100 dni, blisko 100 teatralnych wydarzeń (w tym 9 premier), kilkanaście różnych teatrów i pierwszy polski kryminalny serial teatralny z gwiazdorską obsadą. W sobotę, 4 stycznia, w Centrum Kultury rozpoczyna się Karnawał Teatralny.
Teatralnych przestrzeni w dawnym klasztorze przy Peowiaków jest kilka. Grup teatralnych zakotwiczonych tu na stałe aż osiem.
– Jesteśmy pod tym względem bardzo nietypową instytucją kultury – podkreśla Rafał Koziński, z-ca dyr. Centrum Kultury. – U nas się tworzy kulturę i sztukę. U nas tworzy się teatr. A spotkanie z aktorem na żywo to zupełnie inne doświadczenie niż oglądanie seriali czy ludyczna kultura na ulicach. Pora wrócić do bardziej intymnego przeżywania sztuki. Zapraszamy do teatru.
Przez najbliższe trzy miesiące z teatru w CK praktycznie można będzie nie wychodzić. W programie spektakle już pokazywane i premiery. Rzeczy dla dzieci i dorosłych. Dramaty, komedie, impro i benefisy. I coś,– jak zapewniają twórcy – czego jeszcze w Polsce nie było: kryminalny serial teatralny.
Łukasz Witt-Michałowski na warsztat bierze ostatnią książkę o komisarzu Maciejewskim. Inna niż te dotychczasowe, bo „W Glinach z innej gliny” znalazły się opowiadania kryminalne autorstwa nie tylko Marcina Wrońskiego, ale także Ryszarda Ćwirleja, Roberta Ostaszewskiego i Andrzeja Pilipiuka.
– Na scenę zaadaptujemy cztery z tych opowiadań. Co miesiąc jedno więc realizacja będzie w iście szekspirowskim tempie – zapowiada reżyser, który nie pierwszy raz przenosi na scenę prozę lubelskiego pisarza. W 2018 roku na dziedzińcu lubelskiego zamku pokazywał „Pogrom w przyszły wtorek”. Plenerowe widowisko o podobnym rozmachu Witt-Michałowski planuje też latem 2020 – na finał teatralnego serialu o komisarzu Maciejewskim.
A na początek „Ten cholerny wrzesień” Roberta Ostaszewskiego. Na scenie m.in. Matylda Damięcka, Przemysław Sadowski, Jarosław Tomica, Adam Organista, Michał Zgiet i Anna-Maria Sieklucka. 27-letnia aktorka to - jak wieszczą rozrywkowe portale - „jedno z najgorętszych nazwisk 2020 roku”. To za sprawą głównej roli w filmowej ekranizacji powieści erotycznej Blanki Lipińskiej „365 dni”. Film na ekrany wejdzie 7 lutego, nieco wcześniej Sieklucką będzie można zobaczyć w spektaklu, który w Sali Widowiskowej CK zobaczymy już pod koniec stycznia.
- Ale to nie dlatego ją zanagżowałem - śmieje się Witt-Michałowski. I dodaje, że Sieklucka już u niego grała. - W sztuce Iwana Wyrypajewa „Dzień Walentego” w Teatrze Norwida w Jeleniej Górze.
Nie mniej głośne nazwiska mają się pojawić w kolejnych odcinkach teatralnego serialu. Reżyser zaprosił do współpracy m.in. Tamarę Arciuch, Jana Nowickiego, Bartłomieja Kasprzykowskiego, Bartosza Opanię, Rafała Mohra czy Mirosława Zbrojewicza.
Premier w programie Teatralnego Karnawału CK jest aż dziewięć. 15 marca swój nowy spektakl pokaże Paweł Passini.
– „Mały las, krótki sen” na podstawie „Snu nocy letniej” to dyplom studentów Akademii Sztuk Teatralnych w Bytomiu – zapowiada reżyser.
A jeszcze w styczniu (24, 25, 26) Passini i pokaże „@chybanieja” – spektakl, do premiery którego próbował nie dopuścić prezydent Rzeszowa (sztuka powstała w koprodukcji z rzeszowskim Teatrem Maska). Padały zarzuty o obrazę uczuć religijnych czy bolesnych dla katolików oskarżeń. Czy tak jest rzeczywiście warto się przekonać samemu – 24, 25 i 26 stycznia na dużej scenie CK.
Co jeszcze? „Biesy” Janusza Opryńskiego (lubelska premiera), „Chłopcy, czyli dramat z życia sfer starszych” Teatru Seniora (9 i 10 stycznia), „Matka Teatru Klepisko, „Szkoła teatralna - dni otwarte” Teatru Lukla, Poławiacze Pereł Teatr Improv, benefis Jacka Brzezińskiego (11 stycznia, wstęp wolny) czy „A recipe for Leonard Cohen” Sceny InVitro (w ten weekend).
Bilety w cenie od 10 do 30 zł do kupienia w kasie CK. A ci, którym na najlepszych miejscach na widowni nie zależy, 15 minut przed każdym spektaklem mogą liczyć na tanie wejściówki.
– Będą kosztować tylko 10 zł. Jeśli miejsc zabraknie będziemy robić dostawki – zapowiada dyr. Koziński.
KARNAWAŁ TEATRALNY W CENTRUM KULTURY – STYCZEŃ:
„A recipe for Leonard Cohen”, Scena InVitro, reż. Łukasz Witt-Michałowski – spektakl muzyczny
4, 5, 6.01 – 18:00 / Sala Widowiskowa / 20/30 zł
„Chłopcy, czyli dramat z życia sfer starszych” Teatr Seniora, reż. Michał Zgiet
9, 10.01 – 17:00 / Sala Czarna / 15 zł
„Szkoła teatralna – dni otwarte” Teatr Lukla – spektakl impro
10.01 – 18:00 / Piwnice CK / 20 zł
Benefis Jacka Brzezińskiego
11.01 – 18:00 / Sala Widowiskowa / wstęp wolny
„Tytuł roboczy MY”” Teatr MGAP, reż. Edmund Kuryluk – spektakl dla młodzieży
15.01 – 11:00, 16:00 / Sala Czarna / 10 zł
Poławiacze Pereł Teatr Improv
16, 17, 18.01 – 19:00 / Sala Widowiskowa / 20 zł
„Ponowne Zjednoczenie Korei” Scena InVitro, reż. Łukasz Witt-Michałowski, Scena InVitro
21, 22.01 – 19:00 / Sala Widowiskowa / 20/30zł
„#chybanieja” neTTheatre, reż. Paweł Passini
24, 25, 26.01 – 19:00 / Sala Widowiskowa / 20/30 zł
Premiera: „Gliny z innej gliny” Scena InVitro, reż. Łukasz Witt-Michałowski – pierwszy odcinek kryminalnego serialu teatralnego
30.01 – 17:00, 20:00 – Sala Widowiskowa / 20/30 zł
Solo Impro / Piwnice CK
31.01 – 19:00 / Piwnice CK / 8/10 zł