Trzciniaka wprawdzie już nie ma, ale dwa łabędzie wyszły na powitanie pierwszych gości na nowej ścieżce ekologicznej w Nadrybiu. Wokół 3-hektarowego zalewiska jest 8 przystanków tematycznych.
Dzieci ze szkół podstawowych w Nadrybiu, Piasecznie, Malinówce, Puchaczowie, Dratowie i Zezulinie przetestowały wczoraj nową ścieżkę ekologiczną wybudowaną przez kopalnię w Bogdance przy współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków. – Lekcja przyrody na ścieżce jest fajna. Bardzo mi się tu podoba – mówi Klaudia ze szkoły w Malinówce.
Ścieżka przypadła także do gustu pedagogom, opiekunom dzieci. – Tablice informacyjne są duże i czytelne. Opisy proste i łatwe do przyswojenia – mówi Agnieszka Macuba, nauczycielka przyrody w szkole w Dratowie. – Na pewno nauczanie przyrody poprzez wizytę na ścieżce jest dla dzieci o wiele bardziej atrakcyjne, niż poznawanie tych zagadnień w klasie.
Podczas pierwszej wizyty na ścieżce dzieci miały do wykonania kilka zadań. – Musiały określić łańcuch pokarmowy ptaków drapieżnych, zmierzyć trzcinę rosnącą przy brzegu, poszukać i zidentyfikować liście z roślin na ścieżce. Słowem: bardzo ciekawa, żywa lekcja przyrody – dodaje Agnieszka Macuba. Na koniec dzieci otrzymały okazjonalne gadżety związane ze ścieżką w Nadrybiu.
Ścieżka nie jest jeszcze ukończona, bowiem nie ma jeszcze pomostu i wieży widokowej. – Te elementy infrastruktury powstaną w ciągu roku, dwóch – mówi Jarosław Wojewoda z działu marketingu LW Bogdanka. – Do tej pory na organizację ścieżki kopalnia wydała 80 tys. zł – dodaje.
Ścieżkę wytyczono wokół Zalewu Nadrybskiego – sztucznego zbiornika, który powstał w wyniku szkód górniczych. – Mamy tu sytuację, kiedy szkoda górnicza przerodziła się w korzyść dla przyrody – mówi Zbigniew Stopa, prezes zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.
W zależności od pory roku w tym miejscu bytują trzciniaki, rokitniczki, kapturki, piegże czy słowiki szare, bąki, rybitwy białoskrzydłe, białowąse, czarne oraz mewy śmieszki.
Ale nie tylko ścieżka jest przedmiotem planów rekultywacji. – W ciągu najbliższych czterech, pięciu lat hałda przy kopalni diametralnie zmieni swoje oblicze. Po zakończeniu jej użytkowania powstanie tam stok narciarski i trasy: rowerowa oraz do nordic walking. Będzie też mini skansen w dolince oraz kolejna ścieżka przyrodnicza – mówi Laurencja Łyszczarz, kierownik ds. ochrony środowiska w LW Bogdanka.
Ścieżka edukacyjna
Wieś Nadrybie leży w gminie Puchaczów, ok. 50 km od Lublina. Ścieżka edukacyjna umożliwia obserwację różnych typów siedlisk i charakterystycznych gatunków zwierząt. Na ponad dwukilometrowej trasie znajdują się miejsca do odpoczynku, a także przystanki z tablicami edukacyjnymi. Wstęp jest bezpłatny.