Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

5 lipca 2021 r.
11:33

Maturzyści odebrali świadectwa: "Z takimi wynikami nie będziemy studiować w Lublinie"

Autor: Zdjęcie autora ask
Tegoroczni maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Od lewej: Natalia, Dawid, Kuba i Filip.
Tegoroczni maturzyści z II Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Od lewej: Natalia, Dawid, Kuba i Filip. (fot. Maciej Kaczanowski)

Matura 2021 - znamy wyniki matur. – Mam mieszane uczucia. Gorzej niż przewidywałem poszedł mi egzamin z fizyki i matematyki, a znacznie lepiej język polski – mówił po odebraniu świadectwa Rafał, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. – Wyniki nie są w prawdzie tragiczne, ale nie jestem zadowolony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tym roku w związku z epidemią koronawirusa maturzyści obowiązkowo przystępować musieli tylko do egzaminów w wersji pisemnej na poziomie podstawowym: z języków polskiego i obcego (ponad 94 proc. z nich wybierało język angielski) oraz matematyki. Żeby zdać zdobyć musieli co najmniej 30 proc. punktów.

Mimo to tylko 15 proc. tegorocznych maturzystów zdecydowało się tylko na zdawanie egzaminu obowiązkowego. Ponad 26 proc. z nich zdawało jeden dodatkowy egzamin, ponad 28 proc. – dwa, ponad 24 proc. – trzy. Nie brakło też takich, którzy zdawali nawet 6 dodatkowych przedmiotów (to blisko 6 proc. wszystkich podchodzących do egzaminu dojrzałości). Najpopularniejszymi egzaminami dodatkowymi był: język angielski, matematyka, język polski, biologia i geografia.

– Jak poszło? Średnio – przyznaje Katarzyna, absolwentka "Zamoya". – W związku z epidemią matura miała byc łatwiejsza. Według mnie nie była. Zwłaszcza matematyka.

Większość zdała

Ostatecznie tegoroczne matury zdało 74,5 proc. uczniów. Blisko 18 proc. otrzymało prawo do poprawki, a 7,8 proc. egzaminu nie zdało. To liczby mówiące o wszystkich maturzystach. Nieco lepiej radzili sobie absolwenci ogólniaków (81 proc. sukcesów). W przypadku uczniów po technikach było to zaledwie 64 proc. Gorszy wynik uczniów techników nie jest niczym zaskakującym. Absolwenci tego typu szkół razem z egzaminami ogólnokształcącymi zdobywają też wiedzę zawodową i odbywają praktyki. Zanim przystąpią do matury zdają także egzamin zawodowy.

W woj. lubelskim maturę zdało średnio 73 proc. wszystkich uczniów. Najlepiej na tym tle wypadli uczniowie z woj. podlaskiego – 81 proc., a najgorzej z zachodnio-pomorskiego i kujawsko-pomorskiego (70 proc.). 

Matura 2021 - wyniki

Jakimi wynikami mogą pochwalić się tegoroczni maturzyści? Obowiązkowy egzamin z języka polskiego zdali średnio na 55 proc. I w tym przypadku wynik podnoszą licealiści (58 proc.) a osłabiają uczniowie po techniku (50 proc.).

Średni wynik z matematyki to 56 proc. (ze względu na typ szkół odpowiednio - 62 proc. i 47 proc.)

Języka angielski licealiści zdali na 82 proc., a uczniowie techników na 67 proc. Średnio egzamin zaliczano na 76 proc.

Absolwenci klasy matematyczno-fizycznej Natalia, Dawid, Kuba i Filip wychodzili ze szkoły w dobrych nastrojach.

– Lepiej niż się spodziewaliśmy – przyznają i tłumaczą, że naukę do egzaminów rozpoczęli na początku stycznia.

– Po feriach to już było tylko uczenie się. Bez kompa, bez filmów, bez wyjść – przyznaje Filip.

Absolwenci "Zamoya" dokładnie wiedzą, co chcą robić od października. Na liście jest AGH oraz Politechniki we Wrocławiu i Warszawie.

– Nikt z was nie chce studiować w Lublinie? – pytam z niedowierzaniem.

– Z takimi wynikami?! – wybuchają śmiechem.

Poprawka

Osoby, które nie zdały egzaminu maturalnego tylko z jednego przedmiotu  muszą do 12 lipca poinformować dyrektora swojej szkoły o zamiarze ponownego przystąpienia do egzaminu. Zdawać będą go 24 sierpnia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone
galeria

Zabójca z Glinnika uniknie więzienia. Postępowanie umorzone

Mirosław B. (50 l.), który brutalnie zabił swoją żonę i teściową, decyzją Sądu Okręgowego w Lublinie, nie zostanie osądzony. Ze względu na jego stan zdrowia, postępowanie karne wobec niego umorzono. Biegli uznali, że w chwili zdarzenia był niepoczytalny.

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Czym jest leasing pracowników tymczasowych?

Leasing pracowników tymczasowych to model zatrudnienia, w którym agencja pracy tymczasowej rekrutuje i formalnie zatrudnia pracowników, a następnie „wypożycza” ich do innych firm na określony czas. Firma korzystająca z tych usług, zwana pracodawcą użytkownikiem, zleca pracownikom konkretne zadania, ale nie staje się ich formalnym pracodawcą. Wszystkie obowiązki związane z zatrudnieniem – takie jak podpisywanie umów, wypłata wynagrodzeń, odprowadzanie składek ZUS czy organizacja badań lekarskich – pozostają po stronie agencji. Pracownik tymczasowy wykonuje pracę pod kierownictwem pracodawcy użytkownika, ale jego stosunek pracy jest związany z agencją.

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium