Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 października 2024 r.
20:31

Jaka będzie przyszłość Ogrodu Saskiego?

0 A A
(fot. ArtS)

Powstał w 1837 roku. Przetrwał dwie wojny i wiele kaprysów pogody. W 2013 roku zyskał drugie życie po wielkiej rewitalizacji. Mowa o Ogrodzie Saskim w Lublinie, który jako centralny park w mieście jest dla mieszkańców zarówno powodem do dumy, jak i zatroskania. Jaka będzie jego przyszłość? Co może się tam zmienić w ciągu najbliższych miesięcy i lat? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym tekście.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogród Saski cieszy mieszkańców Lublina od niemal dwustu lat. Na przestrzeni tak długiego czasu miewał lepsze i gorsze czasy. Przeszedł również wiele zmian. Jakie plany ma miasto w stosunku do tego reprezentacyjnego lubelskiego parku? Co najmniej kilka.

Największym problemem Ogrodu Saskiego są prawdopodobnie… drzewa. Tych w Ogrodzie znajduje się obecnie około 2500. Większość z nich ma już swoje lata i dzisiaj musi znajdować się pod stałym nadzorem.

– Ogród Saski jest zabytkowym miejskim parkiem, z najstarszym i najcenniejszym drzewostanem. Większość drzew ma co najmniej kilkadziesiąt, a niektóre z nich nawet powyżej stu lat. Wszystkie drzewa znajdujące się w Ogrodzie Saskim objęte są regularnymi przeglądami dendrologicznymi oraz monitoringiem firmy utrzymującej oraz pracowników Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej – przekazuje Dziennikowi Wschodniemu Monika Głazik z lubelskiego Ratusza.

Choć miasto prowadzi obecnie zabiegi mające na celu utrzymanie drzewostanu w możliwie najlepszej kondycji, to pewnych barier nie da się pokonać. Drzewa te niemal przy każdym załamaniu pogodowym powodują różnego rodzaju straty w infrastrukturze Ogrodu. Świetnym przykładem mogą być uszkodzenia, które powstały w ostatnim czasie w ogrodzeniu parku. Czy fakt, że w lipcu tego roku konar jednego z drzew spadł na dwie nastolatki, o czym informowaliśmy na naszych łamach. Urzędnicy zapewniają jednak, że miasto robi wszystko, co tylko możliwe, aby takie sytuacje się nie powtarzały.

– Zgodnie z obowiązującą umową, firma zieleniarska codziennie w parku weryfikuje stan drzew (w tym starodrzewu) pod kątem fitosanitarnym oraz niezwłocznie usuwa wszelkie powstające zagrożenia dla osób i mienia – tłumaczy Głazik. – Tej jesieni skierowaliśmy wnioski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na uzyskanie zgody na usunięcie drzew obumarłych i zagrażających bezpieczeństwu oraz do Miejskiego Konserwatora Zabytków na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych. Do tej pory wykonaliśmy w Ogrodzie zabiegi polegające na wykonaniu cięć sanitarnych i korygujących w koronach ponad 70 drzew. Zabiegi w parku nadal trwają. Prace przy wielu okazach prowadzone są metodą alpinistyczną przez wykwalifikowanych chirurgów drzew w ramach umowy na pielęgnację starodrzewu i pomników przyrody. W niektórych przypadkach zabezpieczamy konary przed wyłamaniem, zakładając w koronach certyfikowane wiązania elastyczne.

Jak podkreśla Głazik, Ogród Saski jest codziennie sprzątany, a inne prace wykonywane są kilkukrotnie w sezonie. Chodzi między innymi o odmalowywanie ławek, koszenie trawników i dbanie o wygląd rabat oraz krzewów.

–  Park jest sprzątany codziennie w godzinach porannych, a w razie konieczności również w ciągu dnia, na bieżąco utrzymywane są elementy małej architektury oraz zieleń wysoka i niska. Ławki parkowe są myte oraz ustawiane na terenie alejek. Każdego roku w okresie letnim odbywa się ich malowanie. W tym roku takie odświeżanie koloru i konserwację małej architektury przeprowadziliśmy w czerwcu. Park jest grabiony z liści oraz kilkukrotnie w ciągu roku koszony, zaś skupiska krzewów i rabaty odchwaszczane – mówi urzędniczka.

(fot. ArtS)

Nie tylko zieleń

Ogród Saski to coś znacznie więcej niż zieleń i drzewa. Jego alejki i zakamarki są dla mieszkańców miejscem ucieczki od codziennych spraw. Jednak tutaj również lublinianie dostrzegają pole do poprawy. Jednym z reprezentacyjnych punktów w ogrodzie są dwa stawy które od dłuższego czasu nie funkcjonują. Zwracają na to uwagę również miejscy radni. Jednym z nich był Bartłomiej Bałaban, który o tę sprawę pytał jeszcze w maju. W październiku ten sam temat poruszył radny Konrad Wcisło.

Jak dowiedział się Dziennik Wschodni, Ratusz ma w planach remont cieków wodnych w ogrodzie.

– W planach mamy również opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej w zakresie remontu stawów - górnego oraz dolnego i uszczelnienie cieku koryta w Ogrodzie Saskim, w miarę możliwości maksymalnie zgodnie z historycznym zamysłem autora projektu ogrodu. Elementy konstrukcyjne układu wodnego mogą być wykonane z obecnie dostępnych technologii i materiałów, zapewniających szczelność wszystkich części, tj. obu niecek i strumienia – wyjaśnia dla Dziennika Wschodniego Głazik.

Obecnie znajdujące się w opłakanym stanie stawy mają znowu cieszyć mieszkańców miasta. Jednak kiedy to się stanie, tego jeszcze nie wiadomo. Ogłoszony na wiosnę br. przetarg nie przyniósł bowiem rozstrzygnięcia.

(fot. ArtS)

Powrót historycznych elementów

Na powrót do parku czeka również altana, która została zniszczona przez spadające drzewo w trakcie burzy w 2017 roku. Ta nowa, która pojawi się w ogrodzie przypominać ma tą historyczną sprzed ponad stu lat. Również pawie, które przebywają w ogrodzie czekają na nowy dom.

– Dla budowy nowej altany i woliery w Ogrodzie Saskim posiadamy gotową dokumentację projektową. Projekt posiada pozytywną opinię Miejskiego Konserwatora Zabytków. Aktualnie został złożony wniosek dotyczący pozwolenia na budowę altany i woliery na terenie Ogrodu – przekazuje Głazik.

Od 2017 w miejscu altany znajduje się tylko jej fundament (fot. ArtS)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty