Połowa Polaków nadal nie potrafi porozmawiać z cudzoziemcami. Wprawdzie po otwarciu się przed nami zachodnich rynków pracy zainteresowanie nauką języków obcych jest większe niż dawniej
Oto, jak kształtują się zarobki mężczyzn wśród ogółu badanych
Nieznający żadnego języka obcego 2770 zł
Znający 1 język obcy 4019 zł
Znający 2 języki obce 5222 zł
Znający 3 języki obce (lub więcej) 7440 zł
Tymczasem z badań przeprowadzonych wśród 43 tys. internautów wynika, że nie ma dziś lepszej inwestycji, jak nauka języków! Na przykład w grupie prezesów firm, ci co znają 3 języki, zarabiają średnio dwukrotnie więcej od tych, którzy potrafią się posługiwać jedynie językiem ojczystym. Jeszcze większe różnice w zarobkach są wśród wielo- i "żadnojęzycznych” pracowników szeregowych czy specjalistów, zwłaszcza mężczyzn. Jakkolwiek prosta współzależność między znajomością języków a zarobkami nie występuje (wpływ mają też inne czynniki), jedno jest poza dyskusją: języków warto się uczyć.
Kobiety za znajomość języków są w pracy gorzej doceniane - władające trzema językami nie otrzymują nawet dwukrotności poborów tych, które nie znają żadnego języka obcego. Inna sprawa, że kobietom w ogóle za tę samą pracę płaci się dużo gorzej niż mężczyznom. Np. wspomniana 3-języczna pracownica zarabiała 3727 zł - prawie dokładnie połowę tego, co jej kolega z takimi samymi kwalifikacjami.
(hap)