Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

28 listopada 2008 r.
13:44
Edytuj ten wpis

Największa polska "La Traviata”

0 0 A A

Pół roku pracy koncepcyjnej, dziesiątki narad i setki rozmów telefonicznych i dwa miesiące prób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Poza tym wiele dni trudu krawców, plastyków i modelarzy - wszystko to ma teraz dać efekt przyćmiewający wszystkie dotychczasowe polskie wystawienia najsłynniejszej opery Verdiego. Włącznie z przedstawieniami w stołecznym Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, które zdarzą się w tych samych
dniach

Lublin nie ma sceny operowej, ale dzięki pomysłowości, polotowi i determinacji ludzi z Teatru Muzycznego będzie miał największy spektakl operowy w Polsce.

- Robimy tę operę w hali Globus, która świetnie się do tego nadaje - mówi Tomasz Janczak, śpiewak i pełnomocnik dyrektora naczelnego do spraw artystycznych, inicjator przedsięwzięcia.

W sportowym obiekcie przy ul. Kazimierza Wielkiego odbędą się dwa premierowe przedstawienia - w sobotę i niedzielę o godz. 18. Będzie je mogło obejrzeć w sumie 8 tys. osób. I tyle obejrzy, bo biletów już prawie nie ma. - Znikają w ekspresowym tempie - cieszy się dyrektor Teatru Muzycznego, Krzysztof Kutarski. - Zadecydowana większość rozeszła się w sprzedaży indywidualnej. A kupują je ludzie z całej Polski.

Wielka przestrzeń hali została tak zorganizowana, że nikt nie będzie miał problemu z odbiorem opery: ani w warstwie muzycznej, ani wizualnej. - Na jednej z dwóch krótszych ścian hali widzowie zobaczą kilkukondygnacyjną scenę - zapowiada Kutarski. - Będzie beżowobiała, aby lepiej widoczne były postaci i rekwizyty.

Ale to nie wszystko, co ma pomóc publiczności w odbiorze spektaklu. - Instalujemy wielkie telebimy i w sumie widzowie będą mieli możliwość oglądania zarówno zbliżeń, jak i planu ogólnego - zapowiada reżyser Waldemar Zawodziński, specjalista od monumentalnych i efektownych widowisk operowych.

Warto będzie przyglądać się z bliska śpiewakom choćby ze względu na kostiumy. Przygotowała je jedna z najlepszych specjalistek w branży Izabela Stronias. - To są stroje w stylu XIX-wieczego Paryża, ale z elementami współczesnymi - opisuje kostiumolog.

"La Traviata” jest operą w dużej mierze kameralną, rozgrywającą się między dwiema-trzeba postaciami. - Takie sceny zginęłyby w wielkiej przestrzeni hali - podkreśla Zawodziński. Poza tym, każdy będzie chciał przyjrzeć się Joannie Woś, solistce Teatru Wielkiego w Warszawie, która zagra kurtyzanę Violettę, główną bohaterkę.

Dzięki dużej scenie publiczność będzie mogła podziwiać w pełnej krasie sceny zbiorowe, których w operze Giuseppe Verdiego także nie brakuje. - Takich rzeczy nie moglibyśmy zagrać w naszej siedzibie, stąd pomysł realizacji w hali - wyjaśnia Kutarski.

A dlaczego wybrano akurat "La Traviatę”? - Bo to wyjątkowo piękna opowieść opisana piękną muzyką - argumentuje Janczak, który wcieli się w poetę Alfreda, kochanka Violetty. - Ta opera jest najdoskonalszym dziełem Verdiego między innymi dlatego, że sama warstwa orkiestrowa w sposób wyjątkowo sugestywny wyraża uczucia bohaterów - mówi Jacek Boniecki, który sprawuje kierownictwo muzyczne spektaklu.

Bilety - po 30, 40, 50, 60 i 100 zł - do kupienia w kasie Teatru Muzycznego, ul. Skłodowskiej 5.

Pozostałe informacje

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

Fredro w rytmie rocka
teatr
30 listopada 2024, 18:00

Fredro w rytmie rocka

Jedyne i niepowtarzalne zestawienie najciekawszych tekstów mistrza komedii – Aleksandra Fredry, w wykonaniu aktorów Teatru Seniora. Wszystko to w rytm klasycznych rockowych hitów już w sobotę w lubelskim Centrum Kultury.

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

"Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!". Protestują przeciwko zmianom minister Nowackiej

Największy protest odbędzie się w Warszawie, ale 1 grudnia również w Białej Podlaskiej odbędzie się manifestacja pod hasłem "Tak dla edukacji! Nie dla deprawacji!".

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Kalendarz
listopad 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30