Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

14 listopada 2017 r.
21:03

Rzeźba prezydenta, krzyż i tablica. Pomnik smoleński stanie przy skrzyżowaniu

0 87 A A
We wtorek na oficjalnym profilu Starostwa Powiatowego w Kraśniku pojawiły się zdjęcia skrzyżowania ul. Słowackiego i Balladyny i informacja o zmianie lokalizacji smoleńskiego pomnika
We wtorek na oficjalnym profilu Starostwa Powiatowego w Kraśniku pojawiły się zdjęcia skrzyżowania ul. Słowackiego i Balladyny i informacja o zmianie lokalizacji smoleńskiego pomnika (fot. Starostwo Powiatowe w Kraśniku)

Nie przy ul. Urzędowskiej, a w okolicy skrzyżowania ulic Słowackiego i Balladyny w Kraśniku ma stanąć pomnik smoleński. Inną ma mieć również formę. Zdecydowanie będzie się różnić od projektu prezentowanego wcześniej przez inicjatorów budowy monumentu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mamy już zgodę miasta na nową lokalizację pomnika – mówi Jan Albiniak, przewodniczący Społecznego Komitetu na Rzecz Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, a jednocześnie przewodniczący Rady Miasta Kraśnik.

Członkowie społecznego komitetu już wiosną br. potwierdzili, że mają już zebrane pieniądze na budowę pomnika upamiętniającego 96 ofiar katastrofy prezydenckiego TU-154. Zaś już dwa lata temu otrzymali również zgodę radnych na ustawienie monumentu przy ul. Urzędowskiej. Lokalizacja pomnika będzie jednak inna, ze względu na to, że budowana droga wojewódzka nr 833 w Kraśniku w większości będzie przebiegać nowym śladem.

Dlatego też nowe miejsce na pomnik to okolice skrzyżowania ulic Słowackiego i Balladyny, naprzeciwko kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej.

– My nic z budową pomnika nie mamy wspólnego, zagospodarowujemy jedynie skwer – dementuje informacje krążące w mieście Piotr Iwan, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Metalowiec”.

Przed inicjatorami budowy pomnika smoleńskiego w Kraśniku jeszcze cała procedura związana z jego budową. – Do starostwa nie wpłynął jeszcze wniosek o wydanie pozwolenia na budowę pomnika – mówi Daniel Niedziałek, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego. – Kilka dni temu ze starostą kraśnickim rozmawiał na ten temat Jan Albiniak, reprezentujący społeczny komitetu budowy i jednocześnie przewodniczący Rady Miasta. Ta inicjatywa budzi duże emocje społeczne, ale dla nas to decyzja administracyjna, a nie politycznai będziemy ją podejmować wyłącznie w kontekście zgodności złożonego wniosku z przepisami.

Niektórzy już teraz mają bowiem wątpliwości, czy planowany monument nie będzie ograniczać widoczności kierowcom przejeżdżającym przez to skrzyżowanie.

Tymczasem przewodniczący społecznego komitetu potwierdza, że planowany monument będzie mieć inną formę niż ta planowana. – Nie zmieni się zaś autor pomnika – zaznacza przewodniczący Albiniak.
Będzie nim Andrzej Krawczak, artysta pochodzący z Kraśnika. – Projekt będzie inny, bo i inne jest miejsce pomnika. Musi współgrać z otoczeniem – podkreśla Albiniak.

Pierwszy projekt przewidywał, że na pomniku znajdzie się orzeł, krzyż i napisy Smoleńsk oraz Katyń. Obecnie mówi się o rzeźbie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Prawdopodobnie będzie wyeksponowana osoba pana prezydenta. Będzie też krzyż i duża tablica, na której zostaną umieszczone nazwiska ofiar – opisuje przewodniczący komitetu, choć od razu zaznacza. – Projekt nie jest jeszcze gotowy, może powstanie jeszcze w tym roku.

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika zaczęli kolejny mikrocykl treningowy. "Nie ma mowy o żadnym strajku"

Piłkarze Górnika zaczęli kolejny mikrocykl treningowy. "Nie ma mowy o żadnym strajku"

Górnik Łęczna w poniedziałek rozpoczął kolejny mikrocykl treningowy. Jego zwieńczeniem będzie pierwszy w tym roku mecz kontrolny z trzecioligową Avią Świdnik. Zanim jednak piłkarze wrócili do zajęć zabrali głos w kwestii zaległości finansowych, o których niedawno informowały media

Zwłoki mężczyzny w jednym z mieszkań na terenie Łukowa

Zwłoki mężczyzny w jednym z mieszkań na terenie Łukowa

Ciało starszego mężczyzny znaleziono w domu jednorodzinnym w Łukowie.

Zabytkowy budynek w centrum miasta sprzedany
AKTUALIZACJA

Zabytkowy budynek w centrum miasta sprzedany

Wybudowany w latach 30. ubiegłego wieku i od blisko dwóch lat pusty charakterystyczny budynek w centrum Lublina znalazł nowego właściciela.

Australian Open. Iga Świątek i Magdalena Fręch awansowały do drugiej rundy

Australian Open. Iga Świątek i Magdalena Fręch awansowały do drugiej rundy

Rozpoczął się Australian Open 2025. W pierwszej rundzie awans wywalczyła Iga Świątek i Magdalena Fręch. Z kolei z turniejem bardzo szybko pożegnała się Magda Linette i Maja Chwalińska

Kobieta wypadła z 10 piętra budynku. W sprawie zatrzymano 5 osób

Kobieta wypadła z 10 piętra budynku. W sprawie zatrzymano 5 osób

Policja wyjaśnia okoliczności tragicznego wypadku do jakiego doszło w weekend w jednym z bloków w Lublinie.

Społeczna odpowiedzialność biznesu. Dlaczego działania CSR są ważne

Społeczna odpowiedzialność biznesu. Dlaczego działania CSR są ważne

Społeczna odpowiedzialność biznesu - co to jest i dlaczego ma tak duży wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw? Bycie właścicielem dobrze prosperującej firmy to nie tylko praca i zarobek, ale również duża odpowiedzialność na wielu płaszczyznach. Niezależnie od tego, czy firmę prowadzimy na Lubelszczyźnie, czy też innych regionach kraju. Dlaczego działania csr są tak ważne?

Sofa do salonu — TOP 3 praktyczne aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze

Sofa do salonu — TOP 3 praktyczne aspekty, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze

Wybór odpowiedniej sofy do salonu to decyzja, która może znacząco wpłynąć na komfort i funkcjonalność przestrzeni dziennej. Sofa stanowi nie tylko miejsce relaksu, ale często jest też centralnym punktem aranżacyjnym salonu. To na niej spędzamy czas z rodziną, przyjmujemy gości czy po prostu odpoczywamy po długim dniu. Warto więc zadbać o to, by zakup ten był przemyślany i dostosowany do naszych potrzeb. Jak podkreślają eksperci, niezależnie od stylu, jaki preferujemy, odpowiedni mebel powinien łączyć w sobie estetykę, wygodę oraz funkcjonalność. Przy wyborze sofy warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych aspektów, które pomogą nam cieszyć się meblem przez wiele lat.

Te szkoły podstawowe są najlepsze. Znamy wyniki plebiscytu Wasza Edukacja

Te szkoły podstawowe są najlepsze. Znamy wyniki plebiscytu Wasza Edukacja

Internetowy portal waszaedukacja.pl opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. W pierwszej setce znalazły się także placówki z województwa lubelskiego.

Jeszcze chyba powalczę

Jeszcze chyba powalczę

Czy sztuczna inteligencja zastąpi pisarzy i wyprze inne zawody kreatywne? Czy w ogóle będą jeszcze książki? O tym, oraz o najnowszym kryminale – Zaprzaniec – rozmawiamy z Andrzejem Mathiaszem, lubelskim autorem kryminalnej serii o prokuratorze Adamie Szmycie

Słownik synonimów – klucz do językowej różnorodności

Słownik synonimów – klucz do językowej różnorodności

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ubogim byłby nasz język bez różnorodności wyrażeń? Słownik synonimów to narzędzie, które otwiera przed nami nieograniczone możliwości w wyrażaniu myśli, emocji i idei. Dzięki niemu możemy przekraczać granice prostoty języka i wprowadzać do niego głębię oraz barwność, które nie tylko przyciągają uwagę, ale także pozwalają na bardziej precyzyjne przekazanie treści.

Nie żyje seryjny morderca zwany "Wampirem z Piotrkowa"

Nie żyje seryjny morderca zwany "Wampirem z Piotrkowa"

Nie żyje seryjny morderca i przestępca seksualny Mariusz Trynkiewicz - poinformował PAP.

Na co dzień zmagają się z trudną rzeczywistością. Rodzice osób z autyzmem chcą stworzyć specjalne centrum
film

Na co dzień zmagają się z trudną rzeczywistością. Rodzice osób z autyzmem chcą stworzyć specjalne centrum

Rodzice osób dorosłych z myślą o przyszłości walczą o lepsze jutro dla swoich dzieci. Ten niezwykle trudny i złożony temat w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi staramy się przybliżyć z Urszulą Ochal i Barbarą Siekierzyńską z fundacji "Żyć z autyzmem". Rodzice chcą dla swoich dzieci stworzyć pierwsze w województwie centrum opieki nad osobami dorosłymi z tym spektrum.

Dwudniową przerwę właściciele stacji chcą wykorzystać na solidne naśnieżenie stoku

Stok narciarski zawiesza działalność. Do kiedy przerwa?

Ani dzisiaj, ani jutro nie będzie można pojeździć na nartach w Jacni (gm. Adamów) na Roztoczu. Właściciele stacji podali powód tej przerwy.

Rytm. Improwizacja. Inspiracje

Rytm. Improwizacja. Inspiracje

MUZYKA Jazz został ze mną dłużej niż mogłem się spodziewać. Druga, że jazz faktycznie odpowiedział na moje ówczesne pytania. I postawił wiele nowych – rozmowa z Michałem Aftyką

Kierowca z Chełma w drodze do celi

Chciał przejechać policjantów, może dostać 10 lat

Do 10 lat więzienia grozi 36-latkowi, który próbował staranować interweniujących funkcjonariuszy. Policjanci znaleźli 36-latka siedzącego w samochodzie. Na widok mundurowych mężczyzna z impetem ruszył i próbował staranować interweniujących policjantów, a następnie uciekł z miejsca.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium