Horror! Tragedia! Dramat! To najczęstsze opinie uczniów po dzisiejszym egzaminie gimnazjalnym. 27 tysięcy gimnazjalistów z naszego regionu pisało część matematyczno-przyrodniczą. Wyszli ze szkół załamani.
– Nastawiałem się na matematykę, która w poprzednich latach dominowała w testach. A teraz matmy było jak na lekarstwo – tłumaczy Wojtek Mądro z Gim. nr 16 w Lublinie. – Było za to mnóstwo geografii, chemii i fizyki. Tego się nikt nie spodziewał.
Test matematyczno-przyrodniczy ma sprawdzać zdobytą w szkole wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, chemii, geografii i biologii.
– Wszyscy wyszli ze szkoły źli i załamani. Zamiast zadań z matmy były np. pytania o to, gdzie w Polsce występuje węgiel i jakiego jest pochodzenia – mówi Paula z Gim. nr 19 w Lublinie. – Albo o radioaktywne biedronki i mszyce – dodaje Natalia, koleżka Pauli z klasy. – Egzamin był naprawdę bardzo trudny.
– Mega-trudny – dodaje Sebastian, także z lubelskiej "19”. – We wtorek część humanistyczna była łatwa, chociaż podchwytliwa. A wczoraj? Kompletna porażka. Liczyłem, że zdobędę ponad 40 punktów (na 50 możliwych – red.). Ale teraz 35 albo 40 będzie niezłym wynikiem.
Egzamin gimnazjalny 2010 - matematyka: odpowiedzi, arkusze, pytania - znajdziesz tutaj
– Ja modlę się o 30 – podkreśla Magda Pszuk. – Chyba nikt nie spodziewał się, że przygotują nam aż tak trudny egzamin. Dramat!
– Matematyka była łatwa. Ale było jej mało. W poprzednich latach właśnie zadania matematyczne zdecydowanie dominowały – komentuje Marta Borowiecka, matematyczna z Gim. nr 18 w Lublinie. – Tym razem było bardzo dużo geografii i chemii, i to trudnej chemii. Nie dziwię się, że uczniowie są przerażeni.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły. Co ważne, testu nie można nie zdać. Nawet, gdy gimnazjalista zdobędzie 0 punktów, szkołę ukończy. Wynik będzie się za to liczył przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Im więcej uczniów uzyska punktów, tym większe będą jego szanse na dostanie się do wymarzonego liceum.
Więcej w serwisie Egzamin gimnazjalny 2010
Pytania, identyczne dla wszystkich uczniów w Polsce, przygotowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna.
W ub. roku gimnazjaliści z naszego regionu z części matematyczno–przyrodniczej zdobyli średnio 25,7 pkt na 50 możliwych.
Jak Tobie poszedł egzamin? Podyskutuj na forum