Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

5 września 2018 r.
7:48

Nastolatkowie pobili policjanta w parku?

11 15 A A

Osiemnaste urodziny w parku w Wołominie zakończyły się bójką z policjantem, który interweniował po służbie. Świadkowie, do których dotarliśmy, oskarżają policjanta, że był pijany i użył broni. Policja i prokuratura zaprzeczają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To był jeden z ostatnich dni wakacji. Nastolatkowie z Wołomina spotkali się w parku przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego. Cześć osób świętowało osiemnaste urodziny jednego z kolegów. Nagle na miejscu pojawił się policjant w cywilu. Powodem jego interwencji miała być bójka nastolatków.

- Powiedział, że jest policjantem i, że ich zachowanie musi być zgodne z prawem. Funkcjonariusz obezwładnił jednego z mężczyzn. W tym momencie został uderzony w głowę. Upadł, był kopany i uderzany kastetem. Kopano go po głowie, klatce piersiowej – mówi kom. Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

Policjant został ranny. - Ma stłuczenie głowy, ze wstrząśnieniem mózgu, krwiak okularowy jednego z oczodołów, liczne otarcia, zasinienia okolic twarzy, ucha, klatki piersiowej, kończyn górnych – wylicza Marcin Saduś, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie.

Funkcjonariusz pracuje w policji 22 lata. Najpierw służył w pobliskiej Kobyłce, a potem w Wołominie. Patrolował ulice w nieoznakowanych radiowozach. Tuż przed bójką zakończył pracę.

Matka głównego podejrzanego 16-latka oskarża go, o sprowokowanie zajścia w parku. - Mój syn zaczął się wygłupiać. Interweniujący doszedł do wniosku, że jest to jakaś bijatyka. Zaczął krzyczeć do dzieci wulgarnymi słowami, żeby się stąd wynosiły – opowiada.

Zdaniem matki, mężczyzna nie poinformował młodzieży, że jest policjantem.

Pani Danuta ma siedmioro dzieci. Jej 16-letni syn z dziewczyną świętowali osiemnaste urodziny kolegi. - Policjant coś powiedział do syna, który podobno mu coś odpyskował. Koło mojego syna stała jego dziewczyna. Ten pan podszedł, zamachnął się i ją uderzył. Ona upadła. To jest dziecko, które nie pozwoli, żeby była bita kobieta. Na dokładkę była to jego dziewczyna – mówi pani Danuta.
- Ten pan obezwładnił mojego syna chwytem stosowanym przez funkcjonariuszy policji. Usiadł na moim synu i podobno zaczął go bić – dodaje.

Matka drugiego 16-latka, który jest oskarżony o pobicie policjanta, także uważa, że funkcjonariusz był agresywny wobec nastolatków. - Żadne dziecko nie kopało [policjanta – red.]. Tylko chłopczyk 13-letni wziął hulajnogę i zdzielił go – mówi.

To właśnie 13-latek zadał policjantowi najpoważniejsze ciosy. Jego matka jest zszokowana, że syn będąc w parku przyłączył się do bójki. - Gdyby wiedział, że to policjant, to pierwszy by uciekał – uważa.

Czwarta matka, z którą rozmawialiśmy, uważa że jej 15-letni syn nie uczestniczył w bójce z policjantem. W czasie zajścia rozmawiał z nią przez telefon, co powinno być zarejestrowane na pobliskim monitoringu.

- Myślę, że mój syn został objęty hurtem, ponieważ wcześniej miał przewinienia i trafił do młodzieżowego ośrodka wychowawczego. Powiedział mi, że naprawdę nie uderzył policjanta – mówi.

Dotarliśmy do świadków, którzy widzieli wydarzenia w parku. O sprowokowanie bójki oskarżają policjanta. Funkcjonariusz miał być też pijany. Jedna z osób twierdzi, że użył broni.

- Byłam w mieszkaniu. Usłyszałam dwa strzały. Mam kota, który boi się wystrzałów, i przez to oblałam się piciem. Wyszłam zobaczyć, kto jest taki mądry? Patrzę, że przy ławce jest dorosły facet, który kłóci się z dziećmi. Widziałam jak dziewczynka stanęła przodem do tego pana, tyłem do chłopaka. I mówi, żeby mężczyzna zostawił ich w spokoju. Dostała w twarz. Przewróciła się, zaczęła płakać. On tego chłopaka powalił na ziemię, zaczął go okładać pięściami. On na nim klęczał. Później się podniósł i go kopnął, chyba trzy razy. Młodzież go nie biła – opowiada Teresa Klepacka świadek. I zaznacza. - Policjant stał, rozmawiał przez telefon. Był pijany. Chwiał się na nogach i po bełkocie było czuć, że jest wypity.

18-letni Wojciech i Julia tego wieczoru byli w pobliżu parku. Nie wiedzą, co spowodowało interwencję policjanta. Całe zajście znają od momentu, gdy funkcjonariusz próbował obezwładnić 16-letniego chłopaka.

- Ten policjant podchodził do niego, łapał go za szyję, próbował go bić – mówią.

Czy policjant był kopany? - Nie było nic takiego. To jest nieprawda – mówią.

Czy funkcjonariusz mówił, że jest z policji? - Nie. On prawdopodobnie był pod wpływem alkoholu. Stał kawałek ode mnie i czuć było alkohol. Myślałem, że to jest normalny gościu, który zaczepił ich, że siedzą. To jest problem, że go przy nas nie zbadali alkomatem – mówi Wojciech.

18-latkowie zostali przesłuchani. - Nie potraktowali naszych zeznań zbyt poważnie. Pomyślałem, że może chcą bronić tego policjanta. Jak powiedziałem, że czułem od tego policjanta alkohol, to ta pani się śmiała. Powiedziała, że to niemożliwe – opowiada Wojciech.

Policja i prokuratura bronią policjanta. Materiał dowodowy zebrany podczas śledztwa wskazuje na to, że policjant interweniował zgodnie z prawem.

- Nie ma tam możliwości, że to policjant sprowokował tę sytuację. Pojawiły się też informacje, że policjant był nietrzeźwy. Zostało to bardzo szybko obalone. Wskazaliśmy, że policjant został zbadany na zawartość alkoholu w organizmie. Badanie pokazało 0,0 promila. Pojawiły się oskarżenia, że miał używać broni palnej. Też takiej możliwości nie ma, bo policjant nie ma, ani broni palnej, a służbowa broń była pozostawiona w służbowej szafie – mówi kom. Sylwester Marczak i dodaje. - W naszej ocenie, jako policjantów stołecznej policji i w mojej, była to wzorowa postawa policjanta.

- Na tę chwile nie da się w sposób jednoznaczny ustalić, w którym momencie funkcjonariusz powiedział, że jest policjantem. Z jego zeznań wynika, że nastąpiło to niemal na początkowym etapie interwencji. Jeśli chodzi o wyjaśnienia podejrzanego, czy też innych osób, które były przesłuchane, miało to miejsce, kiedy już doszło do kontaktu fizycznego między funkcjonariuszem policji, a pozostałymi uczestnikami zdarzenia – mówi prokurator Marcin Saduś.

18–latkowi, który w parku świętował swoje urodziny grozi 10 lat więzienia. Chłopak nie przyznaje się do pobicia funkcjonariusza, oskarżył o to swoich kolegów. Został wypuszczony przez sąd. Czterech nastolatków trafiło do schroniska dla nieletnich, gdyż już wcześniej byli notowani.

Policjant, który podjął interwencję w parku nie zgodził się na wypowiedź przed kamerą. Możemy streścić to, co nam powiedział. Uważa, że musiał interweniować, bo widział bijących się nastolatków. Był trzeźwy, nie miał broni i nie uderzył dziewczyny. Dodał, że nastolatkowie, którzy go pobili znają w tym mieście każdego policjanta i doskonale wiedzieli, z kim mają do czynienia.

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium