Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

12 czerwca 2019 r.
8:08

11-latka z Aspergerem poniżana i straszona więzieniem. Wstrząsające nagrania ze szkoły [wideo]

11-letnia Weronika ma orzeczenie o niepełnosprawności. Cierpi na zespół Aspergera, czyli zaburzenie ze spektrum autyzmu, charakteryzujące się trudnością w relacjach społecznych, nieakceptowaniem zmian przy normalnej inteligencji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

List do rzecznika

- Nazywam się Weronika Bartczak i mam 11 lat, chodzę do piątej klasy. Mam zespół Aspergera. Jestem poniżana przy całej klasie przez nauczyciela. Wyzywają mnie i straszą policjantem, księdzem, szkołą specjalną, więzieniem i pokojem bez klamek. Raz dyrektor i jego żona zaprowadzili mnie do pokoju nauczycielskiego i zamknęli drzwi na klucz. Pan dyrektor zdjął pas i zaczął nim walić o krzesło. Kazał mi się kłaść, kiedy się nie zgadzałam, zaczął mnie szarpać i kłaść na siłę. Wyzywał mnie przy tym od najgorszych, a jego żona się śmiała. Mam zakaz zbliżania się do innych dzieci, nauczyciele opowiadają kłamstwa na mój temat. Przez to wszystko boję się chodzić do szkoły – to list, który Weronika wysłała do Rzecznika Praw Dziecka.

Matka dziewczynki, czując bezsilność, postanowiła sprawdzić, do czego dochodzi za murami szkoły jej córki. - Kiedy zdarzyła się sytuacja, że pan dyrektor zaprowadził córkę do gabinetu i uderzał pasem koło niej, następnego dnia dałam jej do plecaka dyktafon, który nosiła ponad miesiąc – mówi Marta Bartczak, mama Weroniki.

Zarejestrowane nagrania są wstrząsające. - Ja do ciebie mówię, a ty długopis pchasz do buzi. Normalny człowiek już by to dawno odłożył. Ty nie jesteś niemowlę, że ci kupiono gryzaczka. Ty o seksie myślisz, a jak gumową kaczuszkę to gryziesz. Głodna jesteś? To idź go zjedz za ścianą! – słychać w nagraniu.

„Gryzak”, o którym mówi w nagraniu dyrektor szkoły, to specjalna nakładka na długopis. Jest przeznaczona dla dzieci autystycznych i spełnia funkcje terapeutyczne. Weronika gryzie gumową końcówkę, gdy jest zdenerwowana.

- Pan dyrektor mnie straszył policją, pokojem bez klamek. Mówił, że mnie wyrzuci ze scholi – wyznaje Weronika.

Z relacji dziewczynki wynika, że ta sytuacja nie była jednorazowym incydentem. - Kiedyś pan dyrektor mi powiedział, że obetnie mojemu żółwiowi łeb. Nie wiem, czemu– dodaje Weronika.

- Kilkukrotnie mi powiedział, że gdyby Weronika była jego dzieckiem, to tak by jej wpie…, żeby nie usiadła. To jest dyrektor szkoły? – komentuje Genowefa Koła, babcia Weroniki.

Jedenastolatka opowiada też o dziwnych zrachowaniach ze strony nauczycielki – pani Anny, prywatnie żony dyrektora. - Kiedy jest przerwa, a na dyżurze jest pani Ania, to nie pozwala mi dotykać innych dzieci. Kiedyś jak dotknęłam czyjeś jabłko, to je wyrzuciła do kosza – opowiada 11-latka i dodaje: W ogóle jest przyzwolenie na to, by dzieci dokuczały słabszym. Kiedyś byliśmy na spacerze, to Maciek powiedział mi, że mam wyjść na środek ulicy, kiedy jechał TIR. Kiedy to zrobiłam i powiedziałam o tym wychowawcy, to powiedział: to tylko żarty są.

Dyrektor szkoły nie miał świadomości, że przez miesiąc był nagrywany przez dziewczynkę. Po miesiącu Weronika przypadkowo zdradziła, że ma przy sobie dyktafon.

- Na drugi dzień pan dyrektor złożył zawiadomienie na policję. Powiedział, że Weronika obnaża się w klasie i pociera o ławkę, co może skutkiem tego, że padła ofiarą molestowania ze strony któregoś z członków rodziny. Pan dyrektor zgłaszając to na policji wskazał poszczególne dzieci w klasie, które są pokrzywdzone przez Weronikę – opowiada matka dziewczynki.

Rozprawa o demoralizację odbyła się 10 maja. - Sędzia przesłuchiwała Weronikę bez udziału psychologa, w obecności matek dzieci z klasy oraz samych dzieci. Uczniowie wcześniej odrażali się Weronice, że załatwią ją w sądzie – zaznacza Bartczak.

W nagraniach, które otrzymaliśmy, dziewczynka ani razu nie mówi do dyrektora, że jest głupi, co zarzucał jej matce. Co więcej na żadnych nagraniach nie ma ani śladu jakiejkolwiek rozmowy na temat rzekomego wkładania rąk do bielizny. Nigdzie też 11-latka nie mówi nic o żadnym swędzeniu w intymnych miejscach.

Dyrektor szkoły nie chciał z nami rozmawiać. - Będziemy rozmawiać po zakończeniu sprawy w sądzie. Też mam nagrania. Nie będziemy o tym teraz rozmawiać – uciął.

Rodzice i nauczyciele niechętnie z nami rozmawiają. Temat podjęły jednak lokalne media. - Ludzie boją się mówić. Nas poinformowali mieszkańcy, którzy mieli już dosyć działań, do jakich dochodziło w szkole – mówi Natalia Ptak z „Dziennika Łódzkiego”.

Wójt gminy był wcześniej informowany o zachowaniu dyrektora. Wydaje się jednak, że nagrania spowodowały, że zorientował się w powadze sytuacji.

- Jestem przerażony tym, co usłyszałem. Chcę poczekać na decyzję sądu i kuratora i podejmę właściwe decyzje - mówi Grzegorz Tularczyk, wójt gminy Konopnica.

Dzień po naszej wizycie w urzędzie wójt zawiesił dyrektora. Jego obowiązki przekazał nowej osobie, niezwiązanej z lokalnym środowiskiem. Sprawą zajęła się prokuratura. Także w kuratorium toczy się postępowanie wobec dyrektora.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium