Po zrujnowanej kamienicy przy Rynku II w Łęcznej pozostało już wspomnienie. W jej miejsce do końca roku powstanie nowy budynek, m.in. z 12 mieszkaniami socjalnymi
Przypomnijmy, że Rynek II – jako ostatni z trzech rynków w Łęcznej – jest właśnie przebudowywany. Będzie to kosztowało 16 milionów złotych, z czego z unii pochodzi 10 milionów złotych, z budżetu państwa dalsze 1,3 miliona złotych, resztę pokryje budżet miejski.
Jednym z elementów jest budowa nowej kamienicy, w miejsce starego, zrujnowanego budynku. – Miasto podpisało umowę z wykonawcą, który do końca tego roku za 3,2 miliona złotych wybuduje w stanie surowym podpiwniczony piętrowy budynek z użytkowym poddaszem – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Łęcznej.
Kamienica wpisze się w estetykę Starego Miasta, ale też wzbogaci bazę mieszkaniową Łęcznej. – Powstanie dwanaście mieszkań socjalnych. Będą to lokale o różnej wielkości, od kawalerek do mieszkań pięćdziesięciometrowych – dodaje Kuczyński.
W kamienicy znajdą się też lokale przeznaczone na działalność społeczną i usługową. Swoje miejsce znajdą tu też seniorzy, świetlica młodzieżowa oraz organizacje społeczne – wymienia rzecznik. Nowa kamienica łącznie będzie mieć ponad 900 mkw. Ma być gotowa do końca 2021 roku. Warto dodać, że Rynek II jest większy niż rynek w Zamościu.
Przypomnijmy, że w tym roku trwa przebudowa sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej. W ramach rewitalizacji budowana jest też kładka nad ul. Lubelską, nowe chodniki, skwer pod kładką. Zostanie także rozbudowany monitoring.
W ramach przebudowy Rynku I gruntownie odnowiono ratusz, wybrukowano plac, powstały fontanny. Odświeżono budynek Urzędu Stanu Cywilnego, na tyłach posadzono ogród różany, powstał też szalet. Oprócz odnowienia ulic i chodników, gruntownie przebudowano podziemne uzbrojenie.
Na Rynku III zmodernizowano 5 budynków wielorodzinnych, przebudowano kanalizację deszczową, układ komunikacyjny z parkingami i chodnikami oraz wykonano plac zabaw i siłownię pod chmurką. Między blokami pojawiła się roślinność, ławki i słupy oświetleniowe. Zniknęły szpetne słupy trakcji energetycznej, a wszystko jest pod okiem monitoringu miejskiego.