Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

6 września 2019 r.
10:55

Lubelskie: Ten szpital ma 10 lat i jest w krajowej czołówce. Przyjeżdżają tu pacjenci z całej Polski

0 6 A A
Prof. Jerzy Strużyna gorąco dziękował personelowi medycznemu Centrum za dotychczasową współpracę
Prof. Jerzy Strużyna gorąco dziękował personelowi medycznemu Centrum za dotychczasową współpracę (fot. Radosław Szczęch)

Pacjenci z najcięższymi oparzeniami przylatują śmigłowcami do Łęcznej z całego kraju. Ośrodek, który powstał 10 lat temu, to niezmiennie krajowa czołówka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, bo tak brzmi pełna nazwa ośrodka, mieści się w łęczyńskim SP ZOZ. Swoją działalność, po latach walki z trudnościami organizacyjno-finansowymi, rozpoczęło 24 sierpnia 2009 roku.
Twórcy Centrum to ówczesny dyrektor szpitala w Łęcznej Piotr Rybak oraz ściągnięty ze Śląska prof. Jerzy Strużyna. To jeden z najbardziej uznanych specjalistów w dziedzinie oparzeń w Polsce, autor wielu naukowych publikacji i książek poświęconych tej dziedzinie. Były szef oddziału zajmującego się chirurgią rekonstrukcyjną w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

– Gdyby nie pan profesor, nie byłoby Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń. To on gromadził wokół siebie lekarzy, zespół, ale również pacjentów, za którymi przychodziły pieniądze. W tym samym czasie swoją działalność zaczęło Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które dostarczało do nas pacjentów z poparzeniami, mając zaufanie do szefa oddziału i jego młodego zespołu – opowiadał podczas wczorajszej uroczystości jubileuszowej w Kazimierzu Dolnym Piotr Rybak.

O tym, że początki nie były łatwe, mówił także następca Rybaka, dr Krzysztof Bojarski. – Pamiętam, że w systemie brakowało pieniędzy. Nasz pierwszy kontrakt wynosił 500 tys. zł. Dzisiaj takie koszty potrafi wygenerować czasami leczenie jednego pacjenta. W tym trudnym czasie, wśród sporów i dużych emocji, nie zawsze wierząc w to, że się uda, szliśmy do przodu. A naszym motorem napędowym był Jerzy Strużyna – podkreślał dyrektor Bojarski.

Jak przyznał, cel został osiągnięty.

– W Łęcznej powstało Centrum, które stale się rozwija i jest ważnym ośrodkiem na medycznej mapie Polski. Odnosimy spektakularne sukcesy, wdrażamy autorskie programy leczenia, przyszywamy odcięte dłonie.

To wszystko dzięki grupie fanatyków medycyny, lekarzy z różnych stron Polski, ale także Rosji czy Białorusi. Pan profesor przyciąga ich i wspaniale szkoli – mówił z uznaniem.

Sam profesor podkreślał rolę zespołu, szczególnie pielęgniarek. – Pielęgniarki to sól leczenia, sól każdego oddziału, a szczególnie w leczeniu oparzeń. Bez nich oddział to tylko „błyskotki” - mówił Strużyna. Doktor dziękował także dyrektorom m.in. za to, że nigdy nie brakowało leków, czy niezbędnego wyposażenia.

Często żartował ze swojego wieku, ale zapewnił, że na razie nigdzie się nie wybiera. – Dopóki wiem, gdzie mieszkam i jak nazywa się moja oddziałowa, wszystko będzie grało – powiedział. O swoich współpracownikach mówił chwilami z żartobliwą uszczypliwością, ale przyznał, że nie zamieniłby ich na nikogo innego. – Jacy są, tacy są, to nie ma znaczenia, ale oni są moi – podkreślił profesor. – Kocham was wszystkich, tylko mnie nie denerwujcie – zalecił swojemu personelowi odbierając bukiety kwiatów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Primark otworzy się w Lublinie, ale kiedy?

Primark otworzy się w Lublinie, ale kiedy?

W Lublinie powstanie pierwszy w województwie sklep irlandzkiej firmy Primark. Kiedy konkretnie zostanie otwarty sklep nie wiadomo, ale padają pewne daty.

Ogród  Saski pełen śmieci. "Wygląda jak stałe punkty picia alkoholu"

Ogród Saski pełen śmieci. "Wygląda jak stałe punkty picia alkoholu"

W Ogrodzie Saskim widać zalegające śmieci. Problem zgłosił do naszej redakcji Czytelnik. Miasto reaguje.

Patryk Romanowski został wypożyczony z Motoru Lublin do Znicza Pruszków

Młody piłkarz Motoru Lublin będzie zbierał doświadczenie w Betclic I lidze

Patryk Romanowski z Motoru Lublin tymczasowo przenosi się do innego klubu. 20-latek rundę wiosenną sezonu 24/25 spędzi na wypożyczeniu w Zniczu Pruszków.

Nietypowa prośba Dudy do Tuska. Chodzi o ochronę Netanjahu

Nietypowa prośba Dudy do Tuska. Chodzi o ochronę Netanjahu

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu o zapewnienie możliwości udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz premiera Izraela Benjamina Netanjahu, gdyby ten wyraził taką wolę.

Mimo poślizgu na starcie na przystanek przy hubie komunikacyjnym autobus dojechał na czas, odjechał z samym kierowcą

Linia B wozi za darmo. Pasażerów niewielu, a uwag sporo

Według oficjalnych danych kilkadziesiąt osób dziennie korzysta z uruchomionej 16 grudnia bezpłatnej linii zamojskiego MZK. Przejechaliśmy trasę z przystanku początkowego do tego, na którym autobus zawraca. Naliczyliśmy... pięcioro pasażerów.

Lk 68 Lublin-Stalowa Wola Rozwadów

Inwestycje kolejowe w Polsce Wschodniej: nowe perspektywy dla biznesu i mieszkańców

Inwestycje w kolej w Polsce Wschodniej to kolejny element modernizacji gospodarki makroregionu. Dają one realną i bardziej przyjazną środowisku alternatywę dla transportu drogowego. Podróżni – mieszkańcy i goście, docenią komfort i krótszy czas. Biznes zaś – bezpieczeństwo i niezawodność spedycji towarów koleją. A wszystko to dzięki 1,7 mld złotych ze środków unijnych zainwestowanych przez Program dla Polski Wschodniej 2014-2020.

20-latek wpadł do stromego wyrobiska. Cudem uszedł z życiem

20-latek wpadł do stromego wyrobiska. Cudem uszedł z życiem

20-latek wyszedł z psem na spacer. Do domu wrócił tylko pies. Młody mężczyzna z Rejowca Fabrycznego cudem uszedł z życiem. Policjanci wyciągnęli go ze stromego wyrobiska.

To muzeum odwiedziło 196 tys. osób. Najwięcej z Polski i Izraela

To muzeum odwiedziło 196 tys. osób. Najwięcej z Polski i Izraela

Więcej zagranicznych turystów z całego świata odwiedziło Muzeum na Majdanku w 2024 roku. Oprócz Polaków, najliczniej przyjeżdżają tu goście z Izraela.

Koncert w Archikatedrze Lubelskiej
18 stycznia 2025, 20:00

Koncert w Archikatedrze Lubelskiej

W 100. rocznicę urodzin Andrzeja Nikodemowicza odbędzie się wyjątkowy koncert. Wydarzenie połączone będzie z promocją płyty „Misterioso”.

Dieta w rehabilitacji – co jeść, aby wspierać procesy naprawcze organizmu?

Dieta w rehabilitacji – co jeść, aby wspierać procesy naprawcze organizmu?

Proces rehabilitacji to walka na wielu frontach. Twoje ciało regeneruje się, walczy z obciążeniami i adaptuje się do nowej rzeczywistości. Ale co, jeśli najważniejszym sprzymierzeńcem w tej walce jest to, co masz na talerzu? Odpowiednia dieta może przyspieszyć procesy naprawcze i poprawić ogólny stan zdrowia. W tym artykule zajmiemy się szczegółowym spojrzeniem na to, jak żywienie może stać się twoją tajną bronią w drodze do zdrowia.

Co to jest strawberry make-up i jak go zrobić?

Co to jest strawberry make-up i jak go zrobić?

Pośród mód lansowanych w internecie przez celebrytki i celebrytów szczególnie dużym powodzeniem cieszą się makijaże proponowane przez Hailey Bieber. Modelka, influencerka i żona piosenkarza Justina Biebera już nie jeden raz udowodniła, że zna się na rzeczy. Pokazywane przez nią na Instagramie i TikToku pomysły na make-up natychmiast stają się trendami i są odtwarzane przez setki tysięcy użytkowniczek (i użytkowników) na całym świecie. Przedstawiamy jedną z propozycji cieszących się niesłabnącą popularnością już od lata 2023 roku – strawberry make-up, czyli makijaż truskawkowy.

Trener Krzysztof Andrzejewski liczy na kolejny triumf swoich podopiecznych

Jadą do spadkowicza po kolejne zwycięstwo. ChKS Chełm kontra Czarni Radom

W meczu 18. kolejki ChKS Chełm zagra na wyjeździe z Czarnymi Radom. Spotkanie zostanie rozegrane już w czwartek, o godzinie 20.30 i obejrzymy je w Polsacie Sport 2.

Jak zapewnić budynkowi odpowiednią wentylację?

Jak zapewnić budynkowi odpowiednią wentylację?

Każdy budynek potrzebuje wentylacji, by móc dobrze funkcjonować. Wyobraź sobie duszne wnętrze, wypełnione nieświeżym powietrzem i wilgocią. To nie tylko niewygodne dla przebywających tam ludzi, ale także groźne dla samego budynku. Wentylacja to fundament – dzięki niej można cieszyć się czystym powietrzem.

Praca w Straży Granicznej. Dużo wolnych etatów i dobra pensja

Praca w Straży Granicznej. Dużo wolnych etatów i dobra pensja

Straż Graniczna nadal rekrutuje. W tym roku nadbużański oddział zamierza przyjąć 190 nowych funkcjonariuszy. Już na początek można zarobić nawet 5,5 tys. zł na rękę.

Mikulov – klimatyczne czeskie miasteczko, którego nie sposób zapomnieć

Mikulov – klimatyczne czeskie miasteczko, którego nie sposób zapomnieć

Są takie miejsca, które raz odwiedzone, na długo zapadają w pamięć. Bez wątpienia zaliczyć do nich można Mikulov – niewielką miejscowość w Czechach, położoną na malowniczych Morawach Południowych. To małe, ale bardzo urocze miasteczko, do którego wielu turystów trafia przypadkiem – przez miasteczko prowadzi bowiem często uczęszczana przez Polaków droga w kierunku Wiednia. Mikulov można jednak także potraktować jako cel sam w sobie i spędzić na jego terenie kilka dni – zdecydowanie warto!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium