Od kilkunastu lat trwa na naszym budowlanym rynku ekspansja okien z PCW. Wyrabiane na bazie polichlorku winylu dobrze sprawdzają się w naszych warunkach pogodowych.
Jednak o jakości okna decydują przede wszystkim dodane do tworzywa plastyfikatory i uszlachetniacze. Te ostatnie mające największy wpływ na właściwości profili są tym lepsze im bardziej renomowana firma. Najprościej okna można podzielić na licowane o jednolitej płaszczyźnie i z wystającą z ramy płaszczyzną. Te pierwsze są bardziej estetyczne, a woda z nich spływa bezpośrednio po profilu poza okno. Natomiast w drugich woda najpierw ma kontakt z uszczelką ramy, by następnie po profilu spłynąć na parapet. Gładkość i śliskość profili zależy od sposobu tłoczenia – wolno tłoczone dają lepsze wrażenia wizualne. Standardowe białe o typowych wymiarach okna można kupić od ręki. Natomiast o nietypowych rozmiarach i wybranej kolorystyce w odstępie 2–3 tygodni. Okna z PCW powinny być zabezpieczone w murze kotwą montażową lub specjalnym dyblem. Przy samodzielnym montażu należy zwracać szczególną uwagę na pion i poziom instalowanego okna. W przypadku zlecenia tych prac specjalistycznej firmie trzeba zapłacić od 20 do 35 zł za 1 m.b. liczony po obwodzie okna.
Gwarancja na plastykowe okna jest wydawana najczęściej na 5 lat. W tym okresie powinny już, jeżeli są, ujawnić się wszelkie wady fabryczne.
Dla potrzeb klientów liczące się firmy często na listwach między szybami umieszczają podstawowe dane: datę wykonania, nazwę firmy, podstawowe parametry i oznaczenia bezpieczeństwa.