Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

2 marca 2023 r.
11:08

Air Show 2023. Pierwsze gwiazdy lotniczych pokazów

Odrzutowiec Rafale to maszyna, którą w tym roku zobaczymy na radomskim niebie
Odrzutowiec Rafale to maszyna, którą w tym roku zobaczymy na radomskim niebie (fot. S. Hesja Krajniewski/MPL Air Show Radom/FB)

W ostatni weekend sierpnia na lotnisku w Radomiu odbędą się pokazy lotnicze Air Show 2023. Po raz pierwszy w programie znalazł się pokaz nocny. Swoją obecność dotychczas potwierdzili m.in. Francuzi, Finowie i Szwajcarzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miłośnicy lotnictwa z całego kraju znów będą mieli okazję podziwiać kunszt cywilnych i wojskowych pilotów, w tym najlepszych grup akrobacyjnych w Europie. W dniach 26 i 27 sierpnia do Radomia wraca Air Show. Jak informuje ppłk Magdalena Busz, rzecznik Międzynarodowych Pokazów Lotniczych, do dzisiaj swoją obecność na radomskim niebie potwierdziło dziewięć krajów.

Zobaczymy m.in. pokazy F16 z Belgii, Grippena z czeskich sił powietrznych, F18 z Finlandii oraz Dassault Rafale z Francji. W powietrzu popisywać będą się także akrobaci z Patrouille Suisse (Szwajcaria) na samolotach odrzutowych F-5. Trochę wolniej polecą litewskie i słowackie transportowce C-27J Spartan. Nie zabraknie również śmigłowców, jak Black Hawk, Bell OH-58 Kiowa, W-3 Sokół, a także Eurocopter Dauphin.

Zaproszenia wysłano do przedstawicieli 34 krajów. Poza wymienionymi, potwierdzonymi uczestnikami pokazów, swoją obecność zadeklarowali także Duńczycy, Brytyjczycy i przedstawiciele Korei Południowej. Istnieje szansa na przelot samolotu wczesnego ostrzegania AWACS, a także powietrznego tankowca KC-135 amerykańskiej Gwardii Narodowej. Organizatorzy liczą również na obecność przedstawicieli sił naszego kraju, w tym odrzutowców MiG-29 i SU-22 z bazy w Malborku, F-16 z bazy w Łasku i M-346 z Dęblina. Nie powinno zabraknąć też zespołu akrobacyjnego Orlik, śmigłowców Mi-2, W-3, Mi-8 i Mi-24, czy też transportowców C-130 i C-295M.

Niestety: z uwagi na wycofanie samolotów (koniec resursów) w pokazach nie weźmie udział ich stały bywalec, czyli dębliński zespół Biało-Czerwone Iskry.

Tegoroczne pokazy nie zakończą się przed zmrokiem. W programie Air Show po raz pierwszy znalazł się pokaz nocny.

– Planujemy coś niezwykłego, czego jeszcze na pokazach w Radomiu nie było. To pokaz kunsztu pilotażu po zmierzchu. Główną atrakcją będą wojskowe statki powietrzne wspierane przez lotnictwo Aeroklubu Polskiego. Akrobacje uatrakcyjnią widowiskowe flary i pokaz pirotechniki – zapowiada ppłk. Busz.

Przygotowywana jest także wystawa statyczna, zarówno samolotów, jak sprzętu wykorzystywanego przez wojska lądowe, specjalne, marynarkę wojenną i terytorialsów. Pojawią się czołgi, transportery opancerzone, armaty, zestawy przeciwlotnicze, radary, broń osobista żołnierzy, symulatory i drony. Widzowie obejrzą m.in. pokaz sprzętu przemysłu obronnego. Organizatorzy liczą również na obecność sprzętu amerykańskiego wykorzystywanego przez jednostki USA stacjonujące w Polsce.

Hasłem sierpniowego Air Show będzie „Niezwyciężeni w przestworzach”, a jego motywem przewodnim 90. rocznica udanego przelotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego nad Atlantykiem, co zakończyło się pobiciem ówczesnego rekordu świata w odległości lotu.

Nie wiemy jeszcze, kiedy ruszy sprzedaż biletów, ani tego, ile będą kosztować. – Informację o sprzedaży biletów podamy niebawem. Trwa procedura związana z wyborem ich dystrybutora – mówi pani podpułkownik. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

4te Piętro – mistrzowie rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego
galeria

Znamy mistrzów rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego

4te Piętro wygrało mistrzostwo. W ostatniej kolejce Łukasz Łukawski i jego koledzy pewnie pokonali Back to the Roots.

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Joga to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. Aby jednak czerpać z niej pełne korzyści, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Sprawiają one, że ćwiczenia jogi są bardziej komfortowe i efektywne. Jakie są niezbędne akcesoria do jogi?

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Szukasz sposobu na niedrogie i komfortowe podróżowanie? Autokar może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Dzięki dobrze dobranym biletom nie tylko oszczędzisz, ale też zyskasz wygodę i swobodę planowania. Zobacz, jak podejść do tematu mądrze i wycisnąć z podróży jak najwięcej.

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością stawiania czoła bardzo wielu różnorodnym wyzwaniom. Polskie przepisy podatkowe niejednokrotnie zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców podejmuje decyzję o przeniesieniu swojej działalności do Czech. Jak wygląda rejestracja spółki u naszych południowych sąsiadów? Szereg przydatnych informacji na ten temat prezentujemy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Czy mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Wrotków słusznie boją się skutków otwarcia Centrum Integracji Cudzoziemców przy Diamentowej? Podczas wczorajszej konferencji marszałek Jarosław Stawiarski zapewnił, że ze wszystkich centrów na Lubelszczyźnie korzystają głównie obywatele Ukrainy.

Bright Ede swój debiut na boiskach PKO BP Ekstraklasy uczcił bramką

Bight Ede (Motor Lublin): To był dla mnie wyjątkowy dzień

Debiut na poziomie PKO BP Ekstraklasy, debiut w nowej drużynie, a na koniec jeszcze debiut przed kamerami Canal+Sport. Bright Ede ma za sobą kapitalny występ w niedzielnym meczu Motoru Lublin ze Stalą Mielec (4:1) i na pewno na długo tego spotkania nie zapomni.

Coś spadło w okolicach Cycowa

Obiekt nieznanego pochodzenia spadł na pole pod Cycowem. Czy to fragment rakiety?

W gminie Cyców w powiecie łęczyńskim w nocy z poniedziałku na wtorek z nieba spadł tajemniczy obiekt. Nocne niebo najpierw rozświetlił błysk, a potem dał się słyszeć huk. Na miejsce wezwano służby. Czy to fragment rakiety Elona Muska? Polska Agencja Kosmiczna sprawy na razie nie komentuje.

Bogdanka LUK Lublin. musi wygrać w Kędzierzynie-Koźlu, aby myśleć o awansie do strefy medalowej

Bogdanka LUK Lublin gra z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i musi wygrać

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Początek wtorkowego spotkania o godzinie 20.30

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium