Czy Straż Miejska może nas przeszukać, wylegitymować, zatrzymać nasz samochód, użyć siły? - dziś odpowiadamy na te i inne pytania Czytelników dotyczące kompetencji Straży Miejskiej.
Co wolno strażnikowi?
Funkcjonariusze są uprawnieni do używania odpowiednich środków przymusu bezpośredniego w przypadku zagrożenia życia lub bezpieczeństwa, a także gdy zagrożone jest mienie, np. konwój papierów wartościowych. Mogą także użyć przymusu bezpośredniego, kiedy osoba łamiąca przepisy nie zastosuje się do poleceń, ale po ostrzeżeniu o swoich zamiarach. Strażnik jest uprawniony jedynie do zastosowania chwytów obezwładniających.
Strażnik miejski może mnie przeszukać, ale tylko wówczas gdy zachodzi podejrzenie, że doszło do popełnienia przestępstwa, np. zatrzymany zostaje złodziej kieszonkowy lub sprawca rozboju. Wtedy przed przewiezieniem do komisariatu policji strażnik miejski wykonuje tzw. kontrolę osobistą. Może więc poprosić o opróżnienie kieszeni lub pokazanie zawartości plecaka. Kontrolę osobistą podobnie jak przeszukanie, wykonuje zawsze osoba tej samej płci co przeszukiwany.
Pamiętajmy, że strażnicy nie są uprawnieni do rewizji mieszkania czy bagażnika samochodu bez zgody lokatorów, czy właścicieli. Kiedy zachodzi podejrzenie, że np. doszło do pobicia lub maltretowania dziecka, natychmiast powiadamiana jest policja.
Samochód mogą zatrzymać jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy kierowca porusza się po drodze, na której obowiązuje zakaz ruchu. W przypadku kiedy samochód przejeżdża na czerwonym świetle lub jedzie w sposób zagrażający innym użytkownikom (np. kierowca jest nietrzeźwy), strażnik miejski powinien powiadomić policję i pomóc jej zatrzymać "pirata”.
Zanieczyszczanie środowiska
- Sąsiad systematycznie wyrzuca śmieci w miejscach niedozwolonych. Czy Straż Miejska jest uprawniona do interwencji w tej sprawie? - pyta Antoni W. z Chełma. Strażnicy mogą kontrolować umowy na wywóz nieczystości. Jeżeli taka osoba odmówi okazania dokumentu, zostanie ukarana mandatem. Jeśli w domu nie ma głównego lokatora, funkcjonariusze mogą poprosić o stawienie się osoby odpowiedzialnej z umową na wywóz nieczystości w odpowiednim referacie dzielnicowym Straży Miejskiej. W przypadku zignorowania wezwania lub gdy mieszkaniec nie będzie miał wspomnianej umowy, funkcjonariusze mogą ukarać go mandatem albo skierować sprawę do sądu grodzkiego.
- Czy to prawda, że za mycie samochodu pod blokiem strażnik może wystawić mandat? - pyta Wacław R. z Lublina. Mycie samochodu w miejscu niedozwolonym stanowi zagrożenie dla środowiska. Strażnicy miejscy są uprawnieni do interweniowania w takich sytuacjach. Każda sprawa jest jednak traktowana indywidualnie. Interwencja może się skończyć na pouczeniu. Jednak jeżeli sprawa będzie się powtarzać, strażnik ma prawo wystawić mandat o wysokości nawet 500 zł.
Gdzie się odwołać?
Pamiętaj, że biała karteczka, którą znajdziesz za szybą swojego samochodu nie jest mandatem - jest to zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia. Po otrzymaniu takiego pisma będziesz musiał zgłosić się do siedziby Straży Miejskiej, gdzie zostaniesz poproszony o wyjaśnienie tej sytuacji. Jeżeli uda Ci się przekonać o swojej niewinności lub nadzwyczajnych okolicznościach, które spowodowały popełnienie wykroczenia, możesz liczyć na zmniejszenie lub anulowanie kary. Jeśli zignorujesz zawiadomienie, sprawa trafi do sądu grodzkiego. •