Brak danych o ogniskach koronawirusa, aktywnie zakażonych, a także wieku i płci zmarłych z potwierdzeniem Covid-19. Raport na nowej stronie rządowej ogranicza się tylko do liczby zakażeń i zgonów.
Informacje o sytuacji epidemiologicznej są od wtorku przekazywanie wyłącznie centralnie. Ale na właśnie uruchomionej we wtorek stronie internetowej www.gov.pl/raport-zakazen znajdziemy dużo mniej danych o przebiegu epidemii. Są informacje o liczbie osób zakażonych od początku pandemii oraz o ofiarach śmiertelnych, a także dzienne statystyki dotyczące całego kraju. Są też bieżące dane dotyczące poszczególnych województw i powiatów. Dotyczą one jednak tylko liczby nowych zakażeń (również w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców) oraz zgonów (z podziałem na przypadki śmiertelne w wyniku Covid-19 oraz chorób współistniejących). Nie ma natomiast regionalnych informacji o ogniskach koronawirusa, aktywnych chorych czy wieku i płci zmarłych z potwierdzeniem Covid-19. Dotychczas szczegółowo informowała o tym lubelska inspekcja sanitarna w codziennych komunikatach.
– Decyzja o zmianie sposobu raportowania jest absurdalna, a problem jest poważny – uważa Michał Rogalski, 19-latek z Łodzi, który od początku pandemii razem z grupą wolontariuszy zbierał dane statystyczne o zakażeniach w Polsce i publikował je w internecie. – Chodzi o sytuację epidemiologiczną, o której obywatele powinni być rzetelnie informowani, a zamiast tego odcina się ich od danych, do których mają prawo.
To właśnie Rogalski wykazywał kilkukrotnie różnice w raportach między danymi powiatowych stacji sanepidu a danymi dla województwa mazowieckiego. Dopiero we wtorek 22 tysiące „brakujących” przypadków zostało doliczonych do ogólnej liczby zakażonych w Polsce.
Rogalski zauważa, że w innych krajach, np. w Norwegii, Islandii czy Czechach, od początku pandemii bardzo szczegółowe informacje były ogólnodostępne i przekazywane z poziomu rządowego.
– Można było przypuszczać, że po kryzysie wizerunkowym związanym ze „zgubieniem” ponad 22 tysięcy przypadków zakażeń, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zadbają o rzetelność informacji. Tymczasem podjęto decyzję o centralizacji raportu, drastycznie ograniczając informacje w nim zawarte – zaznacza Rogalski. Jednocześnie podkreśla, że to właśnie przekazywanie informacji na poziomie lokalnym pozwoliło weryfikować dane z ministerstwa i doprowadziło do wychwycenia błędów.
Mają uzupełniać
– Strona będzie stopniowo uzupełniana m.in. o dane historyczne oraz aktualne wykresy prezentujące przebieg epidemii. Chcemy, by jak najwięcej danych było dostępnych na nowym portalu – zapewnia nas z kolei resort zdrowia.
– W momencie kiedy będzie już znany ostateczny kształt raportowania na poziomie centralnym, będę mógł określić zakres informacji opracowanych na poziomie województwa, które będą udostępniane lokalnie – zapowiada z kolei Lech Sprawka, wojewoda lubelski.
Co mówi statystyka
Według rządowej strony (dane z wtorku opublikowane w środę) w całej Polsce wykryto 15362 nowe zakażenia, a 674 osoby zmarły. W województwie lubelskim odnotowano 932 przypadki koronawirusa oraz 52 ofiary śmiertelne.