W Puławskim Ośrodku Kultury "Dom Chemika” czynna jest wystawa "Drogi do Niepodległej” ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie. Jednak stwierdzenie "ze zbiorów muzeum” nie oddaje ogromu pracy i wielości instytucji zaangażowanych w jej zorganizowanie.
Wystawa "Drogi do Niepodległej” miała mieć nie tylko walor edukacyjny dla młodego odbiorcy. Miała w sposób najprostszy pokazać zmagania o wolną Polskę, heroizm jednostek i społeczności tak w walce, jak w życiu codziennym nie tylko poprzez dokumenty, lecz także malarstwo, symbolikę. Miała też pokazać, że później, po odzyskaniu niepodległości wciąż jeszcze nie byliśmy monolitem politycznym i wiele stronnictw i osobistości miało odmienny pogląd, inną wizję państwa.
Dlatego trudny był wybór. Co z ogromu materiałów najdobitniej przemawiałoby do odbiorców, a jednocześnie najdobitniej reprezentowało by ideę ekspozycji. Ułożono więc materiały chronologicznie i na pierwszym miejscu znalazł się ten, który zjednoczył Polaków będących pod różnymi zaborami, pod biało-czerwonym sztandarem. On oczywiście dotyczył Józefa Piłsudskiego.
A z jego sylwetką nierozerwalnie związane są Legiony, historia ich formowania i szlaku bojowego, jaki ostatecznie doprowadził do niepodległości. To wszystko ilustrują dokumenty, mapy, odznaki legionowe, strzeleckie i Polskiej Organizacji Wojskowej.
Są tu również współczesne tamtym czasom reprodukcje malarstwa, karty pocztowe, jest malarska wizja zmartwychwstającej Polski z jej patronką Mata Boską Częstochowską, bo w tamtych latach początków XX wieku wiara w bożą pomoc i cud była silniejsza niż dzisiaj.
Na wystawie zaprezentowano sylwetki dowódców wojskowych i polityków, liczne dokumenty, sepiowe fotografie, barwne reprodukcje malarstwa.
To ważna ekspozycja. Coraz większą wagę przywiązujemy do tej właśnie rocznicy, ale mówiąc i ucząc o niej, nie zanudzajmy. Dlatego warto zobaczyć ten kawał historii niemal w pigułce, wsparty obrazami, które przemawiają do wyobraźni i pozostają w pamięci.
Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl