Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

26 lutego 2022 r.
21:38

Polskie dzieciństwo w prezencie. Oryginalna akcja pomocowa w Hrubieszowie

Autor: Zdjęcie autora agdy pab
135 1 A A
Ukraińskie dzieci wyjeżdżają z Hrubieszowa z zabawkami
Ukraińskie dzieci wyjeżdżają z Hrubieszowa z zabawkami (fot. Paweł Buczkowski)

Wiele miśków i piesków ma już nowe ukraińskie imiona i nowych, często zapłakanych właścicieli. Hrubieszów zorganizował w punkcie dla uciekających przed wojną kącik dla najmłodszych. Mieszkańcy wyposażyli go obficie, bo mali Ukraińcy mogą zabierać zabawki ze sobą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

>>> Zbiórki na pomoc Ukrainie w woj. lubelskim. Miejscowości, adresy, szczegóły [lista] <<<

Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy ul. Cisielczuka, szybciej niż zapowiadano, zamienił się w miejsce, gdzie Ukraińcy uciekający przed wojną znajdują miejsce odpoczynku. Mogą tu skorzystać z łazienek, naładować telefon i coś zjeść. Po ogłoszeniu mobilizacji trafiają tu głównie ukraińskie kobiety i dzieci. Dużo dzieci.

– Zorganizowaliśmy kącik dla dzieciaków, bo mamy wielką rotację, dlatego prosimy o zabawki. Na bieżąco ich ubywa, bo oddajemy dzieciakom na drogę – napisała w sobotę rano na swoim profilu Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa. Już wieczorem w HOSiR kącik dla dzieci wyglądał jak wielka hurtownia św. Mikołaja.

– O zbiórce dowiedziałam się z mediów społecznościowych. Córka naszykowała swoje pluszaki, puzzle, lalki, koniki. Zapowiada, że jeszcze wrócimy i zawieziemy dwa plecaki. Bardzo przeżyła wizytę w HOSiR, aż się popłakała, jak zobaczyła dzieci, które tam były. Zwłaszcza, że niektóre też płakały. Ale nie ma co się dziwić, to bardzo trudna sytuacja dla wszystkich. Dla małych dzieci też. Widziałam niemowlaki na rękach mam i 2-3 latki, aż po takie w wieku mojej Jessiki – mówi Barbara Dudziec z Hrubieszowa, mama 10-latki, która podzieliła się swoimi zabawkami z małymi Ukraińcami.

– Wzruszyła się losem dzieci, które musiały zostawić domy i wszystko, co miały. Doskonale wie, co się dzieje na Ukrainie, słyszy telewizyjne wiadomości, wie, że pomagamy osobom, które musiały wyjechać ze swojego kraju – relacjonuje pani Barbara, która w sobotę zawiozła do HOSiR-u także dziecięcą pościel. – Kiedyś organizowałam akcję zbiórki karmy dla zwierząt, należę do klubu morsów, wspieramy WOŚP, teraz też pomagamy potrzebującym. Odzew na apel jest duży, widziałam bardzo dużo osób, które przynosiły rzeczy dla Ukraińców.

– To trwało bardzo krótko, bo harcerze i wolontariusze bardzo sprawnie kierują ludzi, którzy przychodzą z rzeczami. Miałyśmy reklamówki z ubraniami, torby z zabawkami, książeczkami dla dzieci. Córka ma 11 lat, chodzi do V klasy, sama zadecydowała, że odda swoje zabawki. Była bardzo wzruszona, może to było dla niej pożegnanie z dzieciństwem. No i poszłyśmy do hali, w której odpoczywają przyjezdni i jest ten kącik dla dzieci. Mnie też się ścisnęło serce. Bardzo dobrze, że ci wszyscy ludzie, którzy tam pracują i pani burmistrz tak dobrze to u nas zorganizowali. Mieszkamy niedaleko ośrodka, kiedy szłyśmy z torbami minęło nas dwóch chłopaków, szukali sklepu. Widząc rzeczy, które niosłyśmy, po ukraińsku podziękowali nam za pomoc – opowiada pani Dominika z Hrubieszowa, która także w sobotę brała udział w akcji pomocowej organizowanej przez miasto.

Po wejściu do hali sportowej HOSiR to właśnie ten kącik z zabawkami robi największe wrażenie. Ba, w sobotę wieczorem to już nie był kącik, tylko cała ściana hali wypełniona różnego rodzaju zabawkami. A w środku tego wszystkiego dzieci. Śmiejące się, biegające, coraz to wygrzebujące coś nowego. Drugie spojrzenie na salę i uśmiech na twarzy lekko przygasa, bo widok dziesiątek rozstawionych leżanek, na których ktoś śpi, skutecznie przypomina dlaczego wszyscy tu są.

W hali spotykamy burmistrz Hrubieszowa Martę Majewską. Mówi, że w sobotę przez to miejsce przewinęło się już około 200 uchodźców. Jedni przyjeżdżają, by już po kilku godzinach ruszyć dalej. Inni zostają na trochę dłużej, bo np. czekają na bliskich, którzy jeszcze granicy nie przekroczyli.

– W samym mieście nie zauważyłam zmian, że od czwartku jest jakoś inaczej. Może w sklepie słychać rozmowy kobiet i dzieci w innym niż polski języku. W sobotę była piękna pogoda, pomyślałam, że może choć tyle, że oni u nas się czują bezpieczni. Mogą po prostu w słoneczny dzień pójść na spacer i przez chwilę nie myśleć, co się dzieje u nich w domu – dodaje pani Dominika z Hrubieszowa.

Hala HOSiR w Hrubieszowie dziś zamieniła się w punkt recepcyjny dla uchodźców (fot. Paweł Buczkowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium