Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 sierpnia 2019 r.
17:00

Ewa Zalewska z Lublina skończyła 100 lat. Ma prostą receptę na długowieczność

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
153 9 A A

Setne urodziny obchodziła w piątek pani Ewa Zalewska, mieszkanka lubelskiego Domu Pomocy Społecznej „Betania”. Swym życiorysem, z którym wkrótce będzie można się zapoznać, mogłaby obdzielić z powodzeniem kilka osób. Jej recepta na długowieczność to dbanie o siebie i obdarzanie innych przyjaźnią

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak wygląda życie z perspektywy 100-latki? – Składa się z samych niespodzianek. Przede wszystkim. Bo niczego się nie spodziewałam: ani chorób, ani tego, co dobre – przyznaje Ewa Zalewska. Sama już nie chodzi, słuch jej szwankuje i wzrok już nie ten. Ale intelekt ma wciąż sprawny, nastrój pogodny, duszę rozmowną, a w żwawym spojrzeniu tę samą iskrę, co dziewczyna z czarno-białych fotografii wywieszonych na urodzinowej imprezie.

Wiek bezsilności

Na urodzinach był tort, piosenki, mnóstwo kwiatów, życzenia od władz miasta, a nawet list od premiera. – Zawsze śpiewaliśmy „sto lat, sto lat”, uważając, że jak już się dojdzie do tego wieku, to człowiek będzie szczęśliwy. To wcale tak nie jest – zauważa Jacek Bocheński, młodszy brat jubilatki. – Jak człowiek dożywa tych stu lat, przede wszystkim się orientuje, że jest bezsilny. Że jest pozbawiony najprostszych sprawności życiowych, fizjologicznych, które są rzeczami intymnymi, a zdane są na kompetencje innych osób, bo samemu już się podołać nie może. To nie jest sytuacja człowieka szczęśliwego, tylko przeżywającego nieustanną rozpacz. To jest sto lat.

– Oj prawda, oj prawda – przytakuje bratu pani Ewa, choć nawet przez chwilę nie sprawia na imprezie wrażenia zrozpaczonej. Jeżeli to tylko gra, to wręcz oscarowa. Od półtora roku mieszka w Domu Pomocy Społecznej „Betania” przy al. Kraśnickiej, którego pracownicy pomagają jej w codziennych czynnościach.

Dom jak prawdziwy

– Tutaj tyle doznałam dobroci i przyjaźni. Naprawdę nie wiedziałam, że coś takiego może być, że tylu ludzi jest przyjaciółmi dla mnie. A ja, niestety, ślepa, głucha, z jedną ręką czynną. Taki los staruszki stuletniej, ale doczekałam tych czasów, że czuję się lubiana i ja wszystkich lubię – mówi jubilatka.

Pytana o marzenia odpowiada bez zastanowienia: – Żebym mogła zrobić coś dla domu Betania, żeby im się odwdzięczyć i wyprosić dla nich pomoc, żeby mogli przyjąć więcej pracowników i żeby im pensje podnieśli – mówi kobieta, pełna podziwu dla personelu. – Nie chodzą, tylko biegają.

– Obiecuję, że dopełnię o to, czego pani prosiła – deklaruje Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina. Obiecuje też, że placówka będzie mogła przyjąć więcej seniorów. – Będziemy rozbudowywać ten dom.

Historia 100 lat życia

Wyraziste niczym oczy pani Ewy są również jej wspomnienia zbierane przez 100 lat. Wkrótce będzie je można przeczytać na stronie ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN”, który dokumentuje historię miasta i jego mieszkańców. – Przez prawie trzy miesiące przychodziłam tutaj i rozmawiałyśmy o życiu pani Ewy. O dzieciństwie, o młodości, wojnie, czasach PRL i doszłyśmy do współczesności – mówi Joanna Majdanik z „Bramy Grodzkiej”. Szczególnie zwraca uwagę na jedno, z Teatru Osterwy, gdzie pani Ewa chadzała jako dziecko. – Razem ze swoją siostra cioteczną odgrywały później te przedstawienia w domu.

Życiorysu Ewy Zalewskiej starczyłoby dla kilku osób. Urodziła się w Lublinie w 1919 r., z przyczyn zdrowotnych wyjechała jako 13-latka do babci prowadzącej pensjonat w Zakopanem, później do Lwowa, Wilna i Brześcia. Następna miała być Warszawa, ale wojna zniweczyła plany i rodzina osiadła w Ursusie. Później był Chełm, mężczyzna życia, ślub (1944 r.), przenosiny do Mławy, następnie Lublina. Praca w redakcji, etat w urzędzie, ciąża, dzieci, oddanie się prowadzeniu domu, śmierć męża (1976 r.), troje wnuków i prawnuczka.

W taki sposób zleciał czas do setnych urodzin, podczas których nieuniknione są wręcz pytania o to, jak dożyć takiego wieku. Oczywiście takie pytanie padło.

– Dbać o siebie – radzi stulatka. – Nie stresować się, żyć w zgodzie z całym światem, być zadowolonym z siebie i wszystkich naokoło, cieszyć się przyjaźnią i darzyć wszystkich przyjaźnią.

Elitarny klub kobiet

Ewa Zalewska jest jedną z 32 mieszkających w Lublinie osób mających ukończone 100 lat. – Najstarszą osobą jest 106-letnia kobieta – informuje Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. W gronie lubelskich stulatków jest tylko trzech mężczyzn.

Zgodnie z prawem każdemu, kto skończył 100 lat przysługuje od ZUS tzw. świadczenie honorowe wynoszące 4 tys. zł miesięcznie. – W ciągu tygodnia przesyłam do centrali dwa, trzy wnioski o przyznanie świadczenia honorowego – mówi Marta Strus, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – W większości dotyczą kobiet, mężczyźni są rodzynkami.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty