25 zatrzymanych osób, 47 przeszukań, straty przewyższające 200 mln zł i zabezpieczenie ponad 9 mln zł – tak w liczbach opisać można działania lubelskich prokuratorów działających z brytyjskimi służbami w jednym z ostatnich śledztw.
Zatrzymań 25 osób dokonali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej przy współpracy z brytyjską służbą HM Revenue & Customs. Działali na polecenie Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. Prokuratorzy z Lublina ustalili, że grupa przestępcza działała od 2015 r. do 2022 r. na terenie Polski oraz poza jej granicami.
– Podejrzani zajmowali się przemytem wyrobów tytoniowych z Polski do Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji. Wyroby te były wytwarzane w nielegalnych fabrykach papierosów zlokalizowanych w różnych częściach Polski oraz przemycane z terytorium Białorusi. Następnie wykorzystując zarejestrowane w celu dokonania przemytów papierosów firmy transportowe podejrzani przewozili papierosy na terytorium państw Unii Europejskiej, gdzie były odbierane i sprzedawane – informują prokuratorzy.
Ile można zarobić na nielegalnych papierosach?
– W wyniku działalności grupy przestępczej Skarb Państwa stracił z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego i podatku VAT kwotę ponad 200 milionów złotych – czytamy w komunikacie.
Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił 25 zatrzymanym osobom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jeden z mężczyzn usłyszał zarzut kierowania tą grupą. Kolejne zarzuty dotyczą m.in. popełnienia przestępstw skarbowych związanych z obrotem, wewnątrzwspólnotowymi dostawami oraz eksportem wyrobów tytoniowych, od których na terenie Polski nie został zapłacony podatek akcyzowy i podatek VAT.
Ponadto członkowi rodziny jednego z podejrzanych przedstawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy w kwocie 1,3 miliona złotych oraz utrudniania postępowania kwalifikowany.
– Podejrzana w trakcie przeszukania próbowała ukryć przechowywane pieniądze w kwocie 1,3 miliona złotych uzyskane z przestępstw skarbowych – informują śledczy. – Z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, ucieczki i ukrycia się podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 10 osób. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowania wobec 10 podejrzanych. Wobec pozostałych osób, które uczestniczyły w wewnątrzwspólnotowych dostawach wyrobów tytoniowych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji poręczeń majątkowych oraz zakazów opuszczania kraju.
Na poczet grożących podejrzanym kar i środków karnych prokurator dokonał zabezpieczenia mienia podejrzanych o wartości przekraczającej 9 milionów złotych tym 1,3 miliona złotych w gotówce.
Prokuratorzy dodają, że w tej sprawie przeprowadzili łącznie 47 przeszukań, „w wyniku których zabezpieczono szereg dowodów w tym dokumenty w postaci aktów notarialnych, wyciągów bankowych, dokumentację księgową podmiotów gospodarczych wykorzystywanych do popełnienia przestępstw, papierosy różnych marek półprodukty do produkcji i pakowania papierosów, trzy maszyny do wyrabiania papierosów, w których stwierdzono półprodukty do produkcji i pakowania papierosów. Ponadto zabezpieczono trzy jednostki broni palnej wraz z amunicją oraz środki odurzające”.
Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.