Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

7 czerwca 2022 r.
20:18

Lubelskie. Taki tor wyścigowy powstanie w naszym regionie

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
215 2 A A

Jest koncepcja inwestycji, perspektywa wydania kilkudziesięciu milionów złotych oraz nadzieja, że po wielu latach przerwy na tor kartingowy w Biłgoraju, znowu wrócą wyścigi gokartów i duże imprezy motoryzacyjne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Starostwo Powiatowe w Biłgoraju właśnie ogłosiło przetarg na I etap modernizacji autodromu na ul. Motorowej. Z szacunków kosztorysowych wynika, że na jego realizację potrzeba ponad 26 mln zł. Wiadomo, że blisko 15 mln pochodzić będzie z Polskiego Ładu. Resztę samorząd wyda z własnego budżetu, chyba, że znajdzie jeszcze inne źródło finansowania.

Plan na dwa lata

Te pieniądze są potrzebne, by rozbudować i zmodernizować istniejący tor wyścigowy (do szerokości od 8 do 14,5 metra i długości 1,2 km) na potrzeby organizacji zawodów m.in. kartingowych, samochodowych, motocyklowych i doskonalenia technik bezpieczeństwa jazdy. Jego zaplecze ma stanowić nowoczesny budynek wielofunkcyjny oraz trybuny dla 500 widzów. W planach jest też park maszyn z drogami dojazdowymi i zapleczem technicznym oraz strefa serwisowa.

– Ponadto powstanie nowy plac egzaminacyjny na potrzeby WORD, niezbędne parkingi z ładowarkami pojazdów elektrycznych, zaplecze sanitarne i ogrodzenia, wały ziemne redukujące hałas, drogi i chodniki – wylicza Katarzyna Kobel z biura ds. komunikacji medialnej, informacji i promocji Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

Na oferty potencjalnych wykonawców samorząd czeka do 7 lipca, a ten etap inwestycji, zgodnie z harmonogramem, miałby być zrealizowany do końca października 2024 roku.

Lata świetności minęły

Póki co, autodrom należy do Regionalnego Centrum Edukacji-Zawodowej. Szkoła wykorzystuje obiekt jedynie w części. – Głównie dotyczy to budynków znajdujących się przy ul. Motorowej, które stanowią naszą bazę dydaktyczną do prowadzenia zajęć przede wszystkim praktycznych dla klas samochodowych. Na torze tylko czasami odbywają się wstępne lekcje techniki doskonalenia jazdy – mówi Jerzy Buczko, dyrektor RCEZ.

Z części obiektu korzysta też zamojski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, od kilku lat prowadzący tu teoretyczne i praktyczne egzaminy na prawo jazdy.

W ostatnich latach imprezy na torze organizował Automobilklub Biłgorajski. – Robiliśmy wszystko, by obiekt jakkolwiek żył, stąd np. zloty samochodowe czy zawody motocyklowe, a nawet imprezy dla osób na wózkach inwalidzkich. Zawodów kartingowych nie było tutaj od ok. 20 lat, czyli momentu, gdy Polski Związek Motorowy nie wydał homologacji – opowiada Zenon Łój, prezes Automobilklubu Biłgorajskiego.

Kiedyś karting kwitł

Czasy świetności autodromu doskonale pamięta Janusz Ostrowski, na przełomie lat 70. i 80. XX wieku dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych (obecne RCEZ). – Budowa trwała długo, bo mimo że dostaliśmy bardzo dużą jak na owe czasy dotację z ministertwa oświaty, ok. 4 mln, to większość prac prowadzono systemem gospodarczym, czyli z wykorzystaniem uczniów, a także przy wsparciu zakładów pracy, dla których kształciliśmy pracowników – opowiada Ostrowski.

Podkreśla, że autodrom budowano głównie z myślą o potrzebach biłgorajskich szkół samochodowych do praktycznej nauki zawodu kierowcy na wszystkie kategorie praw jazdy. Ale też dumą dodaje, że obiekt, który ostatecznie powstał, swoimi parametrami spełniał standardy do organizacji imprez o randze krajowej.

– Zawody kartingowe odbywały się bardzo często, były wydarzeniem dla całego miasta i ściągały do Biłgoraja najlepszych zawodników w kraju oraz wielu kibiców. Wiadomo przecież, że to właśnie u nas liczne laury zdobywał Robert Kubica – mówi były dyrektor szkoły. Przypomina, że istnienie autodromu sprzyjało rozwijaniu motoryzacyjnych zainteresowań młodzieży. W Biłgoraju działały przed laty dwie prężne kartingowe sekcje, które wykształciły wielu utytułowanych zawodników.

Dlatego i Ostrowski, i Łój z nadzieję patrzą na zainicjowaną przez powiat inwestycję. – To ważne z wielu względów, ale przede wszystkim dla młodych ludzi, którzy mogliby w Biłgoraju trenować tak, jak było kiedyś. Bo w tej chwili członkowie jedynej działającej sekcji gokartowej (UKS „Moto-Kart Energetyk” – red.) muszą szkolić się i ścigać poza Biłgorajem, na nowoczesnych torach np. w Radomiu czy Kielcach – podkreśla Zenon Łój.

Plan na dalszą przyszłość

Według założeń, inwestycja na ulicy Motorowej w Biłgoraju nie powinna się na pierwszym etapie zakończyć. Jest planowany także drugi, którego szacunkowy koszt na ten moment to ponad 24 mln zł. Wówczas miałby powstać Ośrodek Doskonalenia Technik Jazdy (wraz z budynkiem WORD), z częścią hotelową i SPA. Na ten etap przewidywana jest też m.in. termomodernizacja warsztatów RCEZ, wykonanie drugiej trybuny dla widzów, realizacja toru rallycrossowego oraz zbudowanie płyty poślizgowej.

Skąd na to wszystko pieniądze? – Niewątpliwym sukcesem jest uwzględnienie tej inwestycji w Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego i ujęcie modernizacji i rozbudowy autodromu na tzw. zintegrowanej liście przedsięwzięć dla realizacji celów Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku. Prowadzimy rozmowy w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Będziemy także starali się pozyskiwać się fundusze w ramach nowej perspektywy funduszy europejskich – odpowiada Katarzyna Kobel.

Czy tak kosztowna inwestycja się opłaci? – Nie mam żadnych wątpliwości, że obiekt, jaki planujemy stworzyć w Biłgoraju, nie tylko będzie w stanie się utrzymać, ale też przynosić zyski – uważa Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium