Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

1 października 2018 r.
11:13

Konfrontacje Teatralne 2018: Teatr, film i sporo muzyki

3 października 2018 19:00
"Ośrodek wypoczynkowy"
"Ośrodek wypoczynkowy" (fot. Materiał organizatora)

Seanse filmowe, wydarzenia muzyczne i najlepsze polskie spektakle ostatniego sezonu. W środę, 3 października, rozpoczyna się 22. edycja Konfrontacji Teatralnych. Na teatr bilety się już kończą. Na koncerty i filmy wstęp wolny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po kilku latach współpracy z lubelskim festiwalem pożegnali się Grzegorz Reske i Mart Keil. Ich miejsce zajęli warszawscy krytycy teatralni i selekcjonerzy: Łukasz Drewniak i Wojciech Majcherek. - Zaczynamy nową podróż - zapowiada Janusz Opryński, dyrektor festiwalu.

Wyrypajew na otwarcie

Konfrontacje rozpoczną się 3 października. Na początek mocne uderzenie: "Wujaszek Wania" warszawskiego Teatru Polskiego w reż. Iwana Wyrypajewa w iście gwiazdorskiej obsadzie (Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Karolina Gruszka, Anna Nehrebecka, Andrzej Seweryn, Maciej Stuhr). Z systemu rezerwacyjnego wynika, że na tysiącosobowej widowni Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur nie ma już żadnych wolnych miejsc. O bilet na spektakl warto jednak jeszcze 1 października zapytać w kasie Centrum Kultury: w poniedziałek kasa zacznie sprzedawać te bilety, które zwolniły się z niezrealizowanych rezerwacji. Dotyczy to wszystkich festiwalowych wydarzeń.

To nie jedyna okazja, by na scenie zobaczyć adaptację Czechowa. Kolejna dziesięć dni później. 13 października w Teatrze Osterwy "Trzy siostry". - To zupełnie inny sposób myślenia o Czechowie - stwierdza Wojciech Majcherek.

Muzycznie i filmowo

Program tegorocznych konfrontacji liczy aż 11 dni. Nie oznacza to jednak, że "najgłośniejsze premiery ostatniego sezonu" będziemy oglądać codziennie. Od czwartku do wtorku (4-9 października) nawiązujące do programu teatralnego seanse filmowe i koncerty. Na filmy i wydarzenia muzyczne wstęp jest wolny, organizator zrezygnował też z bezpłatnych wejściówek. Wystarczy przyjść i spróbować zmieścić się na sali. Filmy będą pokazywane w Sali Kinowej CK, koncerty w Sali Widowiskowej.

W czwartek, 4 października, o godz. 18 "Lalka z łóżka nr 21". Spektakl telewizyjny Jana Kulczyńskiego z 1978 r. opowiada historię więźniarki, która pracowała w Auschwitz w domu publicznym dla oficerów SS.

Następnego dnia "Zagubieni" Petra Zelenki, a w sobotę "Euforia" Iwana Wyrypajewa. W Kinie Konfrontacji będzie można zobaczyć także "Jak utopić doktora Mraczka?" "Climax" Gaspara Noe i "Kobietę pod presją" Johna Cessavetesa z 1974 r. Ten ostatni film otrzymał dwie nominacje do Oscara: dla najlepszej aktorki i najlepszego reżysera. A motywy ze scenariusza stały się inspiracją spektaklu Mai Kleczewskiej "Pod presją", który także znalazł się w programie tegorocznych Konfrontacji.

Nie mniej interesująco zapowiadają się wydarzenia muzyczne. Warto zarezerwować sobie dwa wieczory: sobotę i niedzielę. 6 października Jacek Sienkiewicz (przed jego koncertem wystąpi FOQL + VJ Copy Corpo). 7 października Live act Feral Rite i VARGa.

Trudne pytania

Aż dwa spektakle są inspirowane kinem. To "Pod presją" w reż. Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego - przejmujący portret Mabel, wchodzącej w wiek średni matki i żony cierpiącej na zaburzenia psychiczne, która wymyka się społecznym normom. - Perfekcyjnie zrealizowane, łączące teatr z filmem, ze świetną rolą Sandry Korzeniak - chwali Majcherek.

Pod presją żyją też bohaterowie "Sekretnego życia Friedmanów". Spektakl, inspirowany nominowanym do Oskara "Capturing the Friedmans" Andrew Jareckiego opowiada autentyczną historię rodziny, w której ojciec i syn zostają oskarżeni o molestowanie dzieci.

Pytania o to, czy mamy prawo osądzać ludzkie wybory, stawia też "Puppenhaus. Kuracja" wg. tekstu Magdy Fertacz (w reż. Jędrzeja Piaskowskiego). Pretekstem do tego są historie ludzi, którzy w czasie wojny otrzymywali intymne kontakty z okupantami.

Komuna i studenci

Nowi kuratorzy, wzorem swoich poprzedników również zaprosili do Lublina Komunę Warszawa. Zobaczymy w warunkach pracy w teatrze alternatywnym tworzą Anna Smolar ("Ośrodek wypoczynkowy"), Cezary Tomaszewski ("Cezary idzie na wojnę") i Grzegorz Laszuk ("7 pieśni o awangardzie"). Laszuk zabiera nas w lata 20. Tomaszewski bawi się wizją siebie - tancerza i geja - na wojnie, a Smolar zaprasza do kurortu rodem z orwellowskiej powieści.

Po raz pierwszy na Konfrontacjach pojawia się natomiast studenci reżyserii krakowskiej i warszawskiej szkoły teatralnej.

- To pomysł Doroty Ignatjew, dyrektorki Teatru Osterwy - przyznaje Opryński. - Przekonała nas, że tylko tak dowiemy się jak teatr będzie wyglądał w przyszłości.

Spektakle studentów w Sali Czarnej CK, bilety kosztują tylko 10 zł.

Scena dla Czechów

Ważny punkt w programie to prezentacje spektakli Jana Mikulaska. - To taki czeski Jan Klata, hipsterskie dell’arte, teatr kompletnie w Polsce nieznany - mówi Łukasz Drewniak, wielki fan czeskiego reżysera.

To reżyser, który przełożył na język teatru reportaże Mariusza Szczygła z tomu "Gottland". - Do świadomości polskiego teatromana na dłużej się jednak nie przebił - ubolewa kurator. - To teatr z pozoru lekki, żartobliwy, który kryje w sobie potworną gorycz i ostrą ironię.

Na Konfrontacjach aż trzy okazje na przełamanie stereotypów na temat czeskiego teatru: "Europeana", "Hamleci", "Obsesja". Bilety od 30 do 50 zł.

Festiwal zakończy Dostojewski, a konkretnie "Św. Idiota" (14 października, Teatr Osterwy). To spektakl, który Janusz Opryński zrealizował w Bielsku-Białej. Tamtejszym Teatrem Polskim obecnie zarządza jego dawny bliski współpracownik: Witold Mazurkiewicz.

W programie festiwalu jeszcze promocja książki (autorstwa Janusz Palikota) i dyskusja "Teatr w Polsce AD 2018. Co jest do myślenia? ".

 * Pełen program na konfrontacje.pl

Pozostałe informacje

By grało się lepiej. Orliki do remontu

By grało się lepiej. Orliki do remontu

Orliki do remontu. Lubelski ratusz dostał dotacje na ten cel. Ale inwestycji w sport jest więcej.

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend
POGODA
film

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend

Prognoza pogody na weekend.

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?
film

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz nabiera nowego wymiaru, a klienci poszukują rozwiązań, które nie tylko upiększą ich przestrzeń, ale również nadadzą jej unikalny charakter. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia jest właśnie stiuk wenecki, rodzaj tynku dekoracyjnego, który cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników oryginalnego designu. W Polsce to rozwiązanie notuje ponad 8 tys. wyszukiwań miesięcznie, co świadczy o jego popularności i stale rosnącym zainteresowaniu. Ale co sprawia, że stiuk wenecki jest tak wyjątkowy?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

W sobotę w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie do rewanżu za finał Pekao S.A. Puchar Polski. Polski Cukier AZS UMCS będzie chciał odpłacić się rywalkom za niedawną porażkę. Początek zawodów o godz. 18.

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Zmiana adresu w Krakowie tzw. przeprowadzka, to nie tylko nowy rozdział w życiu, ale też logistyczne wyzwanie. Jak zorganizować ją sprawnie, bez zbędnego stresu? Oto przewodnik, który pomoże ci przejść przez ten proces z klasą – od pakowania po wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej w Krakowie.

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Zakup samochodu używanego wymaga szczególnie dokładnej analizy pojazdu, aby skuteczniej wykryć ewentualne mankamenty. Dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz historii auta jest niezbędna do tego, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Obecnie kupujący do swojej dyspozycji mają narzędzia pozwalające sprawdzić historię po numerze VIN. Wystarczy spisać numer zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aby uzyskać wiele cennych informacji o samochodzie i tym samym w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową.

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

Kalendarz
luty 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28