Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

26 maja 2020 r.
11:04

Położne ze szpitala w Kraśniku bronią oddziału przed likwidacją. "Karetka może nie zdążyć z dojazdem do Lublina"

Dzisiaj położne pracujące w szpitalu w Kraśniku i radny powiatowy Jarosław Czerw spotkali się z dziennikarzami.
Dzisiaj położne pracujące w szpitalu w Kraśniku i radny powiatowy Jarosław Czerw spotkali się z dziennikarzami. (fot. Rozwój i Bezpieczeństwo/Facebook)

Dajcie nam szansę – apelują do zarządu powiatu i radnych położne ze szpitala w Kraśniku. – Niech do zespołu dołączy położnik a w ciągu pół roku potwierdzimy to, że oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy trzeba ocalić. Są różne sytuacje – zaznaczają. – Niekiedy o tym czy ktoś będzie żyć decydują minuty. Karetka może nie zdążyć z dojazdem do Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę na sesji radni powiatu kraśnickiego będą decydować o tym, czy oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy powinien dalej funkcjonować, czy też powinien być zlikwidowany. Likwidację oddziału zakłada bowiem Program naprawczy SP ZOZ w Kraśniku na lata 2019-2021 opracowany "na okoliczność poniesionej straty netto w 2018 r.". W dokumencie jest mowa m.in. o małej liczbie porodów i stratach, które przynosi oddział. Do dalszego funkcjonowania kraśnickiej porodówki, jak przekonują urzędnicy konieczny jest też remont, który pociągnie za sobą następne kilkumilionowe wydatki.

Po poniedziałkowym artykule w Dzienniku Wschodnim skontaktowały się z nami pracujące w kraśnickim szpitalu położne. Bronią oddziału przed likwidacją. Dowodzą, że takie działania przyniosą więcej strat niż korzyści, ponieważ chodzi o ludzkie życie.

– Mówi się tylko o małej liczbie porodów, ale nikt nie wspomina o życiach, które uratowałyśmy, bo kobiety otrzymały pomoc na czas – podkreśla pani Monika*.

– Oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy, to nie tylko poród, jak uważają władze powiatu, to przede wszystkim opieka i pomoc kobiecie w każdym okresie jej życia – podkreślają położne, które zaznaczają, że pacjentki są na oddziale diagnozowane, leczone a także operowane.

– Kiedyś trafiła do nas pacjentka z jednym z najcięższych powikłań w położnictwie – zatorem wodami płodowymi. Ciężarna była w ciężkim stanie. Wysiłkiem wielu osób udało się uratować i matkę i dziecko – opowiada jedna z położnych.

– Są różne sytuacje. Niekiedy o tym czy ktoś będzie żyć decydują minuty. Karetka może nie zdążyć z dojazdem do Lublina –  przestrzega pani Marzena.

– A w naszym zawodzie odpowiadamy nie za jedno, tylko za dwa życia – matki i dziecka – przypominają pracujące na kraśnickim oddziale położne.

– Mamy świetnie wyposażony oddział neonatologiczny. W szpitalu od początku pracuje neonatolog, specjalista, którego nie ma przecież na każdym tego typu oddziale. Tego wszystkiego nie można teraz zaprzepaścić. Zamknąć jest bardzo łatwo, tylko co dalej? – zastanawia się pani Sandra.

– To jest nie do pomyślenia, żeby w tak dużym powiecie nie było porodówki – nie może uwierzyć w zakładany scenariusz pani Lidia.

– Dlaczego władze powiatu nie myślą o młodych kobietach. Czy wszyscy młodzi ludzie mają wyjechać z tego miasta i tego powiatu? – dopytują położne. – Kraśnik nie jest przecież małym miastem, podobnie jak i powiat kraśnicki.

– Dla nas programem naprawczym nie jest likwidacja oddziału tylko zatrudnienie lekarza położnika – przekonują nasze rozmówczynie. I za naszym pośrednictwem apelują: – Dajcie nam szansę. Niech do zespołu dołączy położnik a w ciągu pół roku potwierdzimy to, że oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy trzeba ocalić.

– Jesteśmy świetnie przeszkolonym, zgranym zespołem. Szkoda, żeby to wszystko zniszczyć –  ubolewa pani Ewa*. – Robimy co możemy aby zadbać o pacjentki. Są dobrze przygotowane do macierzyństwa, do opieki nad noworodkami.

– Kobiety doceniają naszą pracę. Największą nagrodą jest dla nas to kiedy opuszczająca oddział matka ze swoim dzieckiem pyta nas czy może się przytulić. I to robi. Takie sytuacje zapadają w pamięć – mówią położne, które twierdzą, że do tej pory zarząd powiatu stał na stanowisku by ratować oddział a nie go zamykać.

– Taka była deklaracja pana starosty na jedynym spotkaniu z nami we wrześniu 2019 r. – mówi pani Iwona*.

Położne podkreślają też, że "ambicją władz powiatu powinno być zabezpieczenie opieki ginekologicznej i położniczej w tak licznym powiecie, a aktualne działania zaprzeczają polityce prorodzinnej jaką promują".

Położne ze szpitala w Kraśniku, które zbierały podpisy pod petycją za utrzymaniem oddziału nie składają broni. Zapowiadają swój udział w środowej sesji Rady Powiatu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium