Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

3 czerwca 2010 r.
22:02
Edytuj ten wpis

Jak zrobić pierogi, które wygrały mistrzostwa w Bychawie?

0 0 A A

Kucharze z zamku w Baranowie Sandomierskim wygrali I Mistrzostwa Pierogowe w Bychawie. Fantastyczne pierogi z lina zwaliły z nóg jury, któremu przewodniczył Waldemar Hołówka z Fundacji Klubu Szefów Kuchni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Czy pierogi mogą konkurować z największymi przebojami polskiej kuchni? Na XI Ogólnopolskim festynie "W krainie pierogów”, który w ostatnią niedzielę odbył się w Bychawie zadebiutował bezprecedensowy konkurs kulinarny w Polsce.

– Postanowiliśmy postawić kucharzy z całej Polski przed bardzo trudnym zadaniem. Chodziło o to, żeby każda z drużyn startująca w I Mistrzostwach Pierogowych stworzyła trzy rodzaje pierogów, które stanowiłyby fantazyjne trio – tłumaczy Waldemar Hołówka, przewodniczący jury.


Zadanie okazało się bardzo trudne. – Zrobić dobre pierogi to szuka. Zrobić je w trzech smakach, tak, żeby te smaki grały, to bardzo trudna sztuka – dodaje Mariusz Sawicki z baru "U Saszy”, który w konkursie reprezentował Bychawę.

Takie pierogi tylko u nas

Pierogi są mocną stroną kuchni Lubelszczyzny. W nałęczowskiej restauracji "Stara Apteka” można zjeść pierogi staroruskie, którymi zajadał się Bolesław Prus. To pierogi z kapustą i grzybami z dodatkiem posiekanych jajek na twardo. Próbowałem. Pyszne.


Na bychawskim festynie sprzedawano nawet czeburieki. To duże pierogi z siekanego mięsa, które jedli Tatarzy. Nadziewa się je siekaną wołowiną wymieszaną z jagnięciną i piecze w piecu. Można powiedzieć, że tatarski rarytas to zwielokrotnione kołduny litewskie.
Tradycja robienia czeburieków zachowała się w Łomazach, na skraju Lubelszczyzny. Turyści mogą ich spróbować w restauracji " U Fryzjera” w Kazimierzu Dolnym. Mongolskie pierożki chcą wprowadzić w swoich jurtach właściciele ośrodka jeździeckiego "Żurawiejka” we miejscowości Bukowa Mała na Polesiu.


Wielokulturowa kuchnia coraz chętniej pojawia się w menu restauracji i karczm na Lubelszczyźnie. – Za rok chcemy z Mistrzostw Pierogowych zrobić prawdziwy majstersztyk – zapewnia Mariusz Nawłatyna.
A my prezentujemy zwycięskie pierogi. Najpierw te od Saszy z Bychawy, potem zwycięskie z zamku w Baranowie Sandomierskim.

Rosyjskie pierogi od Saszy

Ruskie pierogi z pikantnym farszem i aromatem podsmażonej cebulki to smak mojego dzieciństwa. Najlepsze są na drugi dzień.


Składniki:
NA CIASTO: pół kilo mąki pszennej, 1 żółtko, 1 łyżka masła, 250 ml ciepłej wody, 1 łyżeczka soli.
NA FARSZ: kilogram ziemniaków, pół kilo twarogu, 2 cebule, sól, pieprz.
Wykonanie:
Ziemniaki należy ugotować w mundurkach, ostudzić, obrać, rozgnieść widelcem. Dodać pokruszony twaróg, delikatnie podsmażoną cebulę, wymieszać, doprawić solą z pieprzem i odłożyć, żeby farsz doszedł swoich smaków. Lepić pierogi, gotować w osolonej wodzie. To klasyka.


Mariusz Sawicki, który zajął w I Mistrzostwach Pierogowych III miejsce poszedł dalej. – Pierogi obsmażyłem na złoto i przygotowałem do nich bardzo mocny sos czosnkowy na bazie majonezu. Tajemnicy farszu nie zdradzę – śmieje się Mariusz Sawicki. Rosyjskie pierogi od Saszy, mocno obłożone czosnkiem i sosem czosnkowym wywołały na twarzach jurorów błogi uśmiech. Zdecydowanie wybiły się ponad inne pierogi Sawickiego.

Zwycięskie pierogi z lina

Małgorzata Ślęzak i Dorota Barszczewska z zamku w Baranowie Sandomierskim zachwyciły jurorów. – Dostaliśmy do spróbowania pierogi z kurkami, pierogi z rabarbarem i pierogi z lina z czerwoną soczewicą i marchewką. Czyli luksusowy tercet pierogów – mówi Waldemar Hołówka.


I rzeczywiście: staropolskie pierogi z kurkami o bardzo wyrazistym i charakterystycznym smaku zanęciły jurorów. Pierogi z lina były arcydziełem. A delikatne pierożki z rabarbarem były w sam raz na deser.
A oto receptura na najlepsze pierogi z Baranowa.


SKŁADNIKI:
50 dag wyluzowanego lina, 1 cebula, 2 marchewki, 20 dag czerwonej soczewicy, 1 żółtko, sól, świeżo zmielony pieprz, sos koperkowo-śmietanowy.
WYKONANIE:
Soczewicę namoczyć i ugotować. Cebulę zeszklić. Mięso lina zemleć, wymieszać z cebulą, soczewicą i tartą marchewką. Wymieszać, dodać 1 żółtko, doprawić solą z pieprzem. Do składników klasycznego ciasta pierogowego dodać tartą marchewkę. Nakładać farsz na ciasto, lepić pierożki (mogą być w kształcie rybek). Ugotować w osolonej wodzie. Podawać z sosem koperkowo – śmietanowym.

Gotuj z Suliszem w Radiu Lublin

W piątek 4 czerwca od 9 do 12 w audycji "Gotuj z Suliszem” najlepsze przepisy na pierogi z Bychawy, porady mistrzów, ciekawostki i nowe trendy w pierogach. Będą przepisy na kołduny, czeburieki, pierogi kresowe, bułgarskie, ukraińskie i gruzińskie. Zapraszamy, Monika Januszek i Waldemar Sulisz.

Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium