Wzgórze zamkowe w Zawieprzycach (pow. łeczyński) zmienia się krok po kroku. Po ubiegłorocznym odnowieniu parku, pora na zabytkową stajnię, w której zainstaluje się po remoncie Centrum Integracji Kulturalnej. W kolejce do restauracji czeka lamus i oranżeria.
Zawieprzyce długo czekały na tę inwestycje. Piękny zespół pałacowo-parkowy z runami dawnego zamku marniał w oczach. Kolejne projekty upadały. Dopiero rok 2022 okazał się przełomowy.
W minionym roku park doczekał się gruntownego remontu. Za blisko dwa miliony złotych odmieniono kilkuhektarowy areał zieleni. Powstały alejki, pojawiły się ławki, kosze oraz latarnie. Gruntownie odświeżono tez zieleń parkową oraz postawiono małą infrastrukturę piknikową.
W tym roku przyszedł czas na kolejny projekt. Za ponad 4 miliony złotych gruntowny remont przechodzi stajnia.
– Przebudowa i adaptację zabytkowej stajni w zespole pałacowo-parkowym w Zawieprzycach ruszyła dzięki środkom z Polskiego Ładu. W zabytkowym budynku powstanie Centrum Integracji Kulturalnej – mówi Dorota Zofia Szczęsna, wójt gminy Spiczyn.
Remont stajni potrwa do końca 2023 roku.
– Po remoncie budynek stanie się ośrodkiem życia kulturalnego naszej gminy, a jego walory estetyczne dopełnią piękna zawieprzyckiego parku – zapewnia wójt gminy Spiczyn.
Przypomnijmy, ze w parku można zajrzeć, do pięknej barokowej kaplicy pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego, wzniesionej prawdopodobnie pod koniec XVII wieku z fundacji Atanazego Miączyńskiego, według planów Tylmana z Gameren. W głębi jest ukryty rozpadający się budynek oranżerii. Ten także czeka na odrestaurowanie.
Wejście do parku wiedzie przez barokową bramę, za którą kryje się lamus oraz romantyczne ruiny z widokiem na meandrujący Wieprz. Atrakcją jest także XVII-wieczna figura, wotum za szczęśliwy powrót z odsieczy wiedeńskiej Atanazego Miączyńskiego, właściciela dóbr zawieprzyckich, zaufanego króla Jana III Sobieskiego.