Dzisiaj rozpoczął się Jarmark Inspiracji, ale to dopiero przedsmak smacznych atrakcji zaplanowanych na najbliższe dni na Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie.
Kilkadziesiąt stoisk Jarmarku Inspiracji na Rynku Starego Miasta już kusi zwiedzających i smakujących. Jarmark to miejsce, w którym spotykają się smaki i aromaty z różnych zakątków Polski, Europy i świata. Są potrawy tradycyjne i kulinarne eksperymenty. A wszystko przeplatane warsztatami i pokazami. Jarmark Inspiracji będzie działał do 10 września.
A co jeszcze przygotowali organizatorzy Europejskiego Festiwalu Smaku?
W piątek będzie VIII już edycja konkursu „Najlepszy Smak Lubelszczyzny”. Po konkursie będzie można spróbować ponad 100 produktów regionalnych. W sobotę 9 września o godzinie 14 na Scenie Smaku (Plac po Farze) rozpocznie się konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich „Jabłkowa Pokusa”. Potrawy tradycyjne Ziemi Lubelskiej w aspekcie wielopokoleniowym to pokaz kulinarny Koła Gospodyń Wiejskich „Aleksandrów II” z Aleksandrowa, który rozpocznie się w sobotę o 15.30. W tym samym cyklu w niedzielę o godzinie 16 gotują „Kreatywne Marysieńki” z Marysina.
Na sobotę zaplanowano również przygotowanie 3000 porcji renesansowych flaków. W 1000 litrowym kotle gotować będą młodzi szefowie kuchni pod kierunkiem Andrzeja Rudzińskiego, Jacka Jakubczaka i prof. Jarosława Dumanowskiego (Scena Smaku).
Ten ostatni to znakomity historyk, wybitny znawca kuchni staropolskiej. Opowiada o historii żywienia, po mistrzowsku interpretuje najstarsze polskie przepisy. I do takich sięgnie na Scenie Smaku (niedziela, godz. 18).
Jutro, w piątek (godz. 18) historyk sztuki Łukasz Modelski, autor książki „Piąty smak. Rozmowy przy jedzeniu”, który w radiowej Dwójce prowadzi „Drogę przez mąkę” na Scenie Smaku wystąpi z młodymi szefami kuchni. Co ugotują? Łukasz Modelski kończy śledztwo w sprawie jadłospisów w klasztorze Kanoników Regularnych w Kraśniku, gdzie mieszkał, tworzył i jadł Jan z Lublina.
W sobotę (godz. 18) zobaczymy zaś Hirka Wronę. Dziennikarz telewizyjny i radiowy, publicysta, DJ i DVJ na Scenie Smaku będzie miksował regionalne produkty, a wraz z młodymi szefami kuchni odwoła się do renesansowych smaków. – Pójdziemy w analogowy renesans – śmieje się prof. Anna Szcześniak z Zespołu Szkół Rolniczych CKZ w Pszczelej Woli, która przez trzy dni będzie towarzyszyć kulinarnym gwiazdom na Scenie Smaku.
Od piątku do niedzieli karpia po strażacku będą przyrządzać drużyny OSP z terenu Gminy Konopnica. Barwnie i smacznie zapowiada się także pokaz gotowania „Konopnica od kuchni”: w sobotę o godzinie 13.
Więcej o wydarzeniu na stronie europejskifestiwalsmaku.pl