Sąd w Southwark skazał w poniedziałek czterech mężczyzn i jedną kobietę na kary więzienia za wyłudzenie ulg podatkowych pod pretekstem kręcenia filmu. Na udział w domniemanym filmie nabrało się dwoje popularnych aktorów.
Gdy urząd podatkowy zaczął oszustom deptać po piętach, dla uwiarygodnienia wersji, że film jest na serio, nakręcili kilkuminutową migawkę z udziałem znanej z telewizyjnych seriali pary aktorskiej, Andrei McLean i Marca Bannermana - oboje dali się nabrać oszustom.
Przygotowano też fałszywą dokumentację mającą wykazać, że spółka filmowa "Evolved Pictures" ma zagwarantowane źródła finansowania na sumę 19,6 mln funtów z jordańskiej firmy produkcji filmowej.
Sporządzono co najmniej 10 wersji scenariusza, wydrukowano plakat i przystąpiono do wstępnych zdjęć w plenerze. Pracownikom urzędu podatkowego pokazano nawet ośmiominutowego zwiastun rzekomego filmu pod wymownym tytułem "Krajobraz kłamstw".
Skazana na 4 lata i 8 miesięcy więzienia 31-letnia Aoife Madden powiedziała urzędowi podatkowemu, że jest spokrewniona z irlandzką aktorką Sinead Cusack i że nakłoni ją i jej męża, znanego aktora Jeremy'ego Ironsa, do zaangażowania się w film.
Madden twierdziła, że ma biuro przy ekskluzywnej Harley Street w Londynie, które okazało się pustym pokojem. Ośmiominutowy zwiastun dla urzędu podatkowego nakręcono w jej prywatnym mieszkaniu nakładem 5 tys. funtów. Ostatecznie urząd podatkowy przejrzał jej grę.
"To wyrafinowany i szczegółowy oszukańczy projekt obejmujący sporządzenie i wprowadzenie do obiegu dużej ilości fałszywych dokumentów" – stwierdziła sędzia Juliet May.
"Mózg" "Krajobrazu kłamstw", deweloper Basar Al-Issa, został skazany na 6,5 roku więzienia, wykładowca finansów na Uniwersytecie Wschodniego Londynu Tariq Hassan oraz jordański biznesman Osama Al-Baghday otrzymali kary po 4,5 roku pozbawienia wolności, zaś architekt Ian Sherwood został skazany na 3,5 roku więzienia.