, wymagające nie tylko zabłyśnięcia swoją partią, ale też umiejętności współgrania z orkiestrą. Zarazem jej udział w pewnym stopniu go odciążał, rozkładając po równo odpowiedzialność za finalny efekt.

Tym razem cały ciężar spocznie tylko na nim, bo Banasik wystąpi z recitalem. Jego program jest zaś na miarę herosa klawiatury. Składa się na niego sześć wirtuozowskich kompozycji, jednych z najtrudniejszych w historii literatury fortepianowej.

Tylko najwięksi pianiści wychodzą obronną ręką ze zmierzenia się z Chaconne d-moll Johanna Sebastiana Bacha w transkrypcji Ferruccio Busoniego na fortepian. Utwór skomponowany przez barokowego mistrza jako piąta część skrzypcowej Partity d-moll składa się z tematu i wielu wariacji. Jest uważany przez niektórych za najtrudniejszy fragment muzyki wszech czasów. Miał i ma wielu admiratorów. Johann Brahms, niemiecki kompozytor, pianista i dyrygent okresu romantyzmu, napisał: „Chaconne jest najcudowniejszym i niezgłębionym kawałkiem muzyki”.

Podobną renomą cieszy się dzieło Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego Variations Serieuses d-moll op. 54. Uchodzi za jego najlepszy utwór na fortepian. Zgodnie z tytułem i inaczej niż wiele popularnych kompozycji tego niemieckiego twórcy jest to numer poważny. Przy tym – choć krótki, okołodziesięciominutowy – bardzo bogaty w nawiązania i skomplikowany. To dzieło romantyczne, ale z elementami barokowymi, będącymi wyrazem fascynacji Mendelssohna Bachem.

Przejawem fascynacji innym twórcą barokowym są Wariacje na temat Corelliego op. 42 autorstwa Siergieja Rachmaninowa. Precyzyjnie ujmując to 20 wariacji na fortepian na temat Sonaty na skrzypce, wiolonczele i klawesyn op. 5 nr 12 Arcangelo Corelliego (która sama jest zestawem wariacji na temat „La Folía”). Niedzielny koncert będzie rzadką sposobnością do posłuchania tego mało popularnego, wirtuozowskiego dzieła rosyjskiego kompozytora, pianisty i dyrygenta.

Z dorobku Fryderyka Chopina Banasik wybrał jeden z najważniejszych, najlepszych i najpopularniejszych utworów – Fantazję f-moll op. 49. To dzieło bardzo rozbudowane, nawiązujące do najambitniejszych tradycji fortepianowych fantazji Mozarta i Schuberta. Na jego przebieg składają się wstęp z dwoma tematami marszowymi, ekspozycja bogatego materiału tematycznego, liryczna część centralna, repryza i koda, będąca reminiscencją części centralnej. Fantazja Chopina ma wiele momentów swobodnych, bliskich improwizacji.

Ponadto w niedzielę w Trybunale Koronnym zabrzmią dwa utwory z dorobku węgierskiego pianisty i kompozytora Ferenca Liszta – transkrypcja pieśni Franza Schuberta „Auf dem Wasser zu singen” i Rapsodia węgierska nr 6, popisowy przykład uszlachetnionej muzyki ludowej.
Początek koncertu o godz. 19. Adres: Rynek 1. Wstęp wolny.

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30