Prawdopodobnie najbardziej popularną metodą nauki języka obcego dla dzieci jest metoda Helen Doron. Sprawdziliśmy, z jakich innych metod możemy skorzystać, by móc biegle rozmawiać w języku obcym.
Metoda Helen Doron
Ta metoda polecana jest już dla dzieci od 3 miesiąca do 19 roku życia.
- To metoda bardzo skuteczna, bo wykorzystuje w pełni naturalną naukę w środowisku anglojęzycznym, stworzonym na kształt środowiska rodzinnego, w którym poznajemy język ojczysty - wyjaśnia Marzena Łata, dyrektor generalny „Helen Doron” na Polskę Południowo-Wschodnią. - Forma zajęć jest dostosowana do wieku dziecka, a dzięki wprowadzaniu nowych pojęć poprzez zmysły, obrazy, przedmioty i smaki jest nauką samoczynną. Dzieci uczą się komunikacji wykorzystując zabawę, gry, inscenizacje, recytacje i piosenki.
Nauka trwa również poza szkołą.
Służy jej między innymi radio internetowe, portal internetowy z grami, aplikacja, magiczne książeczki, które ożywają dzięki tabletom oraz płyty, których słucha się „w tle” codziennie wykonywanych czynności.
Dzieci mogą brać udział także w naukowych wyjazdach wakacyjnych, półkoloniach, obozach narciarskich, czy grach miejskich.
Metoda Callana
Opiera się na gotowości do udzielania odpowiedzi na szybko zadawane pytania. W pierwszej fazie lektor wymawia nowe słowo, a uczeń powtarza je wielokrotnie odpowiadając na pytanie. Dopiero później przychodzi czas na czytanie i pisownię uczoną podczas dyktand.
Metoda ta jest polecana tym, którym zależy na jak najszybszym opanowaniem płynnego mówienia w języku obcym. Oryginalny system powtórek w czasie zajęć sprawia, że zapamiętuje się całe zadania.
Metoda Berlitza
Kładzie szczególny nacisk na konwersację. Nauczyciel mówi tylko po angielsku zaniedbując nacisk na naukę zasad gramatycznych. Metoda ta wychodzi z założenia, że ucząc swobodnego mówienia pozna się też gramatykę języka obcego. Uczniowie poznają i utrwalają słowa i wyrażenia w podobny sposób, w jaki dzieci uczą się mówić.
Metoda SITA
Jest oparta na superlearningu, czyli równoległym działaniu na dwóch poziomach: świadomości i podświadomości.
Autorzy tej metody stworzyli urządzenie (maska z czujnikiem oddechu), wprowadzające w stan alfa, który w warunkach naturalnych osiąga się tuż przed zaśnięciem oraz tuż po przebudzeniu.
Podobno ucząc się w ten sposób możemy w ciągu 44 godzin nauki opanować około 1200 nowych słów i zwrotów.
Metoda Total Immersion
Metoda Total Immersion czyli Całkowitego Zanurzenie - intensywne zajęcia konwersacyjne, trwające cały dzień - 12 lekcji dziennie podczas których ma się stały kontakt z językiem obcym, nie tylko podczas zajęć, ale także przerw i posiłków.
Kurs trwa od jednego do sześciu tygodni.
Metoda Wilka
Jest to metoda języka mówionego polegająca na uczeniu się na własnych i cudzych błędach.
W każdej grupie znajdują się tylko cztery osoby, z których każda ma wypowiedzieć około 300 zdań.
Podczas lekcji uczniowie muszą wyłapywać błędy kolegów i poprawiać je. Z takich zajęć zapamiętuje się około 60 procent materiału.