Urszula Dudziak i Marek Kościkiewicz w imieniu polskich polskich pisarzy, dziennikarzy, artystów przekazali 21 marca List Otwarty do Prezydenta i Premiera. W liście artyści apelują o poparcie dla unijnej dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Przyjęcie nowego prawa zagwarantuje uczciwe zasady rozliczania się z twórcami za zarobkowe wykorzystywanie ich dzieł w internecie.
W liście piszą m.in.: „Prosimy Pana Prezydenta i Pana Premiera o wsparcie dla unijnej dyrektywy o prawach autorskich. To pozwoli nam wszystkim odzyskać kontrolę nad polską kulturą. Polską tożsamość i suwerenność można budować dzięki silnej, narodowej kulturze”.
Pełna treść listu:
Pan Prezydent Andrzej Duda
Pan Premier Mateusz Morawiecki
Szanowny Panie Prezydencie,
Szanowny Panie Premierze,
Zwracamy się do Panów z apelem o obronę polskiej kultury, która jest zagrożona przez wielkie, ponadnarodowe, internetowe korporacje. Firmy takie jak Google, Facebook lub YouTube zarabiają setki milionów dolarów na dziełach polskich artystów i autorów. Poza tym, że nie odprowadzają w Polsce podatków lub płacą je w minimalnym zakresie, to również nie dzielą się ogromnymi zyskami z twórcami, dzięki którym osiągają ogromne profity.
Co więcej – wszelkie próby protestu lub choćby polemiki z nieetycznym wyzyskiwaniem kultury są przez technologiczne giganty zagłuszane, manipulowane lub wręcz zakłamywane. Monopoliści dzięki swej potężnej sile przekazu przedstawiają siebie jako strażników wolności wypowiedzi w internecie, podczas gdy de facto uciszają w sieci wszystkich, którzy chcą mówić o faktach niewygodnych dla interesów Google, YouTube i Facebooka.
W najbliższych dniach Parlament Europejski podejmie decyzję o tym czy przyjąć artykuły 11 i 13 unijnej dyrektywy o prawach autorskich na jednolity rynku cyfrowym. Przepis zobowiąże najpotężniejsze internetowe korporacje takie jak Google, YouTube i Facebook do uczciwego dzielenia się zyskiem z twórcami. To rozwiązanie nie będzie dotyczyć mniejszych internetowych platform i wydawnictw, co oznacza, że, wbrew temu co twierdzą internetowi monopoliści, polscy cyfrowi przedsiębiorcy nie będą obciążeni żadnymi dodatkowymi kosztami. Zmiany nie obciążą w żaden sposób użytkowników internetu ani też – nie zagrożą wolności słowa i dostępu do treści. Opowieść o ACTA2 i cenzurze w sieci była narracją wymyśloną przez agencje lobbingowe pracujące dla wielkich międzynarodowych koncernów. Wg badań opinii publicznej publikowanych przez media w lutym tego roku ponad 65 proc Polaków opowiada się za uchwaleniem dyrektywy o prawach autorskich a jedynie 17 proc jest przeciw.
Niemal wszystkie kraje Unii Europejskiej potwierdziły swoją zgodę na artykuły 11 i 13 unijnej dyrektywy. Polska i polski rząd nie potrzebuje kolejnego konfliktu z Unią.
Prosimy Pana Prezydenta i Pana Premiera o wsparcie dla unijnej dyrektywy o prawach autorskich. To pozwoli nam wszystkim odzyskać kontrolę nad polską kulturą. Polską tożsamość i suwerenność można budować dzięki silnej, narodowej kulturze.
W imieniu polskich pisarzy, dziennikarzy, artystów
Urszula Dudziak, Marek Kościkiewicz