Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

25 listopada 2022 r.
12:00

W Lublinie będzie nowy festiwal. Bo wszystkich łączy opowieść

0 1 A A
(fot. BookLifeProjekt)

Nowy festiwal literacki, wystawy, warsztaty, działania w miejskiej przestrzeni. Dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Młodzież i dzieci z Lublina czytają. I to nie tylko lektury – przekonuje Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina do spraw oświaty i wychowania. – Nie rozpoczynamy więc nowego rejsu, który miałby pokazać młodzieży coś o czym kompletnie zapomnieli. Wręcz przeciwnie, będziemy bazować na tym co już jest.

Motto nowego międzynarodowego projektu Book=Life organizowanego przez Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN brzmi: „Książki i ludzie są różni. To, co nas łączy, to opowieść”.

Co dają książki? Każdemu coś innego. Emocje, wiedzę, pomysły, tożsamość – wylicza Alina Januszczyk z Domu Słów, główna koordynatorka projektu. – Książka to życie. Z takiego założenia wyszłyśmy przygotowując ten projekt. Będziemy opowiadać o relacji literatury i życia. Spotkamy się na międzynarodowej konferencji, wystawach, festiwalu.

Zaplanowanych na przyszły rok działań jest osiem. Miast uczestniczących w projekcie: trzy – obok Lublina to także Lwów i niemiecki Münster. Także trzy są źródła finansowania (środki unijne w ramach działania Kreatywna Europa, grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i dotacja z Urzędu Miasta Lublin).

– W dużej mierze nasze działania dedykujemy dzieciom i młodym ludziom – przyznaje Alina Januszczyk. Jak tłumaczy, powstał już Think Tank na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży przez Literaturę. – By rozmawiać o tym jak książki wpływają na dzieci, na ich emocje. Są w nim pisarze, krytycy, ilustratorzy, bibliotekarze, psychologowie, dziennikarze. Z Polski, Niemiec, Ukrainy.

W realizacji jest też artystyczny projekt badawczy „Książki bez granic”.

Pytamy ludzi o najważniejszą książkę w ich życiu. Mamy ambicje zapytać o to dwieście osób – tłumaczy koordynatorka. – Powstanie wizualna opowieść o tym, co ludzie czytają.

W czerwcu w Lublinie jedno z głównych wydarzeń projektu – Międzynarodowy Festiwal Literacki ALFABET. Jak podkreślają organizatorzy – dedykowany, ale też budowany razem z dziećmi

– Zaczynamy od litery A. A jak Andersen i akceptacja – mówi Alina Januszczyk. – W programie m.in. minitargi książki, spotkania z autorami, wędrowne przestrzenie teatralne, instalacje artystyczne w przestrzeni miasta, warsztaty, koncerty.

Januszczyk zaprasza też na cykl warsztatów. Będą dotyczyć emocji: – Jaką rolę w odczuwaniu emocji mają książki. Dorośli też muszą uwierzyć, że książki mają moc.

We wszystkich miastach partnerskich pojawią się instalacje „Książka jako pierwsza pomoc”. W Lublinie, Lwowie i Münster zostaną przeprowadzone akcje promujące czytelnictwo. Będzie jeżdżący po mieście literacki autobus i wpisywanie literatury w miejskie mury.

Podsumowaniem wszystkich działań ma być międzynarodowa konferencja w Münster.

Więcej informacji na temat projektu na facebokowym profilu Book Life Projekt. Wkrótce ma powstać strona internetowa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak co roku osoby zasłużone dla zamojskiej kultury zostały docenione. Stanisław Orłowski odebrał tytuł Honorowego Obywatela Zamościa
galeria

Zamość podsumował rok w kulturze (pełna lista nagrodzonych)

Recital aktorki Stanisławy Celińskiej zaplanowano dla uświetnienia piątkowego wieczoru, kiedy podsumowywano miniony rok w kulturze Zamościa. Wydarzenie, tym razem zorganizowane w Zamojskim Domu Kultury, było okazją do docenienia tych, którzy w trakcie minionych 12 miesięcy, ale również wielu lat wstecz przyczynili się do kulturalnego rozwoju miasta.

Donald Tusk (na zdj) i Andrzej Duda w tej sprawie mówią jednym głosem. Polska nie będzie respektować decyzji Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze i pozwoli, by w uroczystościach poświęconych ofiarom niemieckiego ludobójstwa wzięły udział osoby oskarżane o zbrodnie na narodzie palestyńskim
kraj

Na przekór międzynarodowemu trybunałowi. Tusk przeciw aresztowaniu premiera Izreala

Jest decyzja polskich władz w sprawie udzielenia bezpieczeństwa delegacji władz Izreala spodziewanej podczas tegorocznych obchodów 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. To oznacza, że ścigany za zbrodnie wojenne Benjamin Netanjahu nie zostanie aresztowany.

Świętowali zdane prawo jazdy. Opony alfy romeo tego nie wytrzymały

Świętowali zdane prawo jazdy. Opony alfy romeo tego nie wytrzymały

Gdy na drodze w Stoku pojawiła się alfa romeo, której to kierowca ledwo trzymał się pasa ruchu, w czym nie pomagał mu brak przednich opon, świadkowie zadzwonili po policję. Okazało się, że kierowca jest pijany i nie ma prawa jazdy. Razem z kolegami świętował zdany egzamin kolegi.

Zabytkowy budynek w centrum miasta sprzedany
Lublin

Zabytkowy budynek w centrum miasta sprzedany

Wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku i od blisko dwóch lat pusty charakterystyczny budynek w centrum Lublina znalazł nowego właściciela.

Jedna z formacji biorących udział w defiladzie 1000-lecia
film

Tworzyli formację 1000. Piloci podzielą się wspomnieniami

To była największa defilada w historii Wojska Polskiego. Na głowami tłumów zgromadzonych w stolicy lecieli wtedy m.in. dęblińscy piloci tworząc formację "1000" na cześć tysiąclecia państwa polskiego. Dęblińskie muzeum zaprasza na film i spotkanie z lotnikami, który brali w niej udział.

Motor pokonał w sparingu Wisłę Płock. Dwóch młodych piłkarzy na testach

Motor pokonał w sparingu Wisłę Płock. Dwóch młodych piłkarzy na testach

Piłkarze Motoru w piątek rozegrali pierwszy mecz kontrolny podczas zimowych przygotowań. Drużyna Mateusza Stolarskiego pokonała pierwszoligową Wisłę Płock 2:1. Już w sobotę żółto-biało-niebiescy wylecą na obóz do tureckiego Belek, gdzie planują trzy kolejne mecze kontrolne.

Magdalena Cieplechowicz-Buczak (na pierwszym planie) zapewnia, że sztab jeszcze przyjmuje gadżety na licytacje

Sztab WOŚP dopina program. W tym roku będą nowości

Zarejestrowanych jest 400 wolontariuszy. Zalaminowane identyfikatory dla nich już dojechały z Warszawy. Trwa dopinanie szczegółów programu. Wiadomo, że w tym roku w Zamościu podczas 33. Finału WOŚP będą nowości.

Boisko Wysokich Lotów poszukuje wykonawcy remontu

Boisko Wysokich Lotów poszukuje wykonawcy remontu

Miasto szuka wykonawcy, który zajmie się remontem boiska wielofunkcyjnego przy szkole podstawowej nr 31 w Lublinie. Na realizację zadania będzie 3 miesiące.

Jacht vs. łódź motorowa – co wybrać na początek przygody z wodą?

Jacht vs. łódź motorowa – co wybrać na początek przygody z wodą?

Marzenie o własnej jednostce pływającej często towarzyszy miłośnikom sportów wodnych. Fascynacja żeglarstwem rodzi jednak ważne pytanie o wybór odpowiedniego sprzętu na start. Decyzja między jachtem żaglowym a łodzią motorową wymaga dokładnego przeanalizowania własnych potrzeb, możliwości i oczekiwań związanych z wodnymi przygodami.

Mazury dla rodzin – czy czarter jachtu to dobry pomysł na wakacje z dziećmi?

Mazury dla rodzin – czy czarter jachtu to dobry pomysł na wakacje z dziećmi?

Wakacje na Mazurach otwierają przed rodzinami zupełnie nowy wymiar przygody. Żeglowanie po krystalicznie czystych jeziorach, obserwowanie dzikiej przyrody i poznawanie urokliwych zakątków regionu stanowi alternatywę dla standardowych form wypoczynku. Aktywny wypoczynek na wodzie łączy edukację z zabawą, pozwalając dzieciom rozwijać nowe umiejętności w otoczeniu malowniczej przyrody.

Kulisy pracy agencji marketingowej – jak wygląda dzień z życia zespołu?

Kulisy pracy agencji marketingowej – jak wygląda dzień z życia zespołu?

Zegar wybija ósmą rano, a w siedzibie agencji marketingowej zaczynają pojawiać się pierwsi pracownicy. Zapach świeżej kawy miesza się z atmosferą kreatywnego napięcia. Za szklanymi ścianami sal konferencyjnych rodzą się pomysły, które jutro mogą zmienić oblicze znanych marek.

Kołdry obciążeniowe a zdrowie psychiczne – wsparcie w walce z lękiem i depresją

Kołdry obciążeniowe a zdrowie psychiczne – wsparcie w walce z lękiem i depresją

Spokojny sen często wymyka się nam z rąk. Jednak rozwiązanie tego problemu może być prostsze, niż myślisz. Kołdry obciążeniowe, pierwotnie wykorzystywane w terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, zyskują uznanie jako skuteczne narzędzie wspierające zdrowie psychiczne.

Narkotyki w aucie i to nie na własny użytek

Narkotyki w aucie i to nie na własny użytek

Policjanci z Tomaszowa Lubelskiego mieli niezłego nosa. 26-letni mężczyzna w aucie przewoził 200 porcji dilerskich marihuany.

Cała Polska na żółto. Ostrzeżenie IMGW

Cała Polska na żółto. Ostrzeżenie IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał obrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia dla całej Polski. Może być niebezpiecznie.

Michał Zuber to pierwszy zawodnik, który w zimie dołączył do Avii Świdnik

Avia Świdnik pozyskała brakujące ogniwo? Teraz rozgląda się za młodzieżowcami

Avia rozpoczęła przygotowania do rundy wiosennej. Na razie jedynym nabytkiem żółto-niebieskich jest Michał Zuber, którego udało się „wyciągnąć” ze Świdniczanki. W przyszłym tygodniu drużyna Wojciecha Szaconia będzie testować kilku młodzieżowców.

Kalendarz
styczeń 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31