Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

7 czerwca 2022 r.
20:18

Lubelskie. Taki tor wyścigowy powstanie w naszym regionie

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
215 2 A A

Jest koncepcja inwestycji, perspektywa wydania kilkudziesięciu milionów złotych oraz nadzieja, że po wielu latach przerwy na tor kartingowy w Biłgoraju, znowu wrócą wyścigi gokartów i duże imprezy motoryzacyjne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Starostwo Powiatowe w Biłgoraju właśnie ogłosiło przetarg na I etap modernizacji autodromu na ul. Motorowej. Z szacunków kosztorysowych wynika, że na jego realizację potrzeba ponad 26 mln zł. Wiadomo, że blisko 15 mln pochodzić będzie z Polskiego Ładu. Resztę samorząd wyda z własnego budżetu, chyba, że znajdzie jeszcze inne źródło finansowania.

Plan na dwa lata

Te pieniądze są potrzebne, by rozbudować i zmodernizować istniejący tor wyścigowy (do szerokości od 8 do 14,5 metra i długości 1,2 km) na potrzeby organizacji zawodów m.in. kartingowych, samochodowych, motocyklowych i doskonalenia technik bezpieczeństwa jazdy. Jego zaplecze ma stanowić nowoczesny budynek wielofunkcyjny oraz trybuny dla 500 widzów. W planach jest też park maszyn z drogami dojazdowymi i zapleczem technicznym oraz strefa serwisowa.

– Ponadto powstanie nowy plac egzaminacyjny na potrzeby WORD, niezbędne parkingi z ładowarkami pojazdów elektrycznych, zaplecze sanitarne i ogrodzenia, wały ziemne redukujące hałas, drogi i chodniki – wylicza Katarzyna Kobel z biura ds. komunikacji medialnej, informacji i promocji Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

Na oferty potencjalnych wykonawców samorząd czeka do 7 lipca, a ten etap inwestycji, zgodnie z harmonogramem, miałby być zrealizowany do końca października 2024 roku.

Lata świetności minęły

Póki co, autodrom należy do Regionalnego Centrum Edukacji-Zawodowej. Szkoła wykorzystuje obiekt jedynie w części. – Głównie dotyczy to budynków znajdujących się przy ul. Motorowej, które stanowią naszą bazę dydaktyczną do prowadzenia zajęć przede wszystkim praktycznych dla klas samochodowych. Na torze tylko czasami odbywają się wstępne lekcje techniki doskonalenia jazdy – mówi Jerzy Buczko, dyrektor RCEZ.

Z części obiektu korzysta też zamojski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, od kilku lat prowadzący tu teoretyczne i praktyczne egzaminy na prawo jazdy.

W ostatnich latach imprezy na torze organizował Automobilklub Biłgorajski. – Robiliśmy wszystko, by obiekt jakkolwiek żył, stąd np. zloty samochodowe czy zawody motocyklowe, a nawet imprezy dla osób na wózkach inwalidzkich. Zawodów kartingowych nie było tutaj od ok. 20 lat, czyli momentu, gdy Polski Związek Motorowy nie wydał homologacji – opowiada Zenon Łój, prezes Automobilklubu Biłgorajskiego.

Kiedyś karting kwitł

Czasy świetności autodromu doskonale pamięta Janusz Ostrowski, na przełomie lat 70. i 80. XX wieku dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych (obecne RCEZ). – Budowa trwała długo, bo mimo że dostaliśmy bardzo dużą jak na owe czasy dotację z ministertwa oświaty, ok. 4 mln, to większość prac prowadzono systemem gospodarczym, czyli z wykorzystaniem uczniów, a także przy wsparciu zakładów pracy, dla których kształciliśmy pracowników – opowiada Ostrowski.

Podkreśla, że autodrom budowano głównie z myślą o potrzebach biłgorajskich szkół samochodowych do praktycznej nauki zawodu kierowcy na wszystkie kategorie praw jazdy. Ale też dumą dodaje, że obiekt, który ostatecznie powstał, swoimi parametrami spełniał standardy do organizacji imprez o randze krajowej.

– Zawody kartingowe odbywały się bardzo często, były wydarzeniem dla całego miasta i ściągały do Biłgoraja najlepszych zawodników w kraju oraz wielu kibiców. Wiadomo przecież, że to właśnie u nas liczne laury zdobywał Robert Kubica – mówi były dyrektor szkoły. Przypomina, że istnienie autodromu sprzyjało rozwijaniu motoryzacyjnych zainteresowań młodzieży. W Biłgoraju działały przed laty dwie prężne kartingowe sekcje, które wykształciły wielu utytułowanych zawodników.

Dlatego i Ostrowski, i Łój z nadzieję patrzą na zainicjowaną przez powiat inwestycję. – To ważne z wielu względów, ale przede wszystkim dla młodych ludzi, którzy mogliby w Biłgoraju trenować tak, jak było kiedyś. Bo w tej chwili członkowie jedynej działającej sekcji gokartowej (UKS „Moto-Kart Energetyk” – red.) muszą szkolić się i ścigać poza Biłgorajem, na nowoczesnych torach np. w Radomiu czy Kielcach – podkreśla Zenon Łój.

Plan na dalszą przyszłość

Według założeń, inwestycja na ulicy Motorowej w Biłgoraju nie powinna się na pierwszym etapie zakończyć. Jest planowany także drugi, którego szacunkowy koszt na ten moment to ponad 24 mln zł. Wówczas miałby powstać Ośrodek Doskonalenia Technik Jazdy (wraz z budynkiem WORD), z częścią hotelową i SPA. Na ten etap przewidywana jest też m.in. termomodernizacja warsztatów RCEZ, wykonanie drugiej trybuny dla widzów, realizacja toru rallycrossowego oraz zbudowanie płyty poślizgowej.

Skąd na to wszystko pieniądze? – Niewątpliwym sukcesem jest uwzględnienie tej inwestycji w Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego i ujęcie modernizacji i rozbudowy autodromu na tzw. zintegrowanej liście przedsięwzięć dla realizacji celów Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego do 2030 roku. Prowadzimy rozmowy w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Będziemy także starali się pozyskiwać się fundusze w ramach nowej perspektywy funduszy europejskich – odpowiada Katarzyna Kobel.

Czy tak kosztowna inwestycja się opłaci? – Nie mam żadnych wątpliwości, że obiekt, jaki planujemy stworzyć w Biłgoraju, nie tylko będzie w stanie się utrzymać, ale też przynosić zyski – uważa Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium