Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

1 października 2018 r.
11:13

Konfrontacje Teatralne 2018: Teatr, film i sporo muzyki

0 0 A A
3 października 2018 19:00
"Ośrodek wypoczynkowy"
"Ośrodek wypoczynkowy" (fot. Materiał organizatora)

Seanse filmowe, wydarzenia muzyczne i najlepsze polskie spektakle ostatniego sezonu. W środę, 3 października, rozpoczyna się 22. edycja Konfrontacji Teatralnych. Na teatr bilety się już kończą. Na koncerty i filmy wstęp wolny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po kilku latach współpracy z lubelskim festiwalem pożegnali się Grzegorz Reske i Mart Keil. Ich miejsce zajęli warszawscy krytycy teatralni i selekcjonerzy: Łukasz Drewniak i Wojciech Majcherek. - Zaczynamy nową podróż - zapowiada Janusz Opryński, dyrektor festiwalu.

Wyrypajew na otwarcie

Konfrontacje rozpoczną się 3 października. Na początek mocne uderzenie: "Wujaszek Wania" warszawskiego Teatru Polskiego w reż. Iwana Wyrypajewa w iście gwiazdorskiej obsadzie (Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Karolina Gruszka, Anna Nehrebecka, Andrzej Seweryn, Maciej Stuhr). Z systemu rezerwacyjnego wynika, że na tysiącosobowej widowni Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur nie ma już żadnych wolnych miejsc. O bilet na spektakl warto jednak jeszcze 1 października zapytać w kasie Centrum Kultury: w poniedziałek kasa zacznie sprzedawać te bilety, które zwolniły się z niezrealizowanych rezerwacji. Dotyczy to wszystkich festiwalowych wydarzeń.

To nie jedyna okazja, by na scenie zobaczyć adaptację Czechowa. Kolejna dziesięć dni później. 13 października w Teatrze Osterwy "Trzy siostry". - To zupełnie inny sposób myślenia o Czechowie - stwierdza Wojciech Majcherek.

Muzycznie i filmowo

Program tegorocznych konfrontacji liczy aż 11 dni. Nie oznacza to jednak, że "najgłośniejsze premiery ostatniego sezonu" będziemy oglądać codziennie. Od czwartku do wtorku (4-9 października) nawiązujące do programu teatralnego seanse filmowe i koncerty. Na filmy i wydarzenia muzyczne wstęp jest wolny, organizator zrezygnował też z bezpłatnych wejściówek. Wystarczy przyjść i spróbować zmieścić się na sali. Filmy będą pokazywane w Sali Kinowej CK, koncerty w Sali Widowiskowej.

W czwartek, 4 października, o godz. 18 "Lalka z łóżka nr 21". Spektakl telewizyjny Jana Kulczyńskiego z 1978 r. opowiada historię więźniarki, która pracowała w Auschwitz w domu publicznym dla oficerów SS.

Następnego dnia "Zagubieni" Petra Zelenki, a w sobotę "Euforia" Iwana Wyrypajewa. W Kinie Konfrontacji będzie można zobaczyć także "Jak utopić doktora Mraczka?" "Climax" Gaspara Noe i "Kobietę pod presją" Johna Cessavetesa z 1974 r. Ten ostatni film otrzymał dwie nominacje do Oscara: dla najlepszej aktorki i najlepszego reżysera. A motywy ze scenariusza stały się inspiracją spektaklu Mai Kleczewskiej "Pod presją", który także znalazł się w programie tegorocznych Konfrontacji.

Nie mniej interesująco zapowiadają się wydarzenia muzyczne. Warto zarezerwować sobie dwa wieczory: sobotę i niedzielę. 6 października Jacek Sienkiewicz (przed jego koncertem wystąpi FOQL + VJ Copy Corpo). 7 października Live act Feral Rite i VARGa.

Trudne pytania

Aż dwa spektakle są inspirowane kinem. To "Pod presją" w reż. Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego - przejmujący portret Mabel, wchodzącej w wiek średni matki i żony cierpiącej na zaburzenia psychiczne, która wymyka się społecznym normom. - Perfekcyjnie zrealizowane, łączące teatr z filmem, ze świetną rolą Sandry Korzeniak - chwali Majcherek.

Pod presją żyją też bohaterowie "Sekretnego życia Friedmanów". Spektakl, inspirowany nominowanym do Oskara "Capturing the Friedmans" Andrew Jareckiego opowiada autentyczną historię rodziny, w której ojciec i syn zostają oskarżeni o molestowanie dzieci.

Pytania o to, czy mamy prawo osądzać ludzkie wybory, stawia też "Puppenhaus. Kuracja" wg. tekstu Magdy Fertacz (w reż. Jędrzeja Piaskowskiego). Pretekstem do tego są historie ludzi, którzy w czasie wojny otrzymywali intymne kontakty z okupantami.

Komuna i studenci

Nowi kuratorzy, wzorem swoich poprzedników również zaprosili do Lublina Komunę Warszawa. Zobaczymy w warunkach pracy w teatrze alternatywnym tworzą Anna Smolar ("Ośrodek wypoczynkowy"), Cezary Tomaszewski ("Cezary idzie na wojnę") i Grzegorz Laszuk ("7 pieśni o awangardzie"). Laszuk zabiera nas w lata 20. Tomaszewski bawi się wizją siebie - tancerza i geja - na wojnie, a Smolar zaprasza do kurortu rodem z orwellowskiej powieści.

Po raz pierwszy na Konfrontacjach pojawia się natomiast studenci reżyserii krakowskiej i warszawskiej szkoły teatralnej.

- To pomysł Doroty Ignatjew, dyrektorki Teatru Osterwy - przyznaje Opryński. - Przekonała nas, że tylko tak dowiemy się jak teatr będzie wyglądał w przyszłości.

Spektakle studentów w Sali Czarnej CK, bilety kosztują tylko 10 zł.

Scena dla Czechów

Ważny punkt w programie to prezentacje spektakli Jana Mikulaska. - To taki czeski Jan Klata, hipsterskie dell’arte, teatr kompletnie w Polsce nieznany - mówi Łukasz Drewniak, wielki fan czeskiego reżysera.

To reżyser, który przełożył na język teatru reportaże Mariusza Szczygła z tomu "Gottland". - Do świadomości polskiego teatromana na dłużej się jednak nie przebił - ubolewa kurator. - To teatr z pozoru lekki, żartobliwy, który kryje w sobie potworną gorycz i ostrą ironię.

Na Konfrontacjach aż trzy okazje na przełamanie stereotypów na temat czeskiego teatru: "Europeana", "Hamleci", "Obsesja". Bilety od 30 do 50 zł.

Festiwal zakończy Dostojewski, a konkretnie "Św. Idiota" (14 października, Teatr Osterwy). To spektakl, który Janusz Opryński zrealizował w Bielsku-Białej. Tamtejszym Teatrem Polskim obecnie zarządza jego dawny bliski współpracownik: Witold Mazurkiewicz.

W programie festiwalu jeszcze promocja książki (autorstwa Janusz Palikota) i dyskusja "Teatr w Polsce AD 2018. Co jest do myślenia? ".

 * Pełen program na konfrontacje.pl

Pozostałe informacje

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

Jak informuje DORSZ, poderwane zostały dyżurne pary myśliwskie

Polskie wojsko w stanie najwyższej gotowości. Rosja atakuje zachodnią Ukrainę

Dzisiaj nad ranem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na cele w Ukrainie, także jej zachodniej części. Polskie wojsko zareagowało natychmiast.

Szymon Strzałkowski ma za sobą przeszłość w ligach centralnych

LNBA: Nieoczywisty bohater meczu Alco z Alfachem Team

Meczem kolejki w rozgrywkach LNBA w minioną sobotę śmiało można określić potyczkę Alco z Alfachem Team. Obie ekipy są w grze o najlepszą czwórkę, która później będzie rywalizowała w fazie play-off o mistrzostwo LNBA. Po 9 serii gier bliżej tego celu jest Alco, które pokonało Alfachem Team 61:58.

Piotr Ziółkowski to jeden z liderów Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Problemy Symbitu

The Reds i Symbit – to prawdopodobnie te dwa zespoły stoczą walkę o mistrzostwo rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W miniony weekend spore problemy z odniesieniem zwycięstwa miał ten drugi zespół, który długo męczył się z silnym w tym sezonie Back to the Roots.

Jeden z przykładowych widoków prezentujących odnowiony Rynek w Wąwolnicy. Więcej szczegółów mieszkańcy gminy poznają w przyszłym tygodniu
ARCHITEKTURA

Bez wycinki, ale nowocześnie. Porozmawiają o nowym Rynku w Wąwolnicy

W przyszłym tygodniu, we wtorek, mieszkańcy miasta i gminy Wąwolnica będą mieli okazję porozmawiać o tym, jak ma wyglądać odnowiony Rynek z położonym w centrum skwerem. Architektoniczna koncepcja wchodzi do etapu społecznych konsultacji.

Edyta Geppert zaśpiewa w Zamościu w niedzielę, 19 stycznia
KONCERT
19 stycznia 2025, 17:00

Pierwsza dama polskiej estrady: w niedzielę w Zamościu

Najpiękniejsze dzieła polskiej piosenki literackiej będzie można w niedzielę (19 stycznia) usłyszeć w Zamościu. Na dodatek w wyjątkowym wykonaniu - Edyty Geppert.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31