Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

23 kwietnia 2020 r.
20:51

Epidemia koronawirusa nie straszna wszystkim firmom. Niektórzy sobie radzą

Autor: Zdjęcie autora ask
(fot. archiwum prywatne)

Rozmowa z Grzegorzem Gruzą, doradcą zarządów, mentorem i trenerem biznesu, przedsiębiorcą z 15 letnim stażem w kilku różnych branżach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co mówi Pan przedsiębiorcom dziś, gdy borykamy się z epidemią koronawirusa?

- Zmienisz się albo zginiesz. Rynek, na którym funkcjonowałeś jeszcze na początku marca już nie będzie taki jak wcześniej. Co za tym idzie, Twoje poprzednie rozwiązania przestają być skuteczne. Zmienią się zachowania zakupowe Twoich klientów, dostęp do kapitału zewnętrznego, zasady współpracy z dostawcami, zmieni się eksport. Jedynie łatwiej będzie Ci znaleźć pracowników. Czy jesteś już w trakcie zmian, które pozwolą Ci się zaadoptować?

W jakiej sytuacji są przedsiębiorcy, z którymi Pan współpracuje?

- Mam na co dzień bezpośredni kontakt z kilkudziesięcioma przedsiębiorcami z Lubelszczyzny: od prezesów duży i średnich przedsiębiorstw, po mniejsze spółki. Każdy zmaga się z mniejszymi lub większymi trudnościami. Nikogo obecna sytuacja nie ominęła. W tym momencie łączy nas wszystkich niepewność jutra..

Jakie są główne problemy?

- Największym jest płynność finansowa. Nawet jeśli przychody w firmie nie zmniejszyły się znacząco, to trudno przewidzieć jak cash flow będzie wyglądał w następnych tygodniach. Niektóre podmioty nawet od wielu tygodni nie mają przychodów, na co często nie były przygotowane.

Drugim problemem spółek, które nadal pracują – głównie są to duże podmioty produkcyjne – jest trudność, z jaką trzeba się mierzyć łączą bezpieczeństwo pracowników i ciągłość produkcji. Boją się, jak na funkcjonowanie firmy może wpłynąć przypadek wykrycia wirusa wśród członków załogi. Oni mają też gigantyczne kłopoty z utrzymaniem ciągłości i terminowością łańcuchów dostaw.

Mają nadzieję za zmianę na lepsze?

- Oczekują obecnie wsparcia w pracy nad zmianą modelu biznesowego, pomocy w negocjacjach i cięciu kosztów, wsparcia w komunikacji wewnętrznej oraz pomocy prawnej, która pozwoli im mądrze przeprowadzić zmiany oraz skorzystać z pomocy rządowej lub inwestorskiej.

 Jak firmy reaguje na nękające ich problemy?

- Dzielą się - w dużym uproszczeniu - na dwie grupy. Pierwsza już jest w procesie dynamicznej zmiany i dopasowuje się do nowych realiów. Druga grupa robi niewiele i liczy, że duże zmiany w firmie nie będą im potrzebne.

Co konkretnie robią Ci aktywni?

- Niektórzy liderzy już w połowie marca przygotowali różne scenariusze rozwoju sytuacji. Odpowiedzieli sobie też na dwa kluczowe pytania: co trzeba zrobić, aby przetrwać okres zastoju oraz jak przygotować się na moment, w którym rynek odżyje? To są niezwykle trudne pytania – szczególnie w sytuacji gdy nie wiemy ile potrwa zastój oraz jak będzie wyglądało odbicie rynku. Jednak podjęcie trudu zmierzania się z tymi pytaniami i wydobycie 100 proc. potencjału intelektualnego organizacji to kroki, które zrobili Ci liderzy. Oni szukają sposobu, jak obecny kryzys przekształcić w sukces swojej organizacji. Oczywiście, nie oszukują się i wiedzą, że poniosą duże straty. Jednak energię angażują w szukanie rozwiązań.

 A co może stać się z tymi drugimi?

- W mojej ocenie brak działań strategicznych i prób przewidywania rynku oraz swojego miejsca na nim w perspektywie kliku miesięcy to droga do klęski. W tym momencie naturalnie podejmujemy w biznesie wiele działań bieżących. One „krzyczą”, bo niektórym pokład się już pali i ogień atakuje mostek kapitański. Tyle, że to jest czas nie tylko na bieżące cięcie kosztów i czytanie informacji z portali ekonomicznych. To czas na dojrzałe przywództwo, które efektem ma być pomysł na przyszłość firmy oraz zespół zaangażowany w szukanie rozwiązań i modelowanie firmy pod nowe czasy.

 Może Pan podać przykłady firm, które dobrze wykorzystują obecny czas?

- Tych przykładów z regionu mam wiele. Firma HAP Armatura intensywnie rozwija swój biznes on-line i w tamtym tygodniu ogłosiła rekrutację na specjalistę e-commerce w chwili, gdy wiele firm zwalnia pracowników dziesiątkami. Firma Phinance S.A. – to akurat mój klient o zasięgu ogólnopolskim – wykorzystała pierwsze dni kwarantanny, aby dokończyć proces digitalizacji obsługi swoich klientów i mogą to obecnie realizować zdalnie w 100 proc. Biuro turystyczne Student Travel – mieszczące się w pierwszej 20 największych biur podróży w Polsce – od 2 tygodni pracuje nad nowym modelem biznesowym, który pozwoli im na zamianę modelu kosztowego.

Jakie działania powinna podjąć firma w tym momencie?

- Kluczowe dla wszystkich jest prognozowanie płynności finansowej na najbliższe tygodnie i miesiące. Jeśli spółka straciła już przychody to pytanie, jakie środki ma jeszcze na koncie – lub jakim majątkiem obecnie dysponuje? Jeśli sytuacja jest trudna, to nie pozostaje nic innego jak dopasować koszty bieżącej działalności do posiadanych środków zakładając różne warianty długości obecnej kwarantanny.

Trzeba też przygotowywać się na odbicie rynku i oszacować na jakie koszty nas stać, aby utrzymać moce produkcyjne czy usługowe. Ci którzy przetrwają kryzys i utrzymają te moce, mogą mieć przed sobą okazję pozyskania rynku jakie nigdy wcześniej nie były w ich zasięgu.

Powyższe działania będą efektywne jedynie pod warunkiem dobrze prowadzonej komunikacji z pracownikami. Komunikacji, która będzie oparta na dojrzałym przywództwie, czyli takim które da ludziom podstawy do zaufania swojemu zarządowi. Pracownicy potrzebują w tym momencie liderów, którzy wiedzą co robią i są gotowi na ponoszenie odpowiedzialności za swoje decyzje. Liderów, którzy są w swoich działania autentyczni i pozytywni. Za takimi menadżerami pójdą pracownicy i to może być kluczowym źródłem sukcesu wielu organizacji. Światowy guru przywództwa John Maxwell mawia, że wszystko rośnie lub upada za sprawą przywództwa. To jest ten moment, w którym poziom kompetencji liderskich wielu lubelskich przedsiębiorców przechodzi kluczowy test. Wierzę, że w większości zdamy go celująco.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poszukiwacze w gminie Drelów

Kosmiczne skały spadły w Lubelskiem. Trafią do Narodowego Centrum Badań Jądrowych

W gminie Drelów odnaleziono 8 fragmentów kosmicznej skały, która we wtorek przemknęła przez niebo nad Polską. Największy waży pół kilograma. Mają teraz trafić do Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Patryk Błaziak nie jest już trenerem piłkarek Górnika Łęczna

GKS Górnik Łęczna zmienia trenera

Roszada na ławce trenerskiej piłkarek Górnika Łęczna. Za wyniki zielono-czarnych nie odpowiada już Patryk Błaziak. Jego miejsce zajmie dotychczasowa asystentka Maja Osińska.

Trójniki PP z gwintem wewnętrznym – kiedy warto je stosować?

Trójniki PP z gwintem wewnętrznym – kiedy warto je stosować?

Trójniki PP z gwintem wewnętrznym to niezwykle ważny komponent w wielu instalacjach hydraulicznych, które znajdują zastosowanie zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Umożliwiają one efektywne i trwałe łączenie rur wykonanych z polipropylenu (PP). Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze w systemach wodociągowych, grzewczych oraz przemysłowych, gdzie wysoka szczelność połączeń oraz odporność na korozję mają nadrzędne znaczenie. Dlaczego warto stosować trójniki PP z gwintem wewnętrznym oraz jak dobrać odpowiedni model do konkretnej instalacji?

Por. rez. Damian Duda od trzech lat działa na pierwszej linii frontu, zapewniając pomoc rannym żołnierzom

Na pierwszej linii frontu: Czy Ukraińcy zgodzą się na ultimatum, jakie im postawi Putin

Mija trzecia rocznica pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Nasi sąsiedzi już od 10 lat walczą z wojskami Federacji Rosyjskiej. O konflikcie rozmawiamy z por. rez. Damianem Dudą, medykiem pola walki, który od początku działa na pierwszej linii frontu, zabezpieczając ewakuację rannych żołnierzy. Ze swoimi ludźmi operował m.in. w Bachmucie czy Mikołajowie.

Trupa Trupa na jedynym koncercie w Lublinie
8 marca 2025, 19:00

Trupa Trupa na jedynym koncercie w Lublinie

Ich muzykę w swojej audycji prezentował sam Iggy Pop. Natomiast singiel „Dream About” wydała legendarna amerykańska wytwórnia niezależna, Sub Pop. To Trupa Trupa, która wystąpi 8 marca w Klubie Muzycznym CSK.

Ubezpieczenie samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Ubezpieczenie samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Ubezpieczenie samochodu to kluczowy element odpowiedzialności każdego kierowcy. Poznaj różne rodzaje ubezpieczeń, ich znaczenie oraz zalety, jakie niosą ze sobą dla Ciebie i Twojego pojazdu.

Szambo betonowe 10m3 czy to najlepsza opcja dla twojego domu?

Szambo betonowe 10m3 czy to najlepsza opcja dla twojego domu?

Szambo betonowe o pojemności 10m3 to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań na działkach bez dostępu do kanalizacji. Jest trwałe, pojemne i relatywnie tanie w porównaniu do bardziej zaawansowanych systemów odprowadzania ścieków. Czy jednak rzeczywiście jest to najlepszy wybór dla Twojej posesji? W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom szamba betonowego 10m3 oraz sprawdzimy, dla kogo będzie ono idealnym rozwiązaniem.

Czapki z daszkiem – stylowe i praktyczne rozwiązanie dla klubów oraz firm

Czapki z daszkiem – stylowe i praktyczne rozwiązanie dla klubów oraz firm

Czapki z daszkiem od lat stanowią popularne nakrycie głowy, które łączy funkcjonalność z estetyką, stając się nieodłącznym elementem codziennych stylizacji oraz praktycznym dodatkiem w wielu sytuacjach. Dzięki swojej wszechstronności sprawdzają się zarówno latem jako ochrona przed słońcem, jak i w chłodniejsze dni jako zabezpieczenie przed deszczem i wiatrem. To nie tylko modny dodatek, ale również skuteczny sposób na promocję marki czy drużyny sportowej. Producent czapek z daszkiem oferuje wiele rozwiązań, które można dostosować do potrzeb zleceniodawców – od klubów sportowych, przez firmy promujące swoją działalność, aż po entuzjastów streetwearowego stylu, dla których czapki męskie stanowią element podkreślający indywidualny charakter.

Leżał ranny przy ulicy. Bobra uratowali policjanci

Leżał ranny przy ulicy. Bobra uratowali policjanci

Walczą nie tylko z przestępczością -policjanci ze Świdnika pomogli rannemu bobrowi.

Lublin będzie piął się w górę czy poszerzy swoje granice? Problemy nowych osiedli
film

Lublin będzie piął się w górę czy poszerzy swoje granice? Problemy nowych osiedli

W dzisiejszym programie Dzień Wschodzi rozmawiamy z radnym Marcinem Bubiczem (klub prezydenta Krzysztofa Żuka), przewodniczącym komisji Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Ochrony Środowiska w Radzie Miasta

Szymon Ładniak został kierowcą fabrycznym Lamborghini Engstler Motorsport

Wielki krok dla Szymona Ładniaka

Szymon Ładniak został kierowcą fabrycznego zespołu Lamborghini Engstler Motorsport i będzie ścigać się w serii GT Masters.

Rafał Brzoska na spotkaniu z premierem

Szef InPostu zaprosił prezydenta Chełma do swojego zespołu

Prezydent Jakub Banaszek dołączył do zespołu biznesmena Rafała Brzoski. To grono ma opracować szeroko rozumiane propozycje deregulacji poprawiające warunki dla przedsiębiorców.

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

W Lublinie działa jedyne centrum rekrutacyjne dla ochotników do Legionu Ukraińskiego. Do naboru zgłosiło się dotychczas ok. 1,5 tys. obywateli Ukrainy z całego świata. Kilkudziesięciu podpisało już umowy z armią i rozpoczęło szkolenie. Kolejne kontrakty zostaną podpisane jeszcze w lutym

Po porażce w Białymstoku Filip Luberecki i spółka chcą pokazać się z dużo lepszej strony na Motor Lublin Arenie

Motor kontra GKS Katowice. Po pierwsze zwycięstwo na wiosnę

Przed piłkarzami Motoru wyjątkowy mecz. W poniedziałek o godz. 19 zespół z Lublina zagra u siebie z GKS Katowice. Gospodarze będą chcieli zaliczyć pierwsze zwycięstwo w tym roku, a przy okazji efektownie pożegnać Rafała Króla.

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Wydawało mi się, że wyjeżdżam na kilka miesięcy, że to wszystko szybko się skończy i wrócę do domu – rozmowa z Slavianą Triepak, Ukrainką, która w Polsce rozpoczęła nowe życie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium