Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wybrała film „Powidoki” w reż. Andrzeja Wajdy na polskiego kandydata do Oscara w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”
Zdaniem komisji*, film „Powidoki” ma dużą szansę zyskać przychylność Amerykańskiej Akademii Filmowej, której członkom tak bliskie są ideały obywatelskiej wolności i swobody.
– Najnowszy film Andrzeja Wajdy jest przejmującą, uniwersalną historią niszczenia jednostki przez totalitaryzm. Reżyser przedstawił świat, w którym piękno, sztuka, niezależność twórcza są prześladowane – podkreślili członkowie Komisji Oscarowej.
Argumentują też, że Andrzej Wajda zawsze w sposób szczególny odnosił się do bohaterów i ich osobistych historii. Stawiając człowieka w centrum swojego zainteresowania, nie uchyla się od wnikliwej analizy jego złożonych relacji z często brutalnie ingerującym w życie jednostki światem. Dziś warto docenić tych, którzy konsekwentnie i z wielką odpowiedzialnością potrafią pokazać los ludzki w jego indywidualnym, intymnym wymiarze, ale i w konfrontacji z niosącą zagrożenia rzeczywistością.
Bohaterem filmu „Powidoki” jest Władysław Strzemiński, artysta, który doświadczył w czasach socrealizmu dramatycznych skutków swoich wyborów artystycznych. W rolę głównego bohatera wcielił się Bogusław Linda. Na ekranie partnerują mu m.in. Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz i Krzysztof Pieczyński. Autorem scenariusza jest Andrzej Mularczyk, a autorem zdjęć Paweł Edelman.
Światowa premiera „Powidoków” odbyła się podczas 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Film był prezentowany w ramach sekcji Masters obok produkcji takich reżyserów, jak m.in. Wim Wenders, Cristian Mungiu, Carlos Saura, Pedro Almodóvar, Kim Ki-Duk czy bracia Dardenne.
Nowy film Andrzeja Wajdy został w Toronto znakomicie przyjęty przez widzów i krytyków filmowych. W najbliższym czasie zostanie pokazany na kilku prestiżowych międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Chicago, Rzymie i Busan.
– To najmocniejszy, najbardziej gniewny film Andrzeja Wajdy od lat – ocenił dyrektor festiwalu w Toronto, Piers Handling.
Po kanadyjskim pokazie, w zagranicznej prasie ukazały się pierwsze recenzje filmu. W „The Economist” czytamy, że Andrzej Wajda w wieku 90 lat zrealizował przejmujące dzieło. „Film, którego operatorem jest Paweł Edelman, to niepokojący portret tragicznego życia. Obrazy są rozbite, tak samo jak iluzje” – napisał krytyk.
W jednym z najbardziej prestiżowych światowych magazynów filmowych „The Hollywood Reporter” Stephen Dalton pisze: „Mistrz Jedi polskiego kina Andrzej Wajda przedstawia w »Powidokach« kolejny gorzki epizod z brutalnej historii swojego kraju. Tym razem tematem czyni awangardowego malarza Władysława Strzemińskiego, męczennika filisterskiej, stalinowskiej ortodoksji, ale jest być może cień osobistej identyfikacji w tym liście miłosnym od jednego polskiego artysty dysydenta do drugiego. […] »Powidoki«, jak każdy obraz Wajdy, są filmem elegancko zmontowanym, przepięknie oświetlonym i wyreżyserowanym ze smakiem”. Zdaniem Daltona, Wajda przedstawia Strzemińskiego jako odważnego i „niemal świętego bojownika o artystyczną wolność”.
Producentem filmu jest Akson Studio, a koproducentami Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska, EC1 Łódź - Miasto Kultury i Fundacja Tumult. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Specjalny przedpremierowy pokaz filmu w Polsce miał miejsce podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Film dystrybuuje Akson Dystrybucja.
* Komisja Oscarowa
Sławomir Idziak, Agnieszka Holland, Anna Biedrzycka-Sheppard, Ola Maślik, Jacek Bromski, Jakub Duszyński, Paweł Mykietyn, Magdalena Sroka, Katarzyna Mazurkiewicz.