Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

1 kwietnia 2021 r.
11:15

Konflikt, polityka i zdrowie w Hrubieszowie w czasach pandemii. "Kto rządzi powiatem?"

Autor: Zdjęcie autora agdy
Styczniowa sesja rady powiatu
Styczniowa sesja rady powiatu (fot. FB/Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie)

– Czy wojna starosty Karpiuk z dyrektorem Gałeckim to katalizator do powrotu Józefa Kuropatwy na salony polityczne powiatu hrubieszowskiego – zastanawia się radna powiatowa z klubu PiS okręgu 3, 4 i 5. Trzecia fala pandemii, to czas politycznych rozliczeń w powiecie. Jest wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od ponad tygodnia piszemy o sytuacji w Hrubieszowie. Informujemy o jednym z najwyższych w kraju poziomie zachorowań – powiat jest na trzecim miejscu w Polsce pod względem liczby osób zakażonych koronawirusem. Ale piszemy też o konflikcie, jaki trwa między dyrektorem szpitala powiatowego a władzami powiatu.

23 marca dyrektor Dariusz Gałecki złożył rezygnację ze stanowiska, twierdząc, że nie widzi dalszej możliwości współpracy ze starostą.

26 marca zarząd powiatu wydał stanowisko, że nie przyjmuje rezygnacji dyrektora. Wnioskowała o to Aneta Karpiuk, starosta hrubieszowski, która w rozmowie z „Tygodnikiem Zamojskim” przyznała, że taki sam wniosek złożył także Józef Kuropatwa, przewodniczący rady powiatu.

W międzyczasie niemal wszyscy lekarze pracujący w szpitalu wypowiedzieli pracę w geście solidarności ze swoim szefem.

Ostatniego dnia marca, do przewodniczącego Rady Powiatu w Hrubieszowie, wpłynął wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady powiatu.

Budynek szpitala w Hrubieszowie (fot. LubieHrubie)

Nowy klub radnych

– Uważamy, że dla uspokojenia powstałych emocji konieczna jest rzetelna ocena istniejącego stanu, a podmiotem najbardziej uprawnionym do tego jest rada powiatu, jako organ, który SP ZOZ utworzył i jest ustawowo uprawniony do dokonywania takich ocen – napisali autorzy wniosku. To opozycyjni radni: Dariusz Fornal, Zdzisław Kosakowski, Danuta Muzyczka, Jan Mołodecki, Marcelina Pogódz-Kukiełka, Wojciech Sołtysiak i Małgorzata Wojturska.

Trzy osoby z tego grona tworzą klub radnych, jaki niedawno powstał w radzie powiatu. Marcelina Pogódz-Kukiełka, Małgorzata Wojturska i Dariusz Fornal założyli klub radnych PiS okręgu 3, 4 i 5. Przewodniczącym jest radny Fornal. W ten sposób została uporządkowana sytuacja, która trwała od czerwca zeszłego roku, kiedy czterech radnych z klubu PiS stworzyło koalicję z klubem radnych PSL i przejęli władzę w powiecie. Pozostała trójka teraz utworzyła własny.

Porządki klubowe i domaganie się zwołania sesji to nie wszystko.

Kto tu rządzi

– Oczywiście, że jestem po stronie dyrektora i nie rozumiem zachowania starosty. Z tego co wiem, do niedzieli nie rozmawiała z dyrektorem szpitala. Jest jedynie stanowisko zarządu. Napisałam ten tekst, bo w odczuciu społecznym to cała rada powiatu, a nie tylko zarząd są w konflikcie z szefem powiatowego szpitala. A tak naprawdę to konflikt personalny między Anetą Karpiuk a Dariuszem Gałeckim. Nie mówiąc o tym, że w samym zarządzie są różnice zdań i nie wszyscy członkowie w ogóle byli poinformowani, że takie stanowisko będzie wydane. Chodziło mi o wyjaśnienie sytuacji i zasygnalizowanie, kto tym wszystkim kieruje z drugiego fotela – mówi radna Marcelina Pogódz-Kukiełka z klubu radnych PiS okręgu 3, 4 i 5, która przysłała do naszej redakcji list.

Zastanawia się w nim: Kto rządzi powiatem hrubieszowskim?

– Czy odwołanie Maryli Symczuk ze stanowiska starosty w 2020 r. było tylko zagrywką polityczną PSL do przejęcia władzy? Czyżby Józef Kuropatwa, Leszek Czerwonka i Andrzej Barczuk mieli ambitny plan powrotu do starostwa? Wiele na to wskazuje, czego dowodem może być choćby nominacja Andrzeja Barczuka na stanowisko trzeciego starosty w obecnym układzie sił – zauważa autorka i przypomina, jak starosta Aneta Karpiuk, tłumaczyła, że etatowy trzeci starosta miał podjąć zadania i odpowiedzialność za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu z uwagi na zagrożenia wynikające z epidemii koronawirusa. Jak jednak pokazały ostatnie wydarzenia w powiecie – konflikt Anety Karpiuk z dyrektorem szpitala Dariuszem Gałeckim – Andrzej Barczuk nie jest zainteresowany ani zdrowiem mieszkańców powiatu, ani walką z pandemią koronawirusa – uważa radna Marcelina Pogódz-Kukiełka i dziwi się, dlaczego Barczuk nie zabrał dotąd głosu w sprawie eskalowanego, jej zdaniem przez Anetę Karpiuk, konfliktu z dyrektorem szpitala.

Po co to wszystko

Radna pyta: Czy zaistniała sytuacja nie jest skrupulatnie reżyserowana przez Kuropatwę i PSL?

– Czy obecny starosta hrubieszowski, koncentrujący jedynie swoje działania na walce z ludźmi, nie jest jedynie prostym narzędziem w rękach szefa lokalnego PSL-u, który cierpliwie czeka na odpowiedni moment, aby odzyskać władzę? – zastanawia się autorka listu.

Józef Kuropatwa stracił stanowisko starosty po wyborach w 2018 roku. A jak wylicza Jan Kalisz w książce „Hrubieszowscy Starostowie”, został starostą w lutym 2004 roku i był nim przez kolejne kadencje: 2006-2010, 2010-2014 i 2014-2018. Przez te lata towarzyszyli mu (jako wicestarosta i przewodniczący rady powiatu) wspominani przez Marcelinę Pogódz-Kukiełkę: Leszek Czerwonka i Andrzej Barczuk.

To Józef Kuropatwa złożył wniosek o odwołanie Maryli Symczuk ze stanowiska starosty. Gdy się mu to udało, został wybrany na wiceprzewodniczącego rady. Po rezygnacji Michała Miściora, który był przewodniczącym, na początku tego roku został wybrany na jego miejsce.

Od lewej: wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, Aneta Karpiuk, starosta hrubieszowski, mister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i radny Marcin Zając (fot. Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie)

Czwórka się rozpada

W międzyczasie zmienił się układ sił wśród czwórki radnych z ówczesnego klubu PiS, którzy razem z PSL odwołali Symczuk ze stanowiska starosty.

Tomasz Ożóg, który na marcowej sesji miał najprawdopodobniej być odwołany z funkcji członka zarządu, jest nim formalnie, bo sesji nie było z powodu koronawirusa. Z dyskusji, jakie toczy w mediach społecznościowych z pozostałymi koalicjantami, jak jawnie opowiada się po stronie dyrektora Gałeckiego (którego jest podwładnym) i jak krytykuje panią starostę – można wnioskować, że koalicji ubędzie jeden radny, a w zarządzie pojawi się wakat. 

Radny Ożóg nie był w PiS, w wyborach startował jedynie z listy tej partii. Dlatego prezes Jarosław Kaczyński nie zawiesił go w prawach członka. Tak jak to zrobił z Anetą Karpiuk, Markiem Katą (wicestarosta) i Marcinem Zającem (radny). Wnioskował o to Pełnomocnik Okręgowego PiS Jacek Sasin po tym, jak weszli w koalicję z PSL.

– Jestem nadal zawieszony w prawach członka. Czekam na dalsze decyzje władz partii – mówi wicestarosta Marek Kata, który nie wystąpił z PiS w przeciwieństwie do pani starosty i radnego Zająca.

Aneta Karpiuk zapewnia, że jest bezpartyjna. Choć kilka dni temu zamieściła w mediach społecznościowych zdjęcia z wizyty w Warszawie u polityków Solidarnej Polski. Relację można także zobaczyć na oficjalnym profilu Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie. 

U ministra Zbigniewa Ziobry i wiceministra Marcina Romanowskiego był też radny Marcin Zając, który został powołany na Pełnomocnika Zarządu Okręgu Powiatu Hrubieszowskiego Solidarnej Polski.

(fot. FB/Hrubieszów Solidarna Polska)

Sesja i emerytura

– Nie zwołam w ciągu siedmiu dni nadzwyczajnej sesji. Trwa lockdown, który ogłosił premier, nie będę narażał radnych i pracowników starostwa na ryzyko zarażenia. U nas nie ma możliwości zdalnego prowadzenia obrad, nie mamy tych urządzeń, a radni nie mają tabletów. Jak tylko się obostrzenia skończą, będzie zwyczajna sesja. W jej porządku będą punkty, które by miały być omawiane na nadzwyczajnej. Jest zaplanowane, że po 9 kwietnia ma się to skończyć, jeśli tak będzie – koło 15 kwietnia będzie sesja – mówi Józef Kuropatwa, przewodniczący rady powiatu.

– Ja chcę spokojnie dożyć do emerytury, już się przez tyle lat narządziłem, znam ten ból i ten smak. PiS uprawia swoją politykę i każdy może napisać, co uważa – komentuje tekst radnej Marceliny Pogódz-Kukiełki przewodniczący i dodaje, że nie zazdrości pani staroście. Zaprzecza, że wpływa na jej decyzje i że chce wrócić do władz powiatu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium