Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 listopada 2024 r.
14:12

Nie mówicie o śmierci, mówcie o nieśmiertelności

0 A A
(fot. Nadesłane)

Wydaje mi się, że to jest ważne, abyśmy jako chrześcijanie potrafili zobaczyć, że śmierć jest tylko wydarzeniem, przez które musimy przejść, ale przechodząc do nieśmiertelności – mówi Tomasz Dostatni, dominikanin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dziewięć lat temu z ojcem Janem Górą wracałem z Jamnej w okolicach Zaduszek. Jechaliśmy do Katowic, gdzie spotkaliśmy się z arcybiskupem Damianem Zimoniem, który w tych dniach kończy 90 lat. I on nam powiedział taką myśl, która mnie od tamtego czasu nurtuje. Mówił do nas, w końcu do księży, do kaznodziejów: „Nie mówicie o śmierci, mówcie o nieśmiertelności”. Wydaje mi się, że to jest ważne, abyśmy jako chrześcijanie potrafili zobaczyć, że śmierć jest tylko wydarzeniem, przez które musimy przejść, ale przechodząc do nieśmiertelności. Wydaje mi się, że my ciągle o tym zapominamy. Boimy się śmierci i to jest oczywiste. Boimy się cierpienia i to jest oczywiste.

Ale musimy w sobie, jako chrześcijanie, nieść nadzieję i nieść wiarę, że z momentem śmierci nasza wędrówka się nie kończy.

Za co dziękować

Tu trzeba sobie drugą rzecz powiedzieć: wszyscy jesteśmy równi w odniesieniu do śmierci i wszyscy ten próg musimy przejść w taki czy w inny sposób. Ale ten czas zaduszkowy, czas pogrzebów najbliższych, w których uczestniczymy – to jest taki czas, żebyśmy potrafili dziękować za ludzi, z którymi żyliśmy, którzy byli naszymi rodzicami, krewnymi, przyjaciółmi. Za co dziękować?

Dziękować za dobro, za miłość, którą od nich doświadczaliśmy. Śmierć, czas pogrzebu, to jest taki moment, że powinniśmy powiedzieć: dziękuję.

I teraz takie króciutkie obrazy.

Nicość nicości

Przed laty uczestniczyłem w wystawie w Muzeum Narodowym w Poznaniu, która nazywała się „Vanitas vanitatis” czyli marność marności, nicość nicości. Wystawa pokazywała polską, barokową tradycję odchodzenia, umierania, wielkich pogrzebów. Zapamiętałem dwie rzeczy z tej wystawy. Po pierwsze zapamiętałem portrety trumienne. To jest polska tradycja, nieznana poza naszym krajem. Nie było wtedy fotografii, nie było telewizji, nie było internetu, a rody szlacheckie czy ziemiańskie chciały zachować twarz, zachować portret zmarłego, który umieszczano na trumnie, ale nie wkładano ich do grobu. Pozostawały w domach, dworach, pałacach.

A drugi moment związany z tą wystawą, to barokowa tradycja tańca śmierci. Na tych, do dziś zachowanych obrazach śmierć bierze w taniec każdego człowieka. Myślę, że to warto sobie w zaduszkowym czasie przypominać.

Najpiękniejsza modlitwa

Kiedy uczestniczę w pogrzebie kogoś bliskiego czy kogoś chowam, to często przypominam taki fragment z Wyznań św. Augustyna; jednej z najważniejszych książek chrześcijaństwa. Oto umiera matka św. Augustyna, Monika. Traci przytomność, jest w lekkim letargu, w pewnym momencie odzyskuje przytomność, widzi zatroskanego Augustyna, widzi całą rodzinę i wtedy mówi takie słowa: Nieważne, gdzie mnie pochowanie, ważne byście pamiętali o mnie przy mszy świętej. To stara tradycja mówiąca o tym, że najpiękniejszą modlitwą za zmarłych jest msza święta.

Obraz z Lublina

To jest Jan Kochanowski, który zmarł w Lublinie. To są jego „Treny”, najpiękniej wyrażony w literaturze polskiej żal związany ze śmiercią córki. „Treny” pokazują ból, pokazują cierpienie. Odejście każdego człowieka to jest jego „zniknienie”: „Wielkieś uczyniła pustki w domu moim, moja droga Orszulo, tym zniknieniem swoim”.

Podobne odczucia po latach przedstawiał Roman Brandstaetter po śmierci swoje żony. Poezja jest takim miejscem, gdzie moment rozłąki jest przedstawiony w sposób najbardziej dojmujący.

Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą

I ostatni obraz, najbardziej znany, często cytowany. To jest ksiądz Jan Twardowski, kiedy mówi: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Zawsze proponuję, że jak ktoś jest w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu, to obok kościoła Wizytek, w takim małym parku jest ławeczka ks. Jana Twardowskiego z jego rzeźbą. Można sobie usiąść na tej ławeczce, można nacisnąć taki guzik i ks. Jan czyta wiersze, między innymi ten o tym, że spieszyć się kochać ludzi. I znowu, trochę tak jak w przypadku tej córeczki Jana Kochanowskiego – bez względu na to, ile ma lat umierający – to zawsze w nas pozostaje, obok dziękczynienia, moment zastanowienia: czy myśmy naszych najbliższych na tyle kochali, bo oni szybko znikają.

Na koniec chciałbym zacytować fragment Ewangelii św. Jana, który na pogrzebach jest od czasu do czasu czytany. Chrystus mówi, że kto widzi Ojca i wierzy w niego, ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Teraz na końcu wracam do początku: śmierć, ale nieśmiertelność. Nieśmiertelność czyli życie wieczne czyli zmartwychwstanie. To jest chrześcijańska perspektywa, o której powinniśmy pamiętać, kiedy pójdziemy na groby ze zniczem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dziś  w Kraśniku wspólnie ćwiczyli strażacy PSP i terytorialsi
SŁUŻBY W AKCJI
galeria

Strażacy i terytorialsi ćwiczyli w Kraśniku

Dziś, 6 listopada, w Kraśniku wspólnie działali strażacy i terytorialsi.

W Zamojskim Domu Kultury, świętującym w tym roku 60-lecie swojego istnienia dyrektor nie zmieniał się od kilkunastu lat, w BWA dyrektor ma za sobą ponad 20 lat pracy na stanowisku
NA CV JUŻ ZA PÓŹNO

Szukają dwóch dyrektorów. Kandydatów jest więcej

Kto od stycznia będzie kierował Biurem Wystaw Artystycznych, a kto Zamojskim Domem Kultury? To okaże się w ciągu najbliższych tygodni. We wtorek skończyło się przyjmowanie zgłoszeń do konkursu. Chętnych jest całkiem sporo.

Koniec z autobusami widmo. Jak jest w rozkładzie, to ma być na przystanku
PO NASZYM ARTYKULE

Koniec z autobusami widmo. Jak jest w rozkładzie, to ma być na przystanku

Możliwość czasowego zawieszania kursów miała jakiś sens podczas pandemii, a teraz mogą grozić za to kary. To ważna informacja dla przewoźników, ale przede wszystkim dla pasażerów komunikacji pozamiejskiej.

Illusion, Frontside i Hostia na scenie Zgrzycie
koncert
9 listopada 2024, 19:00
film

Illusion, Frontside i Hostia na scenie Zgrzycie

Taki skład jest w stanie skruszyć najtwardszy strop i rozruszać każdą imprezę. Już w najbliższą sobotę Illusion, Frontside i Hostia wystąpią w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Wolontariuszki z zamojskiego Ekonomika są już przygotowane do sobotniej akcji. Zapewniają, że bardzo chętnie poświęcą swój wolny czas
PROFILAKTYKA
9 listopada 2024, 12:00
galeria
film

#azbadajto w Zamościu. Rak to nie wyrok

Miejsce raka jest w wodzie, nie w Twoim ciele. Miej odwagę się badać. Odważni wygrywają. Łatwiej zapobiec, niż naprawić szkody po raku – z takimi hasłami na kubkach, naklejkach, ulotkach i przypinkach młodzież zamojskiego Ekonomika będzie w sobotę zachęcać do regularnej profilaktyki.

Poławiacze Pereł w Teatrze Starym
teatr
8 listopada 2024, 19:00

Poławiacze Pereł w Teatrze Starym

W piątek (8 listopada) w lubelskim Teatrze Starym odbędzie się improwizowany spektakl „Niemożliwe Historie w kilku aktach” w wykonaniu Poławiacze Pereł Improv Teatr.

Prowadził busa i nie zauważył jadącej furmanki
NA DRODZE

Prowadził busa i nie zauważył jadącej furmanki

Nietypowe zgłoszenie otrzymali w środę chełmscy policjanci. W Rejowcu Fabrycznym doszło do zderzenia busa z furmanką.

Lustro: Zbigniew Pater. Rektor z pasją i marzeniami
DO ZOBACZENIA
film

Lustro: Zbigniew Pater. Rektor z pasją i marzeniami

W najnowszym odcinku Dziennikowego Lustra gościem jest prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej, który 16 kwietnia 2024 roku rozpoczął swoją drugą kadencję na tym prestiżowym stanowisku. Z Politechniką Lubelską związany jest od niemal czterech dekad, a jego życie zawodowe i naukowe jest ściśle związane z rozwojem tej uczelni

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Myślę, że 40 punktów na koniec sezonu da utrzymanie
NA BOISKU

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Myślę, że 40 punktów na koniec sezonu da utrzymanie

Rozmowa z Mateuszem Stolarskim, trenerem Motoru Lublin

Głównym celem programu „Edukacja z wojskiem” jest podniesienie świadomości dzieci oraz młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności
BEZPIECZEŃSTWO

Alarm, ewakuacja i szukanie schronienia. Trzy godziny z wojskiem

W ponad 50 lubelskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej poprowadzą lekcje z wojskowości, bezpieczeństwa i obrony cywilnej. Ruszyła druga edycja programu „Edukacja z wojskiem”.

Uwaga! Gęsta mgła w całej Polsce. IMGW wydaje alerty
ALERT POGODOWY

Uwaga! Gęsta mgła w całej Polsce. IMGW wydaje alerty

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pogodowy dotyczący gęstych mgieł. Ostrzeżenie obowiązuje niemalże w całej Polsce.

Nowe place zabaw powstaną również przy placówkach oświatowych: SP nr 8, 7 i 11 w Chełmie.
Karuzela i Zjeżdzalnia

Place zabaw w Chełmie. Jeden już jest, a będą jeszcze trzy

Zadaszone wieże z zjeżdżalniami, ścianki wspinaczkowe, karuzele, huśtawki i piaskownice. Jeszcze tylko nowa, bezpieczniejsza nawierzchnia i gotowe.

Serial Elsbeth
DO ZOBACZENIA

Elsbeth z własnym serialem. Premiera już dziś

Coś dla tych, którym podobały się seriale „Żona idealna” i „Sprawa idealna”. Znana z obu postać Elsbeth Tascioni doczekała się własnego serialu. Dziś - 6 listopada - polska premiera.

Motor Lublin ostatni mecz w tym roku rozegra 7 grudnia

Motor Lublin ostatni mecz w tym roku rozegra 7 grudnia

W środę poznaliśmy dokładny terminarz 18. kolejki PKO BP Ekstraklasy. To będzie ostatnia seria gier, która odbędzie się w 2024 roku i pierwsza z rundy rewanżowej. Piłkarze Motoru Lublin zagrają na wyjeździe z Rakowem Częstochowa. To spotkanie zaplanowano na sobotę, 7 grudnia (godz. 20.15).

Masz jakiś problem? Powiedz o nim Rzecznikowi Praw Obywatelskich
KONSULTACJE

Masz jakiś problem? Powiedz o nim Rzecznikowi Praw Obywatelskich

W czwartek mieszkańcy borykający się z problemami mogą przyjść do lubelskiego ratusza. Dyżur będzie pełnić przedstawiciel biura Rzecznika Praw Obywatelskich

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!