Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

30 kwietnia 2018 r.
12:56

Adam nie poznał dobrego serca sąsiadów. "Trudny przypadek" okradziony i wykorzystany

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 40 A A

Adam ma 24 lata. Nie potrafi czytać, pisać, liczyć. Nie zna wartości ani rzeczy, ani pieniędzy. Z majątku ojca zostały wraki dwóch ciągników, zdemolowany dom i hałdy złomu oraz śmieci. Adam nie poznał dobrego serca sąsiadów. Poznał za to ich chciwość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ta historia zaczyna się trzy tygodnie temu - od psa i dwóch wolontariuszek z Fundacji Lubelska Straż Ochrony Zwierząt.

– Dostałyśmy sygnał, że w obejściu jest zaniedbany piesek. Pojechałyśmy na miejsce. Szczeniaczek miał się dobrze, ale jego właściciel - Adaś był zaniedbany, głodny, brudny. Sąsiedzi interesują się tylko jego rentą i sprzętem rolniczym – tak Agnieszka Łabęcka i Izabela Niesyn relacjonują to, co zastały w Białce, niewielkiej wsi w okolicach Milejowa.

Nie jestem głodny

Adam jest niepełnosprawny intelektualnie w stopniu umiarkowanym. Jest analfabetą, nie zna wartości pieniędzy, nie umie liczyć. Ma manię porządkowania, nie potrafi usiedzieć w miejscu, ciągle musi coś robić.

– To łagodny chłopak, którego życie nie oszczędza. Matka zostawiła rodzinę, ojciec jest w więzieniu, nieletnie siostry w zakładzie wychowawczym, zaś dorosłe rodzeństwo ma bardzo ograniczony kontakt z bratem – mówi Agnieszka Łabęcka.

Na podwórku leży posegregowany na kupki złom, plastik, drewno. Z Adamem jest kontakt trudny, bo boi się obcych. Ufa tylko swoim. Gdy go pytamy, czy coś dzisiaj jadł ucieka wzrokiem i mówi, że nie jest głodny. Czy przyjeżdża opieka? Mówi, że tak. Sam z siebie nie narzeka i chętnie pokazuje dom w środku.

W dwóch pokojach porządek, dwa kolejne są zawalone różnego rodzaju rzeczami. Posprzątał, bo poprosiły go o to wolontariuszki.
Instalacja elektryczna zwisa ze ścian, a odsłonięte kable grożą porażeniem prądem. Adam czasami śpi w środku, czasami na zewnątrz. Przy łóżku stoi zepsute mleko i resztki jedzenia.

Majątek za bezcen

Dramat zaczął się, gdy ojciec trafił do więzienia za wykroczenie w ruchu drogowym. Adam zostaje sam. Ponieważ nie zna wartości przedmiotów, niektórzy sąsiedzi zaczynają rozdrapywać majątek.

– Adaś jest ufny. Rozdaje lub sprzedaje rzeczy za bezcen. I tak z obejścia zaczyna znikać sprzęt, a dwa ciągniki rolnicze zamieniły się w składnicę darmowych części zamiennych. Jak ktoś poprosi, to Adaś daje. A wieś na to patrzy z cichym przyzwoleniem – mówi Izabela Niesyn.

– Kilka tygodni temu, w marcu, ojciec wrócił z więzienia. Jak zobaczył, co się stało z majątkiem to nie wytrzymał i doszło do awantury. I znowu wylądował za kratami – dodaje Łabęcka.

Dziś w obejściu nie ma nic. Adam mieszka bez wody, bez łazienki, bez lodówki.

– Jak pierwszy raz tu przyjechałyśmy, to cały dzień nic nie jadł i nie pił – wspomina Niesyn.

Ksiądz: Nie znam go

Obok jest szkoła z nowoczesnym „orlikiem”. Dwieście metrów dalej stoi kościół. Poszliśmy do proboszcza, aby zainteresować księdza losem Adama. Duchowny jednak nie chciał rozmawiać na ten temat. Powiedział, że na parafii jest od pół roku i do tej pory nie spotkał Adasia, nawet po kolędzie. Nie może pomóc człowiekowi, którego nie zna, więc nie ogłosi z ambony na niedzielnej mszy, aby sąsiedzi okazali mu serce.

Pomocną dłoń wyciągnęła do chłopaka rodzina Gajaszów z pobliskiej wsi. Za pomoc przy obejściu Adam dostaje dniówki i wyżywienie.

– To dobry, łagodny i pracowity człowiek. Trzeba mu tylko pokazać, co ma robić i pilnować go – mówi Przemysław Gajasz.

Trudny przypadek

Adama trzeba chronić.

– Pojechałyśmy w tej sprawie do opieki socjalnej w Milejowie. Usłyszałyśmy, że Adaś to prawnie trudny przypadek, że nie ma z nim kontaktu, nie można go zastać. Dopiero po naszych naleganiach udało się zawieźć mu jedzenie i załatwić obiady w pobliskiej szkole – dodaje Niesyn.

– Z tą rodziną pracuję od kilkunastu lat, jak jeszcze Adam był w rodzinie zastępczej. Są kompletnie niezaradni – mówi Bożena Karauda, pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej w Milejowie. – Wielokrotnie próbowałam coś zrobić: gotowałam obiady, przywoziłam ubrania. Nic to nie dało, rodzina się rozpadła. Opiekunem prawnym Adama miał być jego brat Michał. Wystąpiliśmy do sądu o informację w tej sprawie.

– Ile razy jestem w Białce, tyle razy tam bywam – podkreśla Karauda. – Wielokrotnie też go namawiałam, aby uczestniczył w zajęciach z Środowiskowym Domu Pomocy w Antoniowie. Nie reaguje. Dowozimy mu żywność, a od 7 maja będzie mieć wykupione obiady w szkole. Już jednak zapowiedział, że nie będzie z nich korzystać. To trudny przypadek.

Gmina rozważa wystąpienie do sądu z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie Adama – aby nikt go nie naciągnął na kredyt czy zakup ratalny.

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium