Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

3 czerwca 2010 r.
22:02
Edytuj ten wpis

Jak zrobić pierogi, które wygrały mistrzostwa w Bychawie?

0 0 A A

Kucharze z zamku w Baranowie Sandomierskim wygrali I Mistrzostwa Pierogowe w Bychawie. Fantastyczne pierogi z lina zwaliły z nóg jury, któremu przewodniczył Waldemar Hołówka z Fundacji Klubu Szefów Kuchni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Czy pierogi mogą konkurować z największymi przebojami polskiej kuchni? Na XI Ogólnopolskim festynie "W krainie pierogów”, który w ostatnią niedzielę odbył się w Bychawie zadebiutował bezprecedensowy konkurs kulinarny w Polsce.

– Postanowiliśmy postawić kucharzy z całej Polski przed bardzo trudnym zadaniem. Chodziło o to, żeby każda z drużyn startująca w I Mistrzostwach Pierogowych stworzyła trzy rodzaje pierogów, które stanowiłyby fantazyjne trio – tłumaczy Waldemar Hołówka, przewodniczący jury.


Zadanie okazało się bardzo trudne. – Zrobić dobre pierogi to szuka. Zrobić je w trzech smakach, tak, żeby te smaki grały, to bardzo trudna sztuka – dodaje Mariusz Sawicki z baru "U Saszy”, który w konkursie reprezentował Bychawę.

Takie pierogi tylko u nas

Pierogi są mocną stroną kuchni Lubelszczyzny. W nałęczowskiej restauracji "Stara Apteka” można zjeść pierogi staroruskie, którymi zajadał się Bolesław Prus. To pierogi z kapustą i grzybami z dodatkiem posiekanych jajek na twardo. Próbowałem. Pyszne.


Na bychawskim festynie sprzedawano nawet czeburieki. To duże pierogi z siekanego mięsa, które jedli Tatarzy. Nadziewa się je siekaną wołowiną wymieszaną z jagnięciną i piecze w piecu. Można powiedzieć, że tatarski rarytas to zwielokrotnione kołduny litewskie.
Tradycja robienia czeburieków zachowała się w Łomazach, na skraju Lubelszczyzny. Turyści mogą ich spróbować w restauracji " U Fryzjera” w Kazimierzu Dolnym. Mongolskie pierożki chcą wprowadzić w swoich jurtach właściciele ośrodka jeździeckiego "Żurawiejka” we miejscowości Bukowa Mała na Polesiu.


Wielokulturowa kuchnia coraz chętniej pojawia się w menu restauracji i karczm na Lubelszczyźnie. – Za rok chcemy z Mistrzostw Pierogowych zrobić prawdziwy majstersztyk – zapewnia Mariusz Nawłatyna.
A my prezentujemy zwycięskie pierogi. Najpierw te od Saszy z Bychawy, potem zwycięskie z zamku w Baranowie Sandomierskim.

Rosyjskie pierogi od Saszy

Ruskie pierogi z pikantnym farszem i aromatem podsmażonej cebulki to smak mojego dzieciństwa. Najlepsze są na drugi dzień.


Składniki:
NA CIASTO: pół kilo mąki pszennej, 1 żółtko, 1 łyżka masła, 250 ml ciepłej wody, 1 łyżeczka soli.
NA FARSZ: kilogram ziemniaków, pół kilo twarogu, 2 cebule, sól, pieprz.
Wykonanie:
Ziemniaki należy ugotować w mundurkach, ostudzić, obrać, rozgnieść widelcem. Dodać pokruszony twaróg, delikatnie podsmażoną cebulę, wymieszać, doprawić solą z pieprzem i odłożyć, żeby farsz doszedł swoich smaków. Lepić pierogi, gotować w osolonej wodzie. To klasyka.


Mariusz Sawicki, który zajął w I Mistrzostwach Pierogowych III miejsce poszedł dalej. – Pierogi obsmażyłem na złoto i przygotowałem do nich bardzo mocny sos czosnkowy na bazie majonezu. Tajemnicy farszu nie zdradzę – śmieje się Mariusz Sawicki. Rosyjskie pierogi od Saszy, mocno obłożone czosnkiem i sosem czosnkowym wywołały na twarzach jurorów błogi uśmiech. Zdecydowanie wybiły się ponad inne pierogi Sawickiego.

Zwycięskie pierogi z lina

Małgorzata Ślęzak i Dorota Barszczewska z zamku w Baranowie Sandomierskim zachwyciły jurorów. – Dostaliśmy do spróbowania pierogi z kurkami, pierogi z rabarbarem i pierogi z lina z czerwoną soczewicą i marchewką. Czyli luksusowy tercet pierogów – mówi Waldemar Hołówka.


I rzeczywiście: staropolskie pierogi z kurkami o bardzo wyrazistym i charakterystycznym smaku zanęciły jurorów. Pierogi z lina były arcydziełem. A delikatne pierożki z rabarbarem były w sam raz na deser.
A oto receptura na najlepsze pierogi z Baranowa.


SKŁADNIKI:
50 dag wyluzowanego lina, 1 cebula, 2 marchewki, 20 dag czerwonej soczewicy, 1 żółtko, sól, świeżo zmielony pieprz, sos koperkowo-śmietanowy.
WYKONANIE:
Soczewicę namoczyć i ugotować. Cebulę zeszklić. Mięso lina zemleć, wymieszać z cebulą, soczewicą i tartą marchewką. Wymieszać, dodać 1 żółtko, doprawić solą z pieprzem. Do składników klasycznego ciasta pierogowego dodać tartą marchewkę. Nakładać farsz na ciasto, lepić pierożki (mogą być w kształcie rybek). Ugotować w osolonej wodzie. Podawać z sosem koperkowo – śmietanowym.

Gotuj z Suliszem w Radiu Lublin

W piątek 4 czerwca od 9 do 12 w audycji "Gotuj z Suliszem” najlepsze przepisy na pierogi z Bychawy, porady mistrzów, ciekawostki i nowe trendy w pierogach. Będą przepisy na kołduny, czeburieki, pierogi kresowe, bułgarskie, ukraińskie i gruzińskie. Zapraszamy, Monika Januszek i Waldemar Sulisz.

Pozostałe informacje

Gorzej trafić się nie dało

Gorzej trafić się nie dało

Zespoły z województwa lubelskiego w 1/8 finału Orlen Puchar Polski spotkają się najtrudniejszymi z możliwych przeciwników

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

Dzisiaj na studniówce bawią się uczniowie XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania przy ul. Poniatowskiego w Lublinie. Bal zorganizowali w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Herve Matthys od piątku jest nowym piłkarzem Motoru Lublin

Motor Lublin pozyskał obrońcę z Belgii

O tym transferze plotkowało się od dłuższego czasu. W piątek dostaliśmy potwierdzenie. Motor pozyskał czwartego piłkarza podczas zimowego okienka transferowego. Tym razem do drużyny Mateusza Stolarskiego dołączył obrońca z Belgii Herve Matthys.

Arkadiusz Moryto w akcji

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska i Czechy na remis

W drugim meczu na mistrzostwach świata reprezentacja Polski mężczyzn zremisowała z Czechami 19:19. W niedzielę Biało-Czerwoni zagrają ze Szwajcarią, stawką będzie awans do kolejnej rundy (godzina 15.30).

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Na drodze krajowej 76 pomiędzy Łukowem i Stoczkiem Łukowskim doszło do wypadku z udziałem pieszego. Droga jest zablokowana w obydwu kierunkach. Policja kieruje na objazdy przez wioski Szyszki i Aleksandrówkę.

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Podczas najbliższej sesji radni miasta Puławy zdecydują o wystąpieniu ze Związku Miast Nadwiślańskich, do którego stolica powiatu puławskiego należy od 27 lat. Mimo wielu lat członkostwa korzyści z tego wynikających "nie odnotowano".

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)
imprezy
17 stycznia 2025, 20:30

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy.

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Agroprosperis, jeden z ukraińskich agroholdingów, będzie kupował nawozy Grupy Azoty. Umowa z największym producentem i eksporterem płodów rolnych na Ukrainie została już podpisana. To firma, której gospodarstwa liczą 300 tys. hektarów. Agro-gigant posiada nawet własny bank.

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz siódmy przygotowuje się do projektu „Ferie z WOT”. Jest on skierowany przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, którzy zimową przerwę w nauce chcą spędzić aktywnie. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się już 14 lutego br.

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Lubelski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża otrzyma ponad 4,6 mln zł z funduszy unijnych na organizację świetlic opiekuńczo-wychowawczych w miastach województwa lubelskiego. Umowa na to zadanie zostala już podpisana.

Piotr Błażewicz pozostanie na stanowisku dyrektora pogotowia w Zamościu

Błażewicz zostaje w pogotowiu. Wygrał konkurs na dyrektora

Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta Zamość i szef miejskich struktur PiS wygrał konkurs na dyrektora Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu. Nie ma natomiast jeszcze decyzji władz województwa co do stanowiska dyrektora szpitala w Radecznicy.

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Były minister edukacji w rządzie Zjednoczonej Prawicy, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek, potwierdził, że wybiera się do USA. Polityk weźmie udział w poniedziałkowym zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na urząd 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Piłkarze Motoru mają za sobą pierwszy sparing podczas obozu w Turcji, a drugi przy okazji zimowych przygotowań. Podopieczni trenera Mateusza Stolarskiego w piątek zremisowali z węgierskim MTK Budapeszt 1:1. Na boisku w ogóle nie pojawili się: Samuel Mraz i Kaan Caliskaner.

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Policjanci zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o zniszczenie Ściany Pamięci przy dawnym cmentarzu żydowskim w Biłgoraju. Sprawcy grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Budowa Stałej Bazy Lotnictwa Wojskowego w Lublinie, pomimo wcześniejszych trudności, pozostaje w planach Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Jak poinformował prezes Portu Lotniczego Lublin trwają już przygotowania do podpisania umów cywilnoprawnych i operacyjnych między lotniskiem a wojskiem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium