Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 lutego 2021 r.
21:11

Lubelska uchwała antysmogowa. Dołączyliśmy do pozostałych regionów Polski

5 5 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Radni sejmiku województwa przyjęli lubelską uchwałę antysmogową. Nasz region pozostawał jednym z trzech, które do tej pory takiego dokumentu nie miały.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prace nad uchwałą antysmogową władze województwa lubelskiego rozpoczęły w 2016 roku. W międzyczasie regulacje prawne dotyczące m.in. terminu wymiany starych pieców i kotłów czy norm używanego w nich paliwa przyjęto w 13 regionach. Obok Lubelskiego jedynymi województwami bez takich dokumentów pozostawały Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie.

„Uchwała uszyta na miarę”

Ostateczny projekt lubelskiej uchwały zakłada m.in., że od 1 stycznia 2024 roku w regionie będzie obowiązywał zakaz używania pieców najgorszej jakości.

Od roku 2027 dopuszczone będą tylko kotły klasy piątej, a od 2030 roku – spełniające wymogi normy ekoprojektu.

Ponadto już od 1 maja tego roku, w nowobudowanych domach nie będzie można montować pieców na paliwa stałe, jeśli będzie istniała możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

– Wprowadzamy ten projekt kierując się zasadą ekologii dla zwykłego człowieka. Jednym z fundamentów podejmowanych przez nas działań jest z jednej strony troska o zdrowie i życie mieszkańców naszego województwa, a z drugiej – o ich finanse, które i tak są nadwyrężone sytuacją spowodowaną przez pandemię – podkreślał w ostatni piątek członek zarządu województwa Sebastian Trojak, podczas dyskusji na ten temat na sesji sejmiku. I tłumaczył, że na bardziej restrykcyjne zapisy – o co apelowali ekolodzy – nie zdecydowano się głównie ze względu na złą sytuację ekonomiczną wielu mieszkańców regionu. Przekonywał też miedzy innymi, że Lubelszczyzna nie stanie się „śmietnikiem”, do którego będą trafiać paliwa gorszej jakości.

Chodzi o to, że w niektórych województwach (np. w Wielkopolsce, Łódzkiem czy na Podkarpaciu) wprowadzono w tym zakresie regionalne normy. Lubelska uchwała opiera się na nieco mniej rygorystycznych normach ogólnopolskich.

– Niestety tak się stanie – odpowiedziała Trojakowi radna Koalicji Obywatelskiej Bożena Lisowska, która kierowała zespołem przygotowującym pierwszy projekt lubelskiej uchwały antysmogowej. Ten dokument ostatecznie trafił do kosza. – Jeżeli inne województwa wokół nas takie zakazy zawarły mając do tego prawo, to dopiero praktyka pokaże, czy węgle gorszej jakości pojawią się za jakiś czas u nas – argumentowała Lisowska.

Inna radna KO, Zofia Woźnica, sugerowała, by zamiast dotować wymianę kotłów, zachęcać do zmiany źródła ogrzewania. – Uzyskalibyśmy wtedy lepszy efekt. Dopłaty do cen gazu czy energii spowodowałyby, że mieszkańcy sami podjęliby działania w tym zakresie – przekonywała.

Tu dyskusja zeszła na moment na tory polityczne, bo Tomasz Solis z Prawa i Sprawiedliwości odpowiedział radnej Woźnicy, że ceny gazu w Polsce są podyktowane wieloletnią umową na dostawy tego surowca, zawartą jeszcze przez rządzącą do 2015 roku koalicję PO-PSL. Podkreślił też, że proponowana uchwała jest „uszyta na miarę”. – Zdaję sobie sprawę, że chcielibyśmy dużo więcej. Pytanie, czy dużo więcej możemy. To jest tak, jak z eternitem. Każdy chciałby go zdjąć, tylko za co pokryje dach – dopytywał Solis.

Ostatecznie projekt uchwały antysmogowej został przyjęty w proponowanej przez władze województwa wersji. Poparło go 23 radnych, przy ośmiu głosach wstrzymujących. Nikt nie głosował przeciwko.

„Jeden konkretny zapis”

– Z jednej strony się cieszę, bo w końcu mamy ten dokument – komentuje Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka. I dodaje, że jego zdaniem w lubelskiej uchwale znalazł się jeden konkretny zapis. – Chodzi o obowiązek wymiany kotłów pozaklasowych do 2024 roku.

To przełomowy, bardzo dobry ruch, ale i wielkie zobowiązanie dla samorządu województwa i gmin, by pomóc mieszkańcom w tym zakresie. To dziesiątki, a może i nawet ponad 100 tysięcy urządzeń do wymiany.

Gorczyca chwali też marszałka za deklarację dotyczącą możliwości aktualizowania przyjętego dokumentu i zapowiedzi organizowania akcji edukacyjnych. Krytykuje natomiast za brak wpisania do uchwały propozycji ekologów, tzw. „czterech oddechów dla Lubelszczyzny”. Chodziło o wprowadzenie normy jakości dla „miejscowych ogrzewaczy” jak np. piece kaflowe oraz regionalnych norm jakości węgla, obowiązek podłączenia do sieci CO budynków, które dziś są ogrzewane węglem, a która mają dostęp do sieci i ograniczenie rekreacyjnego używania kominków w dniach z wysokimi przekroczonymi normami zanieczyszczenia powietrza.

– To, co mamy na ten moment, to takie pochylanie się nad losem ubogich, przy jednoczesnym skazywaniu ich na wyrok. Moglibyśmy powiedzieć, że nie będziemy karać za jeżdżenie po pijanemu – doje Krzysztof Gorczyca. – Tu mówimy o truciu ludzi narażaniu ich na choroby. Sama edukacja tu nie wystarczy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Lublinie będzie więcej autobusów w noc sylwestrową
Odjazd co pół godziny

W Lublinie będzie więcej autobusów w noc sylwestrową

W nocy 31 grudnia komunikacja miejska w Lublinie pojedzie częściej. Odjazdy będą nawet co pół godziny.

Azja: 4 lata pracy i 7 niezwykłych odcinków
DO ZOBACZENIA
film

Azja: 4 lata pracy i 7 niezwykłych odcinków

Ci, którzy sądzą, że widzieli już najlepsze, co natura ma do zaoferowania, zmienią zdanie – mówi sir David Attenborough, zapowiadając serial „Azja” . Trzeba przyznać, że to całkiem niezła rekomendacja.

Mafia śmieciowa: 50 nielegalnych składowisk i 108 zatrzymanych
ŚLEDZTWO
film

Mafia śmieciowa: 50 nielegalnych składowisk i 108 zatrzymanych

Właśnie zatrzymano 10 kolejnych osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnie składującej na terenie kraju niebezpieczne odpady. Także w województwie lubelskim.

Najpierw oślepiał, potem uciekał. A na koniec próbował spychać z drogi radiowóz
NA DRODZE

Najpierw oślepiał, potem uciekał. A na koniec próbował spychać z drogi radiowóz

Kierowca saaba oślepiał światłami drogowymi innych kierowców. Gdy ci wezwali policję, zaczął uciekać. Okazało się, że nie była to jego pierwsza przejażdżka po alkoholu. Z tego samego powodu w przeszłości stracił prawo jazdy.

Według zapewnień puławskich urzędników, naprawda zlikwidowała problem przeciekania, a wykonawca robót dał miastu kilkuletnią gwaranację
SZTUKA PARKOWANIA

Parkingowa fuszerka naprawiona po latach. Za ponad 3,4 miliona złotych

Na ten dzień puławianie czekają od prawie 10 lat. A dokładnie od marca 2015 roku, kiedy decyzją lokalnych władz, z powodu problemów technicznych, został zamknięty górny poziom piętrowego parkingu w porcie rzecznym. W czwartek, 2 stycznia, po naprawie obiekt zostanie otwarty w całości.

Janusz Palikot na dłużej w areszcie. Chyba, że wpłaci 2 miliony
DECYZJA

Janusz Palikot na dłużej w areszcie. Chyba, że wpłaci 2 miliony

Sąd Okręgowy w Warszawie przedłużył o trzy miesiące areszt Janusza Palikota. Jeśli były poseł i biznesmen chce wyjść na wolność, do 31 stycznia musi wpłacić kwotę 2 mln złotych.

BMW w ogniu. W centrum Lublina
NA DRODZE

BMW w ogniu. W centrum Lublina

40 minut trwała akcja gaszenia samochodu osobowego w centrum Lublina.

To już koniec, nie ma już nic. Targ i dworzec znikają z mapy Lublina
WIELKIE ZMIANY
galeria

To już koniec, nie ma już nic. Targ i dworzec znikają z mapy Lublina

W tym roku kilkukrotnie wybuchały spory o likwidację targowiska przy starym dworcu PKS. Ale teraz to już koniec. Zarówno targowisko, jak i dworzec za kilka dni znikną z mapy miasta. Sprzedawcy nie kryją żalu, ale są już z tym pogodzeni. Dla niektórych był to jednak cios, po którym już się nie podnieśli – musieli wyjechać.

Wielka inwestycja w Małaszewiczach łapie jeszcze większy poślizg
NOWY JEDWABNY SZLAK

Wielka inwestycja w Małaszewiczach łapie jeszcze większy poślizg

Wyceniana na 3,4 mld złotych inwestycja w ciągu 10 lat może przynieść do budżetu państwa nawet 50 mld złotych. Jednak procedura przekształceń własnościowych spółki Cargotor przeciągnie się jeszcze bardziej. Od tego zależy finansowanie przebudowy portu w Małaszewiczach

Kleks i wynalazek Filipa Golarza
DO ZOBACZENIA
film

W kinie w Lublinie. Za darmo. Tylko trzeba odebrać wejściówkę

Darmowy seans kinowy dla najmłodszych mieszkańców Lublina i ich opiekunów. Miasto zaprasza na Noworoczne Kino Rodzinne.

Zabójstwo podczas libacji alkoholowej
film

Zabójstwo podczas libacji alkoholowej

35-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego podejrzany jest o zabójstwo swojego 50-letniego brata. Mężczyzna najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Edach Budowlani Lublin zapraszają na Noworoczny Mecz Rugby

Edach Budowlani Lublin zapraszają na Noworoczny Mecz Rugby

To już kilkuletnia tradycja. 1 stycznia, o godzinie 13, na stadionie przy ul. Krasińskiego 11, rugbyści Edach Budowlanych na sportowo przywitają 2025 rok. Noworoczny Mecz Rugby otworzy sportowe zmagania w kolejnych 12 miesiącach. Organizatorem wydarzenia jest lubelski klub.

Chciał poderżnąć gardło bratu

Chciał poderżnąć gardło bratu

Do tymczasowego aresztu trafił 33-letni mieszkaniec powiatu włodawskiego, który zaatakował nożem swojego brata. Grozi mu nawet dożywocie.

Prezydent Rafał Zwolak maile, w których grożono mu pozbawieniem życia otrzymywał m.in. na służbową skrzynkę. Przekazał je już policji

Groźby pod adresem prezydenta. Jest prokuratorskie śledztwo

Mail wysłany do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego postawił na nogi służby. W wiadomości informowano o bombie podłożonej w Urzędzie Miasta Zamość i zamiarze pozbawienia życia prezydenta Zwolaka. Prokuratura wszczęła śledztwo. Jedną osobę nawet zatrzymano, ale nikt dotąd zarzutów nie usłyszał.

Pobili rowerzystę za to, że jechał chodnikiem

Pobili rowerzystę za to, że jechał chodnikiem

Nawet 5 lat za kratkami spędzi trzech mężczyzn, którzy brutalnie pobili rowerzystę na jednej z lubelskich ulic.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium