Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

18 stycznia 2007 r.
17:35
Edytuj ten wpis

Dobrze zasłużeni dla Lubelszczyzny

0 0 A A

Nagrodzono 13 osób w drugiej edycji programu "Bene Meritum Terrae Lublinensi"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ich życiowym mottem jest pomoc innym ludziom. Ale nie obnoszą się z tym, nie szukają poklasku. Nie czerpią żadnych korzyści. Poza jedną - poczuciem, że robią coś ważnego i potrzebnego.

Wczoraj już po raz drugi lubelskie media uhonorowały ludzi, którzy zdaniem kapituły dobrze zasłużyli się dla Lubelszczyzny. Tytuł "Bene Meritus Terrae Lublinensi" otrzymali ci, którzy na co dzień spieszą z pomocą innym ludziom. Opiekunowie i organizatorzy akcji dla dzieci i osób niepełnosprawnych, animatorzy sportu i kultury, organizatorzy akcji charytatywnych. Zgodnie z ideą pomysłodawców programu, agencji Vena Art i drukarni Intrograf - zwykli ludzie, którzy w niezwykły sposób wypełniają misję szlachetnej i bezinteresownej służby najbardziej potrzebującym. Nagrodzeni, których w tym roku było 13 zamiast dyplomów otrzymali "Kalendarze Dobrze Nastrojone" z sylwetkami lubelskich muzyków. - Kalendarz, który pokazuje niezwykłe osobowości naszego regionu powędrował do innych niezwykłych ludzi - tłumaczy Grzegorz Szczytowski z agencji Vena Art.


Sylwetki:

Danuta i Witold Danielewiczowie
Założyciele i opiekunowie chóru "Szczygiełki" oraz zespołu "Scholarem Minores Pro Musica Antiqua" w Poniatowej. Oboje skończyli średnie szkoły muzyczne i muzykologię na KUL. I od początku chcieli pracować z młodymi ludźmi. - W 1975 roku postanowiliśmy założyć "Szczygiełki', trzy lata później powstał zespół muzyki dawnej. Daliśmy ponad 2 tys. koncertów na całym świecie, wychowaliśmy kilkuset kochających muzykę osób, które dziś są naszymi przyjaciółmi. To po prostu pasja całego życia - tłumaczy Danuta Danielewicz.

Ksiądz Andrzej Puzon
Proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie i dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Całe swoje życie podporządkował jednej idei - pomocy dzieciom. Każdego roku organizuje wakacje w Polsce dla grupy ok.1800 dzieci z Litwy, Białorusi, Ukrainy. Poza tym codziennie funduje 1200 obiadów dla dzieci z Zamojszczyzny. - Pomagam dzieciom, bo to największa moja radość - mówi ks. Puzon, który jest także opiekunem zespołu wokalnego "Lechici".

Anna Fornal
Prezes stowarzyszenia "W Stronę Sztuki", którego celem jest wspieranie młodych osób uzdolnionych artystycznie. Wiele lat pracowała jako nauczycielka w szkole muzycznej. - Przeszłam na emeryturę, żeby poświęcić swój na promowanie młodych talentów, które należy otaczać szczególną opieką, bo inaczej bezpowrotnie przepadają - mówi Anna Fornal. W ramach stowarzyszenia organizowane są wystawy prac plastycznych, koncerty, wydawane są tomiki wierszy młodych, zdolnych osób.

Ojciec Ludwik Wiśniewski
Dominikanin, duszpasterz środowisk niepodległościowych, legendarny kapelan "Solidarności". W latach 90 tych pracował w parafii św. Katarzyny w Sankt Petersburgu. Po powrocie do Lublina, do Klasztoru Ojców Dominikanów założył Akademię "Złota 9". Ideą Akademii są spotkania młodzieży z wybitnymi postaciami kultury, nauki i polityki. Celem - twórcze myślenie, umacnianie wartości, budowanie grupy wsparcia i inspiracji. Pierwsza edycja Akademii rozpoczęła się w styczniu 2006 roku.

Zbigniew Furman
Z zawodu jest poligrafem, z zamiłowania - sportowcem, trenerem, opiekunem młodzieży. W '82 roku założył ognisko TKKF Omega, w którym pracuje z dziećmi i młodzieżą zaszczepiając w nich ideę czystego sportu. Dla swoich podopiecznych od 25 lat organizuje turnieje, konkursy, zabawy sportowe. Nazywany przez nich "Mistrzem" czuje się bardziej przyjacielem i przewodnikiem młodzieży. - Sport rozwija charakter, intelekt, uczy życia - mówi Zbigniew Furman. - A co najważniejsze: W sporcie nie ma przegranych.

Michał Stanowski
Kiedyś współtwórca niezależnego ruchu harcerskiego na Lubelszczyźnie. Od 1989 roku koordynator ruchu Nieprzetarty Szlak, w ramach którego odbywa się cykl imprez artystycznych z udziałem osób niepełnosprawnych, którego finałem jest międzynarodowy przegląd teatralny Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku. W działalność ruchu zaangażowani są młodzi wolontariusze. - Nasze zadanie to służyć ludziom, pomagać im odnaleźć kawałek swojego miejsca. Jeśli to się udaje, to ta praca ma sens. - mówi Michał Stanowski.


Marta Chwalczuk
Nauczycielka w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Radzyńskiej w Lublinie, która swoje życie podporządkowała pracy z dziećmi i działaniu dla ich dobra. Wraz ze swoimi wychowankami zbierała dary dla domów dziecka i ubogich rodzin, zorganizowała wielką akcję charytatywną pomocy dzieciom z polskich szkół we Lwowie. - Tam, gdzie chodzi o dobro dzieci walczę jak lew. Cieszę się, że mam coraz więcej sprzymierzeńców i to wśród młodych ludzi, którzy uczą się, co to znaczy pomagać - mówi Marta Chwalczuk.

Ksiądz Kazimierz Drozd
Salezjanin, który swojej pracy z dziećmi i młodzieżą nie ogranicza do codziennych lekcji katechezy. Do Lublina przyjechał w 2003 roku i z miejsca zaskarbił sobie łaski uczniów, którzy z ochotą przychodzą na organizowane przez księdza zajęcia w tenisie stołowym i siatkówce, a w sezonie wiosenno-jesiennym biorą udział w rozgrywkach ligi piłkarskiej "Salos". - To mój wkład w życie tych młodych osób. W ten sposób realizuję swoje powołanie - mówi ks. Kazimierz Drozd.

Magdalena Jóźwina
Pani pedagog, która swoje powołanie do pracy z młodymi ludźmi realizuje w gimnazjum oraz w świetlicy dla dzieci z lubelskiej Starówki prowadzonej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Dwa lata była tam wolontariuszką, teraz już jako pracownik świetlicy każdego popołudnia organizuje dzieciom pomoc w odrabianiu lekcji, dożywianie, zabawy. Pociesza, doradza, wspiera, uczy. - Jestem tam, gdzie dzieci mnie najbardziej potrzebują. Nie wyobrażam sobie innej pracy - mówi.

Jolanta Wąsowska
Na co dzień pani psycholog w lubelskiej policji, gdzie opiekuje się ofiarami przemocy, zapewniając im psychiczne wsparcie i profesjonalną pomoc. Po pracy i w weekendy stały gość w domu dziecka na ul. Pogodnej w Lublinie i w lubelskich szpitalach. Tam organizuje dla dzieci zabawy choinkowe, wieczerze wigilijne, okolicznościowe spotkania. Znajduje sponsorów, zachęca innych do pomocy ludziom dotkniętym przez los. - Dlaczego to robię? Bo uśmiech dziecka jest dla mnie najważniejszy - tłumaczy Jolanta Wąsowska.

Joanna Kowalczyk
W Zespole Szkół nr 5 przy ul. Elsnera w Lublinie uczy religii. Nie tylko - opiekuje się tez szkolnym kołem PCK i wraz z uczniami robi wiele dobrego dla tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Zbiera dary dla Banku Żywności oraz PCK, organizuje wolontariat, w ramach którego młodzi ludzie pomagają mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej "Kalina" - Nigdy nie ograniczałam swojego życia tylko do pracy i domu. Zawsze chciałam czegoś więcej. I spotkałam na swojej drodze ludzi, którzy myślą podobnie jak ja.

Pozostałe informacje

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium