Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 października 2024 r.
20:31

Jaka będzie przyszłość Ogrodu Saskiego?

(fot. ArtS)

Powstał w 1837 roku. Przetrwał dwie wojny i wiele kaprysów pogody. W 2013 roku zyskał drugie życie po wielkiej rewitalizacji. Mowa o Ogrodzie Saskim w Lublinie, który jako centralny park w mieście jest dla mieszkańców zarówno powodem do dumy, jak i zatroskania. Jaka będzie jego przyszłość? Co może się tam zmienić w ciągu najbliższych miesięcy i lat? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym tekście.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogród Saski cieszy mieszkańców Lublina od niemal dwustu lat. Na przestrzeni tak długiego czasu miewał lepsze i gorsze czasy. Przeszedł również wiele zmian. Jakie plany ma miasto w stosunku do tego reprezentacyjnego lubelskiego parku? Co najmniej kilka.

Największym problemem Ogrodu Saskiego są prawdopodobnie… drzewa. Tych w Ogrodzie znajduje się obecnie około 2500. Większość z nich ma już swoje lata i dzisiaj musi znajdować się pod stałym nadzorem.

– Ogród Saski jest zabytkowym miejskim parkiem, z najstarszym i najcenniejszym drzewostanem. Większość drzew ma co najmniej kilkadziesiąt, a niektóre z nich nawet powyżej stu lat. Wszystkie drzewa znajdujące się w Ogrodzie Saskim objęte są regularnymi przeglądami dendrologicznymi oraz monitoringiem firmy utrzymującej oraz pracowników Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej – przekazuje Dziennikowi Wschodniemu Monika Głazik z lubelskiego Ratusza.

Choć miasto prowadzi obecnie zabiegi mające na celu utrzymanie drzewostanu w możliwie najlepszej kondycji, to pewnych barier nie da się pokonać. Drzewa te niemal przy każdym załamaniu pogodowym powodują różnego rodzaju straty w infrastrukturze Ogrodu. Świetnym przykładem mogą być uszkodzenia, które powstały w ostatnim czasie w ogrodzeniu parku. Czy fakt, że w lipcu tego roku konar jednego z drzew spadł na dwie nastolatki, o czym informowaliśmy na naszych łamach. Urzędnicy zapewniają jednak, że miasto robi wszystko, co tylko możliwe, aby takie sytuacje się nie powtarzały.

– Zgodnie z obowiązującą umową, firma zieleniarska codziennie w parku weryfikuje stan drzew (w tym starodrzewu) pod kątem fitosanitarnym oraz niezwłocznie usuwa wszelkie powstające zagrożenia dla osób i mienia – tłumaczy Głazik. – Tej jesieni skierowaliśmy wnioski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na uzyskanie zgody na usunięcie drzew obumarłych i zagrażających bezpieczeństwu oraz do Miejskiego Konserwatora Zabytków na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych. Do tej pory wykonaliśmy w Ogrodzie zabiegi polegające na wykonaniu cięć sanitarnych i korygujących w koronach ponad 70 drzew. Zabiegi w parku nadal trwają. Prace przy wielu okazach prowadzone są metodą alpinistyczną przez wykwalifikowanych chirurgów drzew w ramach umowy na pielęgnację starodrzewu i pomników przyrody. W niektórych przypadkach zabezpieczamy konary przed wyłamaniem, zakładając w koronach certyfikowane wiązania elastyczne.

Jak podkreśla Głazik, Ogród Saski jest codziennie sprzątany, a inne prace wykonywane są kilkukrotnie w sezonie. Chodzi między innymi o odmalowywanie ławek, koszenie trawników i dbanie o wygląd rabat oraz krzewów.

–  Park jest sprzątany codziennie w godzinach porannych, a w razie konieczności również w ciągu dnia, na bieżąco utrzymywane są elementy małej architektury oraz zieleń wysoka i niska. Ławki parkowe są myte oraz ustawiane na terenie alejek. Każdego roku w okresie letnim odbywa się ich malowanie. W tym roku takie odświeżanie koloru i konserwację małej architektury przeprowadziliśmy w czerwcu. Park jest grabiony z liści oraz kilkukrotnie w ciągu roku koszony, zaś skupiska krzewów i rabaty odchwaszczane – mówi urzędniczka.

(fot. ArtS)

Nie tylko zieleń

Ogród Saski to coś znacznie więcej niż zieleń i drzewa. Jego alejki i zakamarki są dla mieszkańców miejscem ucieczki od codziennych spraw. Jednak tutaj również lublinianie dostrzegają pole do poprawy. Jednym z reprezentacyjnych punktów w ogrodzie są dwa stawy które od dłuższego czasu nie funkcjonują. Zwracają na to uwagę również miejscy radni. Jednym z nich był Bartłomiej Bałaban, który o tę sprawę pytał jeszcze w maju. W październiku ten sam temat poruszył radny Konrad Wcisło.

Jak dowiedział się Dziennik Wschodni, Ratusz ma w planach remont cieków wodnych w ogrodzie.

– W planach mamy również opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej w zakresie remontu stawów - górnego oraz dolnego i uszczelnienie cieku koryta w Ogrodzie Saskim, w miarę możliwości maksymalnie zgodnie z historycznym zamysłem autora projektu ogrodu. Elementy konstrukcyjne układu wodnego mogą być wykonane z obecnie dostępnych technologii i materiałów, zapewniających szczelność wszystkich części, tj. obu niecek i strumienia – wyjaśnia dla Dziennika Wschodniego Głazik.

Obecnie znajdujące się w opłakanym stanie stawy mają znowu cieszyć mieszkańców miasta. Jednak kiedy to się stanie, tego jeszcze nie wiadomo. Ogłoszony na wiosnę br. przetarg nie przyniósł bowiem rozstrzygnięcia.

(fot. ArtS)

Powrót historycznych elementów

Na powrót do parku czeka również altana, która została zniszczona przez spadające drzewo w trakcie burzy w 2017 roku. Ta nowa, która pojawi się w ogrodzie przypominać ma tą historyczną sprzed ponad stu lat. Również pawie, które przebywają w ogrodzie czekają na nowy dom.

– Dla budowy nowej altany i woliery w Ogrodzie Saskim posiadamy gotową dokumentację projektową. Projekt posiada pozytywną opinię Miejskiego Konserwatora Zabytków. Aktualnie został złożony wniosek dotyczący pozwolenia na budowę altany i woliery na terenie Ogrodu – przekazuje Głazik.

 

Link sponsorowany:

Szkółka i producent roślin zielonapara.pl

Od 2017 w miejscu altany znajduje się tylko jej fundament (fot. ArtS)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Po tegorocznej rekrutacji do oddziałów przedszkolnych rodzice są coraz bardziej zdezorientowani, a pedagodzy martwią się o przyszłość swojej pracy. Winny jest niż demograficzny, system, a może miasto ma inny pomysł na atrakcyjne miejsce?

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty