Mieszkańcy gminy będą mniej płacić za ciepłą wodę lub prąd. W prywatnych posesjach zostaną zainstalowane instalacje solarne lub fotowoltaiczne.
„Energia ze słońca w Gminie Ludwin” – tak brzmi nazwa programu, na który gmina dostała ponad 3 mln dofinansowania (łączna wartość projektu to 5,7 mln. zł).
– Deklaracje udziału w projekcie zbieraliśmy od mieszkańców w czerwcu ubiegłego roku. Łącznie wpłynęło 146 deklaracji na instalacje fotowoltaiczną, 354 na instalacje kolektorów słonecznych oraz trzy na kotły na biomasę. Wszyscy mieszkańcy, którzy złożyli stosowne dokumenty, zostali zakwalifikowani do projektu – mówi Andrzej Chabros, wójt gminy Ludwin.
Przedsięwzięcie obejmuje zakup i montaż instalacji na dachach domów, na elewacji, na gruncie oraz na budynkach gospodarczych.
– Kotły na biomasę będą zakupione i zainstalowane w prywatnych domach mieszkalnych – precyzuje wójt. I dodaje: – Uzyskanie dofinansowania to dla naszej gminy duży sukces. Bardzo nas cieszy, że pokonaliśmy tak dużą konkurencję. W konkursie zgłoszono 210 projektów – dodaje wójt.
Dofinansowanie otrzymało 86 projektów. Do 76 gmin trafi 186,2 mln zł. Mają zostać wydane na montaż paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i wymianę źródeł ciepła na urządzenia wykorzystujące OZE.
– Po podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim przystąpimy do realizacji. Początkowym etapem będzie ogłoszenie przetargu oraz wyłonienie wykonawcy. Montaż instalacji planujemy rozpocząć wczesną jesienią – kończy Andrzej Chabros.