W sobotę – konferencja naukowa i wystawa, natomiast w niedzielę msza święta, apel poległych i uroczystość na cmentarzu parafialnym. W weekend w Kraśniku zaplanowano obchody związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej i bombardowania miasta w 1939 r.
Kulminacyjnym punktem będzie odsłonięcie tablicy na kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w 1939 r. na terenie całego obecnego powiatu kraśnickiego i zostali pochowani na cmentarzu parafialnym w Kraśniku. Do tej pory sądzono, że w mogile spoczywają szczątki żołnierzy Armii Czerwonej. Dr Dominik Szulc, historyk PAN, Społeczny Opiekuna Zabytków Miasta Kraśnik i wiceprezes Kraśnickiego Towarzystwa Regionalnego ustalił jak jest faktycznie. Przeprowadzona przez historyka kwarenda potwierdziła, że w mogile już od blisko 70 lat nie ma szczątków czerwonoarmistów. We wrześniu 1951 r. wszyscy żołnierze armii radzieckiej zostali bowiem ekshumowani na cmentarz wojenny w Kazimierzu Dolnym.
W mogile na cmentarzu parafialnym spoczywają żołnierze WP. W tym miejscu zostały złożone również szczątki cywilnych ofiar II wojny światowej.
Mimo, że tablica na mogile była zmieniana w 1970 r. to błędnej informacji nikt nie poprawił. Stało się to dopiero teraz.
5 sposób 12 żołnierzy WP, których szczątki znajdują się w zbiorowej mogile udało się zidentyfikować, o czym już pisaliśmy. Ich nazwiska, ale też informacja o pochówku cywilnych ofiar znajdą się na nowej tablicy, która zostanie odsłonięta w niedzielę o godz. 14.
Wydarzenie to poprzedzi zaplanowana na sobotę konferencja naukowa (godz. 15) i wernisaż wystawy „5 lat Kraśnika pod znakiem czarnego orła (1939 – 1945)” (godz. 17.30) w Centrum Kultury i Promocji. W niedzielę, przed uroczystością na cmentarzu, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP zostanie oprawiona msza św. w intencji ofiar II wojny światowej (godz. 12). Po apelu poległych uczestnicy uroczystości przejdą na nekropolię przy ul. Cmentarnej.
Zawyją syreny
Urząd Miasta Kraśnik informuje, że w niedzielę o godzinie 13 w celu upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i bombardowania Kraśnika przez lotnictwo niemieckie w 1939 r. na terenie miasta zostaną uruchomione syreny alarmowe.