Wszystkie umowy zawierane przez krasnostawski Urząd Miasta można już znaleźć w internecie. Kraśnicki magistrat też je pokaże, ale dopiero w 2020 r.
Do ujawniania takich danych namawia samorządy Fundacja Wolności.
– Po jesiennych wyborach zwróciliśmy się do kilku samorządów aby informację na temat zawieranych umów publikowali w Biuletynie Informacji Publicznej. Celowaliśmy w większe miasta – mówi Krzysztof Jakubowski, prezes lubelskiej fundacji.
Już kilka lat temu Fundacja Wolności skutecznie zachęciła do publikacji takich umów Urząd Miasta w Lublinie. W minioną środę w jego ślady poszedł Urząd Miasta Krasnystaw.
– Według zapewnień, jakie otrzymaliśmy w urzędzie, rejestr będzie aktualizowany co miesiąc – mówi Jakubowski. – Na rejestr umów zgodził się również burmistrz Kraśnika. Ale wyznaczył termin jego opublikowania na 2 stycznia 2020 r – dodaje.
Dlaczego trzeba czekać tak długo?
– Informacje na temat zawieranych umów są dostępne w Urzędzie Miasta, ale w formie rejestru w BIP pojawią się najpóźniej od nowego roku. To data graniczna i prawdopodobnie sporządzimy taki rejestr wcześniej – zaznacza Daniel Niedziałek z biura burmistrza Kraśnika. – Jesteśmy w okresie zmian administracyjnych dotyczących organizacji pracy wydziałów, przeglądu obowiązujących procedur i wprowadzania nowych, dlatego chcemy się do tego dobrze przygotować. Żeby ten rejestr był zgodny z regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych – tłumaczy.
Od kilkunastu lat, kiedy burmistrzem Kraśnika był Piotr Czubiński i podczas dwóch kadencji burmistrza Mirosława Włodarczyka – na stronie internetowej miasta są na bieżąco zamieszczane informacje dotyczące m.in. wyników przetargów, umorzeń podatku czy zarobków.
– Kraśnicki magistrat był jednym z pierwszych samorządów na Lubelszczyźnie, który ujawniał takie informacje i ten kierunek zostanie utrzymany – podkreśla Niedziałek.
Informacje te można znaleźć na stronie internetowej pod hasłem „Przejrzysty Urząd”.
Tymczasem Fundacja Wolności złożyła kolejną petycję do burmistrza Kraśnika „o publikację rejestru umów nie później niż w ciągu dwóch tygodni od dnia rozpatrzenia petycji”.