Dom

12 marca 2003 r.
17:06
Edytuj ten wpis

Otwierajmy okna!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podwyżki cen ciepłą sprawiają, że wiele osób zastanawia się nad wymianą starych nieszczelnych okien na nowe bardziej energooszczędne. Posiadają one uszczelki w minimalnym stopniu prze-puszczające powietrze, a montowane w standardzie szyby o współczynniku K=1,1 doprowadzają do tego, że przez otwory okienne ucieka trzy razy mniej ciepła niż przed modernizacją.
Szczelne pudełko
Ma to jednak swoje minusy. Montaż okien z PCW sprawia, że mieszkanie staje się szczelnym „pudełkiem”, w którym kumuluje się coraz więcej pary wodnej, grożąc zawilgoceniem ścian. A przecież – gotujemy, smażymy i oddychamy. Jak obliczyli naukowcy, dorosły człowiek wydy-cha (w postaci pary) w ciągu doby minimum 2 litry wody.
– Posiadacze nowych okien powinni przede wszystkim zwracać uwagę na konieczność wymia-ny powietrza w pomieszczeniu – mówi Marcin Gnieciak, z firmy Goran, producenta stolarki budowlanej z PCW i drewnianej.
Niezbędna mikrowentylacja
Niezbędnym minimum jest mikrowentylacja (specjalny rodzaj uszczelek), montowana w części stolarki budowlanej. Dużo lepiej sprawdzają się jednak tzw. nawietrzacze (rodzaj zawo-rów w oknach). Jest ich kilka rodzajów. Jedne, aluminiowe – wychodzące już z użytku – wkomponowane są w przestrzeń szyby, inne instaluje się na ramie lub skrzydle okna. Reagują one na siłę wiatru, zwiększając lub zmniejszając nawiew powietrza. Najbardziej jednak skuteczne są urządzenia higrosterowane, automatycznie reagujące na wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Po przekroczeniu określonej granicy następuje otwarcie nawiewu. Elementy higrosterowane stosuje się najczęściej w pomieszczeniach typu kuchnia czy łazienka.
Uwaga na grzyba
Większość ludzi montując okna PCW zwraca bardziej uwagę na ich szczelność niż na to, żeby zainstalować w nich urządzenia poprawiające wymianę powietrza. W efekcie – wydychana przez domowników para wodna kumuluje się i jest powoli wchłaniana przez ściany i inne powierzchnie higroskopijne. Po pewnym czasie stężenie wilgoci w ścianach może wzrosnąć do tego stopnia, że pojawi się pleśń lub grzyb. Nie zdajemy sobie sprawy, że nadmierna (powyżej 80 proc. procent) wilgotność to pożywka dla roztoczy, także grzyby i pleśnie rozwijają się w przyspieszonym tem-pie, powodując np. powstawanie reakcji alergicznych u człowieka.
Konieczna wietrzenie
A wystarczyłoby dwa–trzy razy w ciągu dnia (po zakręceniu kaloryferów – jeżeli mamy termo-staty) otworzyć okna na około 10 minut. Strata ciepła w tym przypadku jest niewielka, bo wnętrze pokoju pozostaje ciągle nagrzane, a oddalamy możliwość zawilgocenia mieszkania.
Każde mieszkanie i dom posiada w pomieszczeniach typu kuchnia i łazienka – kratki wentyla-cji grawitacyjnej. Jednak przy nowoczesnych oknach z PCW ich wydajność jest bardzo ograni-czona i niewystarczająca, aby usunąć nagromadzoną wilgoć. Pamiętajmy, wobec tego, żeby po obiedzie lub kąpieli na chwilę otworzyć lub rozszczelnić okna. (elle)

Pozostałe informacje

Podstęp, przemoc i ucieczka. 24-latek zaatakowany w samochodzie pod Lublinem

Podstęp, przemoc i ucieczka. 24-latek zaatakowany w samochodzie pod Lublinem

Policjanci z komisariatu w Niemcach zatrzymali dwie osoby podejrzane o brutalną próbę wymuszenia pieniędzy. 27-latka i jej 35-letni znajomy podstępem zwabili ofiarę i przy użyciu siły próbowali wyłudzić od niego dwa tysiące złotych.

LKS Milanów urwał punkty Orlętom Łuków. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

LKS Milanów urwał punkty Orlętom Łuków. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Orlęta Łuków zremisowały z LKS Milanów i spadły z pozycji lidera rozgrywek

Przed meczem z Lechem Poznań kibice bawili się w Motorowym Miasteczku. Zobacz zdjęcia!
galeria

Przed meczem z Lechem Poznań kibice bawili się w Motorowym Miasteczku. Zobacz zdjęcia!

Zanim piłkarze Motoru Lublin wyszli na murawę, przed Areną Lublin zrobiło się wyjątkowo tłoczno. W niedzielne popołudnie na kibiców czekało „Motorowe Miasteczko” – strefa pełna atrakcji dla całych rodzin.

ilustracyjne

Wypadek na DK2. Jedna osoba ranna, spore utrudnienia

Do groźnego zdarzenia doszło dziś na drodze krajowej nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim. W wyniku zderzenia dwóch samochodów osobowych jedna osoba została ranna. Na miejscu cały czas pracują służby.

Pierwsza rozprawa w procesie Bartłomieja B. rozpoczęła się od odczytania przez oskarżonego oświadczenia. 34-latek przyznał się do winy i wyraził skruchę

Oskarżony o zabójstwo: Jestem po prostu złym człowiekiem

Zeznając podczas śledztwa mówił o konfliktach rodzinnych, zasłaniał się niepamięcią. Na pierwszej rozprawie Bartłomiej B., oskarżony m.in. o podwójne zabójstwo ze szczegółami opisał zdarzenia z dnia, w którym dokonał zbrodni. Wyraził skruchę, ale też nadzieję, że bliscy kiedyś wybaczą mu to, co zrobił.

Wyborcza obietnica z 2018 roku już nieaktualna. Darmowej komunikacji nie będzie

Wyborcza obietnica z 2018 roku już nieaktualna. Darmowej komunikacji nie będzie

Bezpłatny transport publiczny dla uczniów, a później dla wszystkich. O tej wyborczej obietnicy prezydenta Białej Podlaskiej przypomina mieszkaniec. Ale odpowiedź ratusza nie pozostawia złudzeń.

BKS Bodaczów wygrał bardzo ważne starcie z Potokiem Sitno

BKS Bodaczów polubił wiosną grę na wyjazdach. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

BKS Bodaczów ma problem z wygrywaniem u siebie, ale na wyjazdach idzie mu zdecydowanie lepiej. W sobotę podopieczni trenera Sebastiana Luterka wygrali w Sitnie z tamtejszym Potokiem po golu Sebastiana Kurzawy. Drugim bohaterem spotkania był bramkarz beniaminka, który w końcówce obronił rzut karny

„Współczesne Media”: czy cyfryzacja zniszczy dziennikarstwo?

„Współczesne Media”: czy cyfryzacja zniszczy dziennikarstwo?

– Tegoroczna edycja koncentrowała się na potrzebie integrowania perspektywy instytucjonalnej z analizą tekstów medialnych. Celem było pokazanie, że zrozumienie współczesnych mediów wymaga jednoczesnego spojrzenia na ich strukturę jako instytucji oraz na wytwarzane przez nie przekazy – traktowane jako złożone, multimodalne formy komunikacji – podkreśliła znaczenie tematu dr Alena Podviazkina Członkini Komitetu Organizacyjnego Konferencji „Współczesne Media”.

Piłkarze LKS Kamionka ostatnio mają problemy z odnoszeniem zwycięstw

Lubelska klasa okręgowa. Unie Bełżyce lepsza od LKS Kamionka

LKS Kamionka w ostatnich trzech spotkaniach zdobył tylko punkt. Czy podopiecznych Grzegorza Misiarza dopadł kryzys?

Radny chce słupków na Starym Mieście i deptaku. Ratusz odpowiada: nie teraz

Radny chce słupków na Starym Mieście i deptaku. Ratusz odpowiada: nie teraz

Radny Konrad Wcisło złożył dwie interpelacje w sprawie montażu automatycznych słupków w centrum Lublina. Ratusz odpowiada, że takie rozwiązania były już analizowane, ale miasto nie planuje ich wprowadzenia. Powód? Wysokie koszty i skuteczny system kamer.

Lifting twarzy bez skalpela – czy jest możliwy?

Lifting twarzy bez skalpela – czy jest możliwy?

Zachowanie młodzieńczego wyglądu twarzy bez konieczności poddawania się inwazyjnym operacjom staje się coraz bardziej popularne. Współczesna medycyna estetyczna oferuje innowacyjne zabiegi, które skutecznie poprawiają kondycję skóry, redukują zmarszczki i przywracają naturalny owal twarzy. Jednym z takich rozwiązań jest soft lifting – bezpieczna i małoinwazyjna metoda odmładzania, która nie wymaga długiej rekonwalescencji. Sprawdź, na czym polega ten zabieg i jakie efekty możesz uzyskać.

Różnice między wodą po goleniu a balsamem po goleniu – co wybrać?

Różnice między wodą po goleniu a balsamem po goleniu – co wybrać?

Pielęgnacja skóry po goleniu to ważny etap, który wpływa na jej kondycję i wygląd. Mężczyźni często stają przed wyborem: woda po goleniu czy balsam po goleniu? Każdy z tych produktów pełni inną rolę, a ich właściwości mogą mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia i komfortu skóry. Aby podjąć świadomą decyzję, warto poznać różnice między tymi kosmetykami oraz dowiedzieć się, który z nich najlepiej sprawdzi się w codziennej pielęgnacji.

Pijany i z dożywotnim zakazem. Próbował swoich sił w ucieczce

Pijany i z dożywotnim zakazem. Próbował swoich sił w ucieczce

Pijany mieszkaniec Goraja próbował swoich sił w ucieczce przed policjantami. Miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Pomogli świadkowie.

Stal Kraśnik szybko odzyskała pierwsze miejsce

Strzeleckie popisy Orląt, pewna wygrana Stali Kraśnik i komplet wyników Keeza IV ligi

Kolejny ciekawy weekend w Keeza IV lidze. W sobotę na fotel lidera wskoczyła Lublinianka po kapitalnym meczu i wygranej 5:4 z Górnikiem II Łęczna. Stal Kraśnik dzień później jednak odpowiedziała i wróciła na pierwsze miejsce po tym, jak pokonała Janowiankę 4:1.

Dział spadku nieruchomość. Jak podzielić mieszkanie ze spadku?
film

Dział spadku nieruchomość. Jak podzielić mieszkanie ze spadku?

Dział spadku nieruchomość. Gdy spadek odziedziczy wspólnie kilka osób, często nieodzowne okazuje się wszczęcie postępowania o dział spadku, które ma na celu podział majątku spadkowego między spadkobierców. Niejednokrotnie punktem spornym takiego postępowania jest nieruchomość.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium