Nauczyciele zrzeszeni w grupach „Ja, nauczyciel” i „Protest z wykrzyknikiem” rozpoczęli serię Narad Obywatelskich o Edukacji. Spotkanie odbyło się także w Lublinie.
Akcja rozpoczyna się na kilka dni przed prawdopodobnym strajkiem nauczycieli i pracowników oświaty. Narada Obywatelska jest oddolną, niepolityczną inicjatywą studzącą temperaturę debaty wokół nauczycielskiego protestu i rozpoczyna dyskusję z udziałem nauczycieli, rodziców oraz przedstawicieli samorządów i uczniów. Tworzy ją ponad 33 tysięcy nauczycieli zarówno należących do związków zawodowych, jak i niezrzeszonych.
Chcą zapoczątkować ogólnopolski, międzyśrodowiskowy projekt organizowania lokalnych debat na temat aktualnej sytuacji w oświacie, wspólnego radzenia nad jej kondycją i pożądanymi kierunkami zmian wykraczających daleko poza kwestie płacowe.
- Mamy świadomość, że problemy, które doprowadziły do protestu są znacznie głębsze, niż niskie zarobki w oświacie. To samo można powiedzieć o proponowanych nauczycielom rozwiązaniach – one także muszą wykraczać poza postulaty płacowe. Inicjatywa powstaje w momencie, gdy kwestie edukacji są szeroko dyskutowane w wielu domach, szkołach czy społecznościach lokalnych – to ostatni moment, aby poważniej i co najważniejsze - wspólnie pochylić się nad nimi. Namysł w tej sprawie (podobnie jak w wielu innych publicznych kwestiach) nie może ograniczać się do urzędników, polityków i ekspertów. Kształt edukacji jest formą umowy społecznej, która angażuje wiele środowisk i powinna być wypracowywana razem z nimi – mówi Marcin Korczyc, lider narad.